زنده: بازتابهای طومار انصراف چند باشگاه لیگ برتری

بعد از انتشار نامه انصراف چند تیم از لیگ نوزدهم، حالا نوبت به واکنشها و اظهار نظرهای له و علیه این درخواست در فضای مجازی و رسانه ای رسیده است....

به گزارش "ورزش سه"، ساعاتی پیش بود که نامه ای با درخواست ۷ باشگاه لیگ برتری که امضای مربیان و بازیکنان آن ها نیز زیر آن بود در اختیار خبرنگار ما قرار گرفت که محتوای آن اعتراض به تصمیم سازمان لیگ و خطاب به فدراسیون فوتبال بود و در پایان آن جملاتی دیده می‌شد که صراحتا از انصراف این باشگاه ها از ادامه مسابقات لیگ برتر خبر می‌داد.

انتشار این نامه فضای فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داد و واکنش های بسیار زیادی را به دنبال داشت. این طومار خیلی زود جایگاه نخست را در ستون پرحاشیه ترین اخبار به خود اختصاص داد و نظرات موافق و مخالف متعددی را به خود دید که البته بسیاری از آن ها قابل انتشار هم نیستند. اما فارغ از فضای هواداری، مربیان، بازیکنان و حتی مسئولان فوتبال ایران نیز درباره آن اظهار نظر کردند و احتمالا در ساعات آینده واکنش های بیشتری را در این باره خواهیم داشت که در ادامه آن ها را می‌بینید:

۱۸:۳۱ -  محمدرضا زنوزی در رادیو: پیشنهاد می‌کنم نام ۱۵ تیم را به تیم قرمز رنگ تغییر داده و بین استان‌ها تقسیم کرده و لیگ برتر برای آنان برگزار کنند و برای ما نیز لیگ جداگانه تدارک ببینند و یا اینکه اسم ۱۵ تیم را به تیم قرمز پوش فلان تغییر داده و لیگ را شروع کنند.

۱۸:۱۴ - هومن افاضلی سرمربی پارس جنوبی قبل از دیدار دوستانه تیمش مقابل نفت مسجدسلیمان با اشاره به مشکلات تیمش اعلام کرد که ممکن است این آخرین بازی تیمش باشد و شاید پارس نتواند به رقابت های لیگ برتر برسد. او همچنین گفت: «طومار اعضای فوتبال برای تعطیلی لیگ را امضا کردیم.»

۱۷:۵۹ - سعید آذری: از روز اول عنوان کردیم که لیگ برگزار نشود ولی همه به ما حمله کردند اما الان که اراده بر این است که مسابقات انجام شود، ما نیز تمکین می‌کنیم و پیرو سیاست‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم ولی در مجموع از مواضع قبلی‌مان کوتاه نیامده‌ایم زیرا مواضع‌ ما علمی هستند.

۱۷:۴۷ - اسامی امضا کنندگان طومار در باشگاه نساجی مازندران: 


کادرفنی: محمود فکری(سرمربی)، ایزد سیف‌اله‌پور(سرپرست)،‌ سیروس دین‌محمدی(مربی)، وحید خاضعی(مربی)،‌ محمود ابطحی(مربی)،‌ محمدهادی عسکری(آنالیزور)،‌ مهرداد نورافرا(مدیر پشتیبانی)، دکتر مصطفی اکبری(پزشک)،‌ سیامک بودانی(فیزیوتراپ)، مجید علیجان تبار(تدارکات)، رضا صفری(تدارکات)


بازیکنان: علی شجاعی،‌ عرفان معصومی، امیر رضایی، رحمان جعفری، علی‌اصغر عاشوری، سیدناصر رضایی،‌ رضا دهقانی، امیرمحمد شیرخانی، فرجام جمال، باقر نیاری، حسین خطیر، مهرداد کفشگری، مجتبی بیژن، مجتبی ممشلی، ‌نیما میرزازاد، حامد شیری، محمدجواد جلالی، معین باقرجانی، احسان قهاری، مهدی رحیمی، حسین کیایی مقدم، فرزاد زامهران(بازیکنان)


* دو امضا نیز غیرقابل تشخیص است

۱۸:۰۰ - روزبه شاه علی دوست کاپیتان تیم سایپا به ایرنا گفته است: شغل اصلی ما فوتبال است و به همین دلیل دوست نداریم مسابقات لیگ تعطیل شود.  سازمان لیگ این فرصت را به تیم‌ها داد تا بتوانند خود را برای شروع مجدد بازی‌ها آماده کنند. در این مدت فکر می‌کنم زمان مناسبی داشته باشیم تا بدن‌هایمان را به شرایط ایده‌آل بازگردانیم.

۱۷:۴۰ - عبدالله ویسی سرمربی تیم فوتبال پیکان با انکار انصراف از لیگ نوزدهم گفت: چیزی که از سوی ما امضا شده صرفا یک درخواست برای انجام بازی‌ها با رعایت پروتکل بوده.

۱۷:۳۵ - باشگاه تراکتور درباره نامه ارسالی خود به ایسنا گفته است:  این نامه از سوی بازیکنان از جمله بازیکنان ما به سازمان لیگ ارسال شده و ما هم در جریان آن هستیم ولی به این معنی نیست که باشگاه ترکتور این نامه را فرستاده باشد زیرا اگر قرار بود این نامه از سوی باشگاه باشد، باید مهر رسمی باشگاه تراکتور زیر آن می‌خورد.

۱۷:۳۰ - سهیل مهدی مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر در گفتگو با فارس واکنشی این چنینی به نامه انصراف داشت: من هم از طریق رسانه ها در جریان این نامه قرار گرفتم. البته با برخی نفرات باشگاه ها به صورت تلفنی صحبت کردم که همگی انتشار متن چنین نامه ای را تکذیب کردند.

۱۷:۱۷ - ابوالفضل حسن‌زاده محمدی، رییس کمیته انضباطی فدراسیون عنوان کرد: هرگونه مصاحبه تحریک آمیز و طرح مطالب کذب و خلاف واقع درباره انجام مسابقات یا تحریک بر عدم شرکت در مسابقات، مطابق مقررات انضباطی مصوب سال ۱۳۹۷، تخلف انضباطی محسوب و محرومیت شخص خاطی را در پی خواهد داشت.

۱۷:۰۰ - محمدحسین مرادمند، مدافع تیم فوتبال شهرخودرو در گفت‌وگو با ایسنا درباره امضای نامه ارسالی توسط بازیکنان به فدراسیون فوتبال و تهدید به بازی نکردن در ادامه لیگ نوزدهم گفت: این نامه را امضا کردم زیرا به شرایط برگزاری لیگ اعتراض داریم. شرایط کشور و افزایش مبتلایان به کرونا به گونه‌ای است که جان بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها در خطر است.

* طومار انصراف بازیکنان و مربیان از بازی در لیگ برتر

در فاصله کمتر از ۱۰ روز تا شروع مسابقات لیگ برتر، هنوز تردیدهای جدی برای چند باشگاه درخصوص آغاز لیگ برتر وجود دارد و حالا ۷ باشگاه خصوصی فوتبال ایران  و دو باشگاه بحران زده با ارسال نامه ای به سرپرست فدراسیون فوتبال یعنی حیدر بهاروند اعلام کرده اند که از حضور در ادامه مسابقات لیگ نوزدهم معذور هستند.

باشگاه های تراکتور، شهرخودرو، نفت مسجدسلیمان، ماشین سازی، پارس جنوبی، پیکان و نساجی ارسال کنندگان این نامه هستند که این بار امضای بازیکنان خود را هم زیر نامه دارند و در متن آن نیز نوشته اند: مقایسه لیگ کشور عزیزمان با سایر کشورها به دلایل مختلف قیاس مع الفارغ است. از جمله این که فقط در کشور ماست که فدراسیون و سازمان لیگ باوجود سیر صعودی ابتلا به کووید ۱۹ اصرار به برگزاری ادامع مسابقات لیگ دارد.

همچنین در ادامه از «بزرگان و زعمای فوتبال» پرسیده شده که بر مبنای کدام دلیل منطقی و علمی یقین حاصیل کرده اند که وضعیت کشور از حیث شیوع و خطر ابتلا به این بیماری کشنده بهتر از سه ماه قبل است تا وجدان بیدار نیز در پی آن حکم به پذیرش ادامه مسابقات دهد.

در این نامه از فدراسیون فوتبال خواسته شده تا عواقب ناشی از شروع لیگ را برعهده بگیرد و در پایان آن بازیکنان، مربیان و دست اندرکاران این تیم ها، انصراف خود را از لیگ برتر اعلام کرده اند. این ۷ باشگاه تاکید شده که در صورتی که فدراسیون پاسخگوی این نامه و درخواست تیم ها نباشد، موضوع را به نهادهای بین المللی از جمله فیفا ارجاع خواهند داد تا مشکل به این شکل حل شود.

این در حالی است که ابتدا نامه چهار باشگاه به دست خبرنگار ما رسید و در ادامه پارس جنوبی، پیکان و حالا نفت مسجدسلیمان نیز به جمع تیم های انصراف دهنده اضافه شده اند. با این حال کیفیت تصویر و امضاها همان چیزی است که در ورزش سه منتشر شده و برای اطلاع بیشتر از ماجرا، باید منتظر اطلاع رسانی رسمی از سوی باشگاه ها بود.

شما طرفداران فوتبال نیز نظر خود را درباره واکنش ها و همچنین طومار ۷ باشگاه بنویسید.

تگ ها


ماشین سازی تبریز تراکتور سازمان لیگ برتر نساجی مازندران شهر خودرو پیکان تهران