زمستون خدا سرده دمش گرم/ نقل و انتقالات بسته دمش گرم

در فاصله چند روز به پایان پنجره زمستانی در ایران، سکوت دردناکی در بازار نقل‌وانتقالات لیگ حاکم شده که وضع آشفته اغلب باشگاه‌های ایرانی را به‌خوبی روایت می‌کند....

به گزارش مدال،‌ لیگ برتر هیچ سالی عادت به یک سکوت مرگبار در تعطیلات زمستانی نداشته است. فرصت حدوداً یک‌ماهه جابه‌جایی بازیکنان بین دو نیم‌فصل هر ساله توسط باشگاه‌ها غنیمت شمرده می‌شد تا با تقویت تیم و برطرف نمودن کمبودها و ضعف‌ها در کادر بازیکنان، زمستان فوتبال باشگاهی را با انتقالات پرسروصدا گرم ساخته و به آن هیجان بخشند اما دی‌ماه امسال با دی‌ماه سال‌های قبل فرق دارد. در فاصله چند روز به پایان پنجره زمستانی در ایران، سکوت دردناکی در بازار نقل‌وانتقالات لیگ حاکم شده که وضع آشفته اغلب باشگاه‌های ایرانی را به‌خوبی روایت می‌کند. یک «هیچ» سرد که همه بلاتکلیفی‌ها و آشفتگی‌های این روزهای فوتبال کشور را در آن می‌توان دید.


این رکود ویرانگر نه تنها در جابه‌جایی بازیکنان، بلکه روی نیمکت‌های سرمربیگری نیز به‌چشم می‌آید. پیش از پایان نیم‌فصل نخست، آندره‌آ استراماچونی و مهدی تارتار که دو تن از موفق‌ترین سرمربیان لیگ نوزدهم بوده‌اند، به‌خاطر مشکلات مالی با استقلال و نفت مسجدسلیمان فسخ کردند. علیرضا منصوریان و رسول خطیبی با مدیران ذوب‌آهن و ماشین‌سازی به اختلاف خوردند و راه خروج را در پیش گرفتند. تکلیف ذوب‌آهن و نفت مسجدسلیمان هنوز مشخص نیست. استقلال و نفت مسجدسلیمان هم مانند پارس جم و تراکتور زمان زیادی را برای تعیین تکلیف سکان هدایت خود هدر دادند. از سویی گابریل کالدرون و میشو کریستیچوویچ نیز از عدم دریافت معوقات خود به‌شدت ناراضی‌اند و ساز جدایی از پرسپولیس و شاهین را کوک کرده‌اند.

وضعیت مبهم نیمکت‌ها خود یکی‌از دلایل سرد پیش رفتن پنجره زمستانی در ایران است اما دلیل مهم‌تر، به خزانه‌ها باز می‌گردد. پرونده‌های شکایت موجود در فیفا پنجره نقل‌وانتقالاتی ماشین‌سازی را از پیش بستند تا سبزهای تبریز چهارمین قربانی این افعی خودساخته فوتبال ایران در 4 سال اخیر باشند. ببرهای مازندران که تاکنون 3 بازیکن را از دست داده‌اند، علی‌رغم مواجهه با کمبود بازیکن شدید نتوانستند ورودی در زمستان داشته باشند. صنعت نفت و پیکان هم تحت فشار شدید مالی تمام توان خود را برای حفظ کادر کنونی بازیکنانشان گذاشته‌اند و به‌نظر نمی‌رسد فعلاً توانی برای جذب نیرو داشته باشند.

در این میان، حتی اغلب مدعیان قهرمانی در خرید ستاره ناکام بوده‌اند. سرخابی‌ها که حتی در پرداخت معوقات سرمربیانشان و بازیکنان خارجی نظیر بشار رسن به چالش برخورده‌اند، در این بازار چیزی بیشتر از دو نام منفعل نبوده‌اند. تراکتور هم هنوز پای در این بازار ننهاده است. تنها سپاهان بود که با جذب محمد طیبی و مهدی ترکمان کمربند دفاعی تیمش را سفت‌کرد. شهرخودرو هم به جذب دو نساجی‌چی سابق و روح‌الله سیف‌اللهی از فولاد بسنده کرد.

البته باید در نظر گرفت که تحت قرارداد بودن بیشتر بازیکنان داخلی مطرح نظیر آل‌کثیر، اسماعیلی‌فر و مغانلو دست باشگاه‌ها را برای تقویت تیم در زمستان می‌بندد و از سویی دیگر نیز مهلت برای جذب بازیکنان خارجی حدود دو هفته بیشتر است اما هیچ‌گاه آمار ورودی‌های زمستانی لیگ برتر به‌اندازه آمار امسال، یعنی تنها 13 بازیکن و 9 باشگاه، نازل نبوده. بی‌شک عوامل اقتصادی و مدیریتی باشگاه‌ها در این شرایط دخیل بوده‌اند. گویا بیش از نیمی از نمایندگان سطح اول فوتبال ایران در بحران‌هایی غرق هستند که دستیابی به نیازهای حیاتی‌شان نیز دشوار شده و گویا کسی از مسئولین نیست که چشم بر این بحران‌ها فرونبندد و برای رفع آنها چاره‌ای نیندیشد.

بیشتر بخوانید:

ستاره فصل قبل ذوب آهن به پرسپولیس نزدیک شد؟

پرونده انتقال آقایی به استقلال بسته شد

 

 

تگ ها


فوتبال ایران اخبار نقل و انتقالات نقل و انتقالات فوتبال