زهرا نعمتی: از مس کرمان گلایه دارم

بانوی ملی‌پوش تیراندازی با کمان کشورمان گفت: من نه طرفدار استقلال هستم نه پرسپولیس اما طرفدار مس کرمان هم نیستم و از آنها گلایه دارم....

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از فارس، زهرا نعمتی بانوی ملی‌پوش تیراندازی با کمان کشورمان که سابقه حضور در بازی‌های المپیک و پارالمپیک را دارد این روزها تمریناتش را برای کسب بازی‌های توکیو پیگیری می‌کند. وی در سال ۹۲ در مراسم کمیته بین‌المللی المپیک در سن پترزبورگ روسیه مفتخر به دریافت جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن از سوی «بنیاد بین‌المللی اسپورت آکورد» شد.

بانوی طلایی ایران در پارالمپیک لندن و ریو از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک در روز جهانی زن برنده عنوان فرد پیشگام در نسل جوان IPC شد. بانوی پرچمدار ایران در المپیک ریو، نخستین ورزشکار ایرانی، اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که توانسته هم در المپیک و هم در پارالمپیک سهمیه کسب کند.

با توجه به سال جدید و نوروز گفت‌وگوی متفاوتی با این ملی‌پوش پرافتخار انجام دادیم. وی در خصوص ویروس کرونا، تعطیلات نوروز، افتخاراتی که کسب کرده و ... صحبت‌هایی انجام داده که در زیر می‌خوانید:

سال ۹۹ برای شما چطور گذشت؟

سال ۹۹ سال امید بود؛ اوایل سال ۹۹ ناراحت کننده بود و در واقع همه دنیا به چالش کشیده شد اما درس مهمی برای من داشت اینکه چیزی مهمتر از آدم‌هایی که دوست‌شان داریم، کنارشان هستیم و سلامتی آدم‌ها نیست.

آنچه ناراحت کننده است اینکه ما دیگر لبخند آدم‌ها را نمی‌بینیم، اینکه نمی‌توانیم کنار هم و باید فاصله اجتماعی را رعایت کنیم اما چیزی که هست اینکه یاد گرفتیم چطور با امید زندگی کرده، با تمام توان تلاش و به روزهای روشن فکر کنیم.

 در واقع بدترین اتفاق سال ۹۹ برای شما موضوع کرونا بود؟

بله دقیقا همین طور بود. ما عزیزان زیادی را از دست دادیم اما بهترین اتفاق این بود که چیزی جز خوبی و نیکی در دنیا باقی نمی‌ماند.

سال به پایان رسید و سال جدید آغازی بر تمرینات شما برای کسب سهمیه المپیک است. شرایط خود را چطور می‌بینید؟

تمام طول سال گذشته من و هم تیمی‌هایم تلاش کردیم، در روزهای سخت زمستان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تمرین کنیم، کار سختی داشتیم اما با وجود همه این سختی‌ها و اینکه خودم به کرونا مبتلا شدم، زندگی‌ام به چالش کشیده شد. با وجود تلاش‌های زیاد و بدنسازی که داشتم کمی کار من از نظر جسمی عقب افتاد اما سعی کردم برگردم. امیدوار هستم در سال جدید اتفاقات خوبی داشته باشیم و در این شرایط سخت با افتخاراتی که کسب می‌کنیم، دل مردم را شاد کنیم حتی برای مقدار کم.

 عجیب‌ترین خبری که در سال ۹۹ شنیدید چه بود؟

سال ۹۹ پر از خبرهای عجیب و غریب بود، چیزی که من را ناراحت کرد عزیزانی بود که از دست دادیم.

 اسم نوروز را می‌شنوید یاد چه چیزی می‌افتید؟

برای من نوروز شروعی دوباره دارد. در واقع برای همه ایرانی‌ها بهار و نوروز یک حس بسیار خوبی دارد.

در تعطیلات نوروز کجا هستید؟

من در حال تمرین هستم اما برای ۲ روز در کنار خانواده در کیش خواهم بود.

اگر بخواهید مکانی را برای تعطیلات نوروز پیشنهاد دهید، کجا را پیشنهاد می‌دهید؟

برای عید ماندن در خانه را پیشنهاد می‌دهم. در این اوضاع کرونایی شاید بهتر باشد همه در خانه باشند. در واقع ما همیشه در اردو هستیم و فقط ۲ روز در کنار خانواده خواهیم بود.

 عید زمانی که بچه بودید به شما مزه می‌داد یا حالا؟

فکر می‌کنم عید همیشه مزه می‌دهد، چه زمانی که بچه بودیم چه الان چه زنده باشیم تا ۱۰۰ سال آینده.

کدام "سین" هفت سین را دوست دارید؟

همه "سین‌ها" را دوست دارم مخصوصا سین سمنو. البته سین سکه را همه دوست دارند.

زمان‌هایی بوده که سال تحویل در کنار خانواده نباشید؟

بله خیلی زیاد. سال گذشته به خاطر کرونا نتوانستم کنار خانواده‌ام باشم و عید نوروز را به تنهایی گذراندم. شرایط بسیار سختی بود آن هم در اوضاع کرونا. نگران بودم که حضورم در کنار خانواده جان آنها را به خطر بیندازد به همین دلیل تصمیم گرفتم عید را به تنهایی بگذرانم. البته عید امسال این فرصت را از دست نخواهم داد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار خانواده باشم. مدت‌ زیادی است که آنها را ندیده‌ام.

عیدی می‌گیرید؟

هم عیدی می‌گیرم و هم عیدی می‌دهم.

 بهترین عیدی را که دادید و گرفتید چه بوده است؟

بهترین عیدی را همیشه از مادرم می‌گیرم. بهترین عیدی که دادم نمی‌دانم بقیه باید نظر بدهند اما معمولا خوشحال کردن آدم‌ها برایم لذت دارد چه عید باشد چه زمان‌های دیگر.

 چه دعایی در سال تحویل می‌کنید؟

از اعماق قلبم دعا می‌کنم حال مردم کشورم خوب باشد.

اگر قرار باشد یک دوره‌ای از تاریخ را برای زندگی انتخاب کنید، کدام زمان را ترجیح می‌دهید؟

حال حاضر.

 چرا؟

همیشه زمان حال را دوست داشتم، چون گذشته، گذشته است. برای من خیلی لذت بخش بوده و با تجربه‌های مختلف. آینده را هم نمی‌دانیم چه اتفاقی قرار است رخ دهد. فکر کردن به آینده همیشه مبهم بوده و استرس دارد اما من همیشه زمان حال را دوست داشتم. در تیراندازی با کمان هم همین است، همه ما یاد می‌گیریم در لحظه زندگی کنیم.

 اگر قرار باشد با یک شخصیت تاریخی شام بخورید، انتخاب شما چه کسی است؟

منظورتان این است که آن شخصیت زنده باشد؟

 خیر، هر شخصیت تاریخی را می‌توانید انتخاب کنید.

شمس تبریزی.

علم بهتر است یا ثروت؟ چرا؟

ثروت. وقتی ثروت داشته باشید با اعصاب راحت می‌توانید به علم هم برسید.

اگر بخواهید به فردی در زندگی خود کارت قرمز بدهید، آن فرد چه کسی است؟

اگر منظورتان این است که از زندگی من بیرون برود، قطعا کسی نیست اما اگر کارت سبز داشتم به تک تک آدم‌های روی زمین کارت سبز نشان می‌دادم تا با شادی بیشتری زندگی کنند.

بهترین سفر شما به کدام شهر و کشور بوده؟ چرا؟

بهترین سفرم نیویورک و حضور در جلسه سازمان ملل بود چرا که حرف‌ها و سخنرانی‌هایم خاطره‌انگیز بود و تاثیر زیادی روی مردم دنیا داشت.

همیشه از شما به عنوان فردی نام برده می‌شود که می‌توانید برای نسل جوان الهام‌بخش باشید. در سازمان ملل و کمیته بین‌المللی المپیک از شما به عنوان یک زن موفق ایرانی بارها نام برده شده است، در این خصوص توضیح دهید.

خوشحال و خوشبختم که زحمات من نه تنها به عنوان یک ورزشکار و قهرمان دیده می‌شود بلکه فعالیت‌های من خارج از ورزش هم دیده می‌شود و این برایم بسیار ارزشمند است. در زمینه‌های مختلفی تلاش می‌کنم، فعالیت در سازمان ملل، دفاع از حقوق زنان و افراد معلول، مشارکت در انجمن‌های مختلف از برنامه‌هایی است که انجام می‌دهم.

خوشحالم که از نظر جامعه بین‌الملل این فعالیت‌ها رصد می‌شود و مرا به عنوان یک الگو و الهام‌بخش به زنان دنیا معرفی می‌کنند‌. اینها برای من افتخار بزرگی است، البته من تمام زنان ایرانی و زنان دنیا را در این موفقیت سهیم می‌دانم. افتخار می‌کنم یک زن ایرانی با این تبلیغاتی که علیه ایران وجود دارد مبنی بر اینکه فشار زیادی روی آنهاست و زنان ایرانی شرایط خوبی برای ستاره شدن ندارند و همین طور شرایط سخت سیاسی، این مسائل مطرح می‌شود. شاید هر جای دنیا چنین اتفاقی رخ می‌داد تبلیغات زیادی برای آن انجام می‌دادند.

 اگر ورزشکار نمی‌شدید چه حرفه‌ای را انتخاب می‌کردید؟

باز هم ورزشکار می‌شدم.

 کسی در زندگی شما بوده که دوست داشتید جای او بودید؟ یا تا به حال به کسی حسادت کرده‌اید؟

اتفاقا چند وقت پیش به این موضوع فکر می‌کردم؛ تا به حال برای من اتفاق نیفتاده است شاید به خاطر همیشه برای چیزی که می‌خواستم تلاش کردم، جنگیدم و به دست آوردم. حسادت برای کسی است که می‌داند نمی‌تواند چیزی را به دست بیاورد و در واقع برای رویا، هدف و آرزویش توانی ندارد اما خوشبختانه من همیشه اهدافم را مشخص و برای رسیدن به آن تلاش کردم.

رقابت را خیلی دوست دارم و همیشه رقابت کردم. رقیب را هم دوست دارم، در جایگاه اجتماعی هم همین طور. همیشه به دوستانم و زنان موفق افتخار کردم و از حضور زنان ایرانی در مجامع بین‌المللی و پیروزی‌هایشان لذت بردم. همیشه خودم تلاش کردم به بهترین‌ها دست پیدا کنم و دیگران را هم تشویق کردم تا بهترین‌ها را رقم بزنم.

چهره مشهوری هستید؟

مشهور بودن مهم نیست، مهم این است که محبوب باشیم.

 فکر می‌کنید محبوب باشید؟

این را بقیه باید نظر بدهند اما با واکنش‌هایی که از مردم دیدم فکر می‌کنم کمی محبوب باشم.

 عکس‌العملی که در زمان مسابقات می‌بینید و اینکه در بسیاری از مواقع تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها هستید چه حسی به شما دست می‌دهد؟

باور کنید اینکه تیتر روزنامه‌ها باشم برایم اهمیتی ندارد اما واکنش مردم از موفقیت زهرا نعمتی و اینکه شاد و خوشحال باشند و اینکه بدانند من همه تلاش و توانم را به کار می‌گیرم تا پرچم کشورم بالا برود و آنها شاد شوند بسیار مهم است.

لحظاتی بوده است که در مسابقه‌ای ناراحت بودم و یا اشکم درآمده، اعتراض مردم را داشته‌ام که گفتند برای ما فرقی ندارد حتی اگر طلا هم نگیری زهرا نعمتی خواهی بود. بارها و بارها من این حرف را شنیده‌ام و این خیلی برایم لذت‌بخش و شیرین است که مردم مرا فقط برای مدال‌های دوست ندارند بلکه به خاطر زهرا نعمتی بودن و راه و مسیری که انتخاب کرده، چرا دوست دارند. این موضوع برای من لذت‌بخش‌تر بودن از هر شهرت و تیتر روزنامه بودن است.

 بهترین عکس‌العملی که در دوران حرفه‌ای خود دیده‌اید و برایتان جذاب بوده را می‌توانید مطرح کنید؟

من عکس‌العمل مردم برزیل را در المپیک ریو دیدم برایم جالب بود. من که هم وطن آنها نبودم را به شدت تشویق می‌کردند و با چه امیدی دوست داشتند ببرم، این برایم جذاب بود. در جاکارتا هم همین طور. برایم جالب بود که مردم اندونزی برای تشویق من آمده بودند. در چین هم دوستانی از این کشور و ژاپن (دختری به همراه پدر و مادرش) مرا تشویق می‌کردند‌.

برای مطالعه و کتاب خواندن وقت دارید؟

بله. زمان‌هایی را که وقت دارم سعی می‌کنم کتاب بخوانم.

آخرین کتابی که خواندید چه بود؟

وقتی نیچه گریست را تمام کردم و الان در حال خواندن کتاب عصرگرایی هستم‌.

طرفدار استقلال هستید، پرسپولیس؟

هیچ کدام، فقط تیم ملی.

 پس حتما به خاطر کرمانی بودن‌تان طرفدار مس کرمان هستید؟

طرفدار مس کرمان هم نیستم و فکر می‌کنم مس کرمان هم نعمتی‌ای نیست. از مس گلایه دارم، با وجود اینکه ما قرارداد ۱۰ ساله داشتیم اما زمان کمی را حمایت کردند. با وجود تبلیغاتی که در سایت و اینستاگرام خود دارند اما هیچ حمایتی نداشتند.

 حرف پایانی؟

حرف خاصی ندارم فقط اینکه ایران عزیزمان ناامید نشود. حال ایران‌مان این روزها خوب نیست، امیدوارم با بهار جدید و نوروز دوباره امید در رگ‌های ایران جاری شود.

تگ ها


زهرا نعمتی تیر اندازی