ساری؛ سرقت پنیر سوئیسی از اتحاد

یادداشتی در وصف چلسی این‌روزهای مائوریتسیو ساری....

یادداشتی در وصف چلسی این‌روزهای مائوریتسیو ساری.

ایتالیایی ها می گویند ساری از آن انقلابی هایی است که فرصت انقلاب کردن پیدا نکرده، ولی آیا چلسی باشگاهی است که اجازه انقلاب به مربیانش داده؟ آیا ساری با چنین شکست هایی می تواند به آینده ای روشن دل ببندد؟

شبی که سیتی چلسی را در استادیوم اتحاد تکه و پاره کرد و سنگین‌ترین شکست‌شان در تاریخ لیگ برتر را برایشان رقم زد (سنگین‌ترین باخت چلسی پیش از این به شکست۷-۰مقابل ناتینگهام فارست در سال ۱۹۹۱ برمی‌گشت)، می‌شد درک کرد نظر آبراموویچ درباره مربی ۶۰ ساله ایتالیایی‌اش چیست: تقلیدی سطحی از فوتبال گواردیولا.

ساری می توانست مانند مربیان سنتی ایتالیایی بسته و فشرده بازی کند تا چنین در اتحاد تحقیر نشود اما به چیزی دیگر معتقد بود. به یک فوتبال زیبا و سایه ای نزدیک به گوآردیولا و جمله معروف هررا که گفته بود..

"فوتبال زیبا گاهی برای تان مانند یک مرگ ترسناک است" برای ساری هم همان شد. فوتبال زیبا برایش مانند مرگ بود! نبود؟

 رایت انتخاب جورجینیو را در ترکیب اصلی را به خودخواهی ساری ربط داده، باری دیگر استفاده از کانته سرباز زده و جورجینیو هم در تمام نبردها ناکام شده. از پایین ترین درصد پاس ها تا تنها دو تکل.

سوغاتی ساری از اتحاد و الگوی کوچک تر از خودش گوآردیولا فقط پنیر سوئیسی بود. آن ها در خط دفاع مانند پنیر راحت بریده شده و در خود سوراخ های عمیقی شاهد بودند.

با این حال از حواس پرتی آلونسو که جیمی کرگر او را مقصر اول این جنایت سهمگین می دانست تا اشتباه تعجب برانگیز بارکلی، با این وصف که کپا به عنوان یکی از گران قیمت ترین سنگربانان تاریخ می توانست روی ضربه گوندوغان واکنش بهتری را نشان بدهد..

اسکولاری را یادتان است؟ همان مربی که فاتح جام جهانی شده بود. همانی که با تساوی بدون گل مقابل هال سیتی از سِمت خود اخراج شد. او ده سال پیش در طی سی و شش باری که روی نیمکت شیرهای لندن نشسته بود. شش بار طعم شکست را چشید و با رتبه چهارمی در لیگ با استمفوردبریج خداحافظی کرد. می گفتند ستارگان دیگر حرف های او را گوش نمی دادند و آیا حال و هوای فعلی چلسی آقای ساری شبیه آن دوران نیست؟

اوگدن معتقد است؛ ساری فوتبالی زیبا در ناپولی ساخته بود، فوتبالی هجومی و پرگل و چشم‌نواز. با اینکه او موفق به کسب هیچ جامی در ایتالیا نشد، به خاطر همین فلسفه فوتبالی‌اش به عنوان مربی چلسی انتخاب شد. اما راه و روش او هنوز در فوتبال انگلیس جواب نداده و آیا جواب خواهد داد؟
به تصمیمات آبراموویج خیره خواهیم شد.

نویسنده؛ ابوالفضل کریم آبادی (صدر)