زمان آبادی: مردم مراقبت کنند تا لذت فوتبال از بین نرود

مشاور رئیس فدراسیون در امور فرهنگی گفت: طبیعی است که همیشه عدهای فرصت طلب وجود دارند و در فوتبال میخواهند به هدف خود برسند ......

مشاور رئیس فدراسیون در امور فرهنگی گفت: طبیعی است که همیشه عدهای فرصت طلب وجود دارند و در فوتبال میخواهند به هدف خود برسند ...

مشاور رئیس فدراسیون در امور فرهنگی گفت: طبیعی است که همیشه عده‌ای فرصت طلب وجود دارند و در فوتبال می‌خواهند به هدف خود برسند.

 

به گزارش سایت مدال، سکوهای ورزشگاه های ایران مدتی است که ملتهب و نگران کننده شده است. دیگر شعارها بوی کری های فوتبالی و تقابل های همیشگی که باعث ایجاد هیجان و لذت می شد را نمی دهد. مدتی است که یک عده با افکار مریض و پریشان و به قصد نفوذ روی سکوهای فوتبال برای پیشبرد اهداف سیاسی و فرهنگی به روی سکوهای فوتبال نفوذ کرده و نشانه گیری خود را روی قوم گرایی و برتری نژادی گذاشته اند. بحثی منسوخ شده و از کار افتاده که می تواند تداوم آن نه تنها باعث ایجاد شکاف بین قومیت های مختلف ایرانی کند لذت و عیش فوتبال را هم از همین مردم بگیرد.

روزهای پنجشنبه و جمعه ای که گذشت از سیاه ترین روزهای فوتبال ایران بود. روزهایی که سکوهای تهران و اهواز اصلا هیچ نشانی از ورزش و هیجان و رقابت سالم فوتبالی نداشت و آنچه بیشتر به چشم می آمد تقابل لفظی بین عده ای بود که ظاهرا عروسک های خیمه شب بازی عده ای سواستفاده گر و فرصت طلبی بودند که آن سوی آب ها منتظر کوچکترین اتفاق در ایران هستند تا بر طبل تجزیه طلبی ایران بکوبند و شادمان باشند از این همه تفرقه و سنگ پرانی ایرانی روی ایرانی.

مطمئنا دست روی دست گذاشتن و نادیده گرفتن این اتفاقات روی سکوها جایز نیست و فدراسیون فوتبا باید هر چه زودتر فکری به حال این جریانات انحرافی کنند.

در همین زمینه با غلامحسین زمان‌آبادی مشاور رئیس فدراسیون در امور فرهنگی فوتبال گفت و گویی انجام دادیم.

* به دنبال طرح خانواده در ورزشگاه ها هستیم

وی در این خصوص گفت: ما همین نگرانی را داریم و باید یک تدبیر درست برای کنترل التهاب سکوها داشته باشیم. در همین راستا امروز بعد از ظهر در سازمان لیگ با حضور جمعیت حامیان هواداران و کانون‌های هواداری باشگاه‌ها جلسه داریم و قرار است روی طرحی که از مدت‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی شده،‌کار کنیم.

* پدران باید با خیال راحت دست فرزندان را بگیرند

وی افزود: این طرح برای کمک به بهبود شرایط سکوها برنامه‌ریزی شده است و رسانه‌ها هم باید در بسط و گسترش این طرح به ما کمک کنند. در این طرح سکوهایی را مدنظر قرار داده‌ایم که مخصوص خانواده باشد.  البته منظور ما فعلا از جایگاه ویژه و خانواده حضور خانم‌ها در ورزشگاه نیست بلکه حضور پدران و پسران در جایگاه‌های تعین شده است. مثلا جایگاه‌های 5-6 و7 تا کم کم سکوها به سمت شعارهای آموزشی برود و جلوی برخی از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های کلامی در شعارها و کری‌ها گرفته شود. با این شرایط پدران با خیال راحت‌تری دست فرزندان خود را گرفته و به ورزشگاه می‌آورند. اساس این طرح با پیشنهاد خود لیدرها و کانون‌های هواداری برنامه ریزی شده است و ما کمک می‌کنیم تا این شرایط در ورزشگاه‌ها فراهم شود.

*عموم مردم در فوتبال دنبال بحث قومی و نژادی نیستند

 مشاور رئیس فدراسیون در امور فرهنگی در پاسخ به این سؤال که فدراسیون فوتبال چه تصمیمی برای کنترل شعارهای سیاسی و قوم‌گرایی در سکوها دارد و اینکه چرا یک عده سودجو توانستند از فوتبال برای رسیدن به اهداف خود سوءاستفاده کنند، گفت: ما اعتقاد داریم عموم مردم دنبال مسائل سیاسی و نژادی و قومی در فوتبال نیستند. یک قانونی وجود دارد به نام پدیده خلق اتفاقی که به این معناست که ممکن است عده‌ای سودجو در نقاط مشخص شده روی سکوها قرار گیرند و اینگونه شعارها را در شرایط عصبی و استرسی مطرح کنند. دراین زمینه تحقیقی داشتیم و از برخی از هواداران سؤالاتی پرسیدیم که چرا با وجود سواد و جایگاه اجتماعی حاضر می‌شوند چنین شعارهایی بدهند. مثلا جواب می‌دادند چون همه این شعارها را می‌دادند آنها هم این کار را تکرار می‌کردند. در واقع می‌خواهم بگویم این خواسته عموم هوادارانی ک به ورزشگاه می‌آیند نیست و یک کار حساب شده باعث می‌شود برخی سودجو به هدف خود نزدیک شوند که البته ما باید مراقب این افراد سودجو باشیم.

*4 درصد مردم دنبال بحث سیاسی در فوتبال هستند

زمان‌آبادی تاکید کرد: من با تعبیر به این بحث 4 درصد و 96 درصدی‌ها در جامعه‌مان موضوع این هواداران را مطرح می‌کنم. ما باید آن 96 درصدی که به دنبال چنین مسائلی نیستند را مشخص کنیم و با موسیقی و اشعار مناسب روی سکوها خود را کنترل کنیم و خوشبختانه یکسری آموزش‌ها از سوی کانون هواداران از جمله آموزش کمک‌های اولیه و آتش‌نشانی به آنها داده شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که واقعا فکر می‌کنید آن دسته از افراد که روی سکوها با شعارهای سیاسی و قومی جو ورزشگاه را ملتهب می‌کنند فقط 4 درصد هستند، گفت: حتی شاید کمتر از 4 درصد باشد. البته طبیعی است که همیشه عده‌ای فرصت طلب وجود دارند و در فوتبال می‌خواهند به هدف خود برسند.

*بلندگوها باید در اختیار میزبان باشد نه فدراسیون

زمان آبادی در جواب این پرسش که قبول دارید که تصمیمات کمیته انضباطی مبنی بر محروم کردن هواداران یک پروژه شکست خورده است و به جای جمع شدن اتفاقات روی سکوها، حاشیه‌ها را بیشتر هم کرده، اظهار داشت:‌من خودم محروم کردن هواداران را قبول ندارم اما این را هم در نظر بگیرید که کمیته انضباطی در فدراسیون فوتبال یک قوه قهریه است و من معتقدم که باید رحمت فدراسیون فوتبال هم تقویت شود. ما معتقدیم فوتبال، فوتبال است و قوم، سیاست با اساسنامه فدراسیون فوتبال مغایرت دارد در نتیجه باید روی آن 96 درصدی که می‌خواهند از فوتبال لذت ببرند، کار کنیم. من معتقدم در ورزشگاه‌های ما بلندگو باید در اختیار میزبان باشد نه فدراسیون فوتبال و این خود مردم باشند که بر خودشان مدیریت کنند. یگان ویژه و مسئولان انتظامی ورزشگاه نمی‌توانند برای تک تک افراد روی سکوها نیرو بگذارند. پس بهترین کار این است که مردم خودشان به دنبال کنترل باشند و محور کار دست خود تماشاگران باشد. ما اگر فوتبال پاک می‌خواهیم باید اداره آن را هم در اختیار خود مردم بگذاریم.

* مردم مراقبت کنند تا لذت فوتبال از بین نرود

زمان‌آبادی درباره اینکه آیا فدراسیون نمی‌خواهد تدابیری بابت جلوگیری از افراد سودجو برای ورود به ورزشگاه‌ها داشته باشد، گفت: اتفاقا این طرح خوبی است اما باید بسترها و زیرساخت‌ها مهیا باشد. برای شناسایی چنین افرادی نیازمند این هستیم که تمام ورزشگاه‌ها دارای دوربین‌های مجهز شوند البته خود مردم هم باید مراقبت کنند تا لذت فوتبال از بین نرود.

* هواداران ما که از انگلیسی ها بدتر نیستند

وی تاکید کرد: من معتقدم که می‌توان این التهابات را جمع کنیم و اکنون باید تمام کانون‌های هواداری وارد معرکه شوند. هواداران ما که دیگر از هواداران انگلیس بدتر نیستند. مردم خودشان هم نباید بگذارند آن 4 درصد با شعارهای سیاسی و قومی روی فوتبال تاثیر بگذارد. جمعیتی که دیروز در ورزشگاه آزادی بود برای ما در آسیا یک افتخار است و حیف است که یک عده فرصت طلب بخواهند این افتخار را تبدیل به یک بحران کنند.