زورآزمایی فوتبال و کرونا ؛همه خیره به کره جنوبی

کره جنوبی مسابقات لیگش را با تهیه یک دستورالعمل بهداشتی ویژه آغاز کرده و اقدامات خود را با ۴۰ کشور به اشتراک گذاشته است....

به گزارش "ورزش سه"، برای آغاز فصل ۲۰۲۰ K-League، تمامی بازیکنان، کادرهای فنی، تیم‌های داوری و عوامل شرکت کننده در این رقابت‌ها می‌بایست تست کرونا می‌دادند و جواب تست آنها منفی می‌شد.


دوازده تیم لیگ حرفه ای کره جنوبی بطور معمول سه بار در طول فصل با بکدیگر روبرو می‌شوند و پس از ۳۳ هفته، شش تیم اول یک بار دیگر با یکدیگر روبرو می‌شوند و شش تیم رتبه های هفتم تا دوازدهم نیز یک بار دیگر به مصاف هم خواهند رفت تا پس از آنکه تمامی ۱۲ تیم لیگ حرفه ای کره جنوبی ۳۸ بازی را به انجام رساندن، شش تیم نخست تکلیف قهرمان و سهمیه های آسیایی را مشخص کنند و شش تیم رده پایین جدول هم تکلیف تیمهای سقوط کننده را مشخص نمایند.


به دلیل اینکه آغاز فصل ۲۰۲۰ K-League دو ماه به تعویق افتاده، دوازده تیم لیگ حرفه ای کره جنوبی قبل از جدا سازی شش تیم بالای جدول از شش تیم پایین جدول، بجای سه بار تنها دو بار با بکدیگر روبرو‌ می‌شوند. با این احتساب و بعد از پنج بازی مرحله جداسازی، فصل ۲۰۲۰ لیگ کره جنوبی با انجام ۲۷ هفته (بجای ۳۸ هفته) به پایان خواهد رسید.

تابلوهای تبلیغاتی اضافی (در پایین تصویر) و شعارهای الهام بخش به مردم کره جنوبی و جهان همچون: «به امید دیدار هر چه زودتر» و «قوی باقی بمانید» بر سکوهای خالی ورزشگاه.


اگر به دلیل شیوع مجدد ویروس کرونا، مسابقات به حالت تعلیق درآید و تمانی تیم‌ها حداقل تا پایان هفته ۲۲ام مسابقات خود را برگزار کرده باشند، سرنوشت تیم‌های قهرمان، سهمیه آسیا و سقوط کننده را جدول لیگ در پایان هفته بیست و دوم مشخص خواهد نمود. به عبارتی، اگر مسابقات در هفته ۲۴م متوقف شود، جدول لیگ در پایان هفته ۲۲م و قبل از جدا سازی شش تیم بالا و پایین جدول برای پنج هفته پایانی، ملاک تعیین قهرمان و ... خواهد بود. 


این اقدام فوتبال حرفه‌ای کره جنوبی، نکته ای است که که تمامی لیگ‌های حرفه ای، فدراسیون‌ها، کنفدراسیون‌ها و حتی فیفا در حال مطالعه هستند. در سراسر دنیای فوتبال، مهم‌ترین مسئله تنها این نیست که مسابقات این فصل را چگونه به پایان برسانند، بلکه مهم‌تر از آن چگونگی برگزاری بازیهای فصل آینده و احتمالا دو فصل پیش رو تا ماه ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) و یا حتی تعطیلی فوتبال تا اطلاع ثانوی و با توجه به شرایط خاص بهداشت و سلامت هر کشور می‌باشد. 


سازمان لیگ کره جنوبی دفترچه رعایت اصول بهداشتی را برای دوازده تیم حاضر در لیگ آماده نموده بود که قوانین بهداشتی جدید و الزام به رعایت آنها در آن درج شده است. این جزوه به ۴۰ لیگ حرفه ای در جهان، از جمله لیگ برتر انگلستان و بوندسلیگای آلمان، به درخواست این ارگان‌های حرفه ای فوتبال با آنها به اشتراک گذاشته شده است.

جایگاه شمالی ورزشگاه ۴۲ هزار نفری جام جهانی «جونجو» که بطور معمول طرفداران دو آتشه «جونبوک موتورز» در طول بازیهای خانگی در آنجا به تشویق تیم خود میپردازند.

برخی از اقدامات جدید بهداشتی K-League به شرح ذیل می‌باشد:

 - تعظیم اعضای دو تیم به یکدیگر جانشین دست دادن دو تیم قبل از بازی شده است.

 - کودکان همراه دو تیم به زمین نخواهند آمد.

- بازیکنان از صحبت با یکدیگر و اعتراض به داور در طول بازی منع شده اند.

- بازیکنان ذخیره و کادر فنی روی نیمکت باید از ماسک استفاده نمایند.

- بازیها تا اطلاع ثانوی در استادیوم‌های خالی از تماشاگر برگزار خواهند شد.

- سکوهای خالی مزین به شعارهای الهام بخش بهداشتی، پرچم بزرگ‌ تیم میزبان و تابلوهای تبلیغاتی اضافه، شده بودند.

- مصاحبه بعد از بازی با دو میکروفون (و نه یک میکروفون) و رعایت فاصله گزارشگر و بازیکن انجام می‌شود.

شادی پس از گل که بازیکنان از به آغوش کشیدن یکدیگر منع شده بودن

ادای احترام بازیکنان «جونبوک موتورز»، قهرمان پنج دوره از چهار دوره گذشته K-League، به جایگاه خالی تماشاگران خود و گرفتن عکس یادگاری در جلوی همان جایگاه پس از پیروزی ۱-۰ این تیم مقابل «سووان بلو‌وینگز»، قهرمان جام حذفی فصل گذشته.

تگ ها


کره جنوبی