سال المپیک برای والیبال مهم است/ رقابت‌های لیگ منظم برگزار شود

سرعتی زن تیم ملی والیبال ایران گفت: المپیک سال مهمی برای والیبال است و برگزاری لیگ منظم به آماده سازی تیم ملی کمک خواهد کرد....

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت های لیگ برتر والیبال از ۱۹ شهریورماه آغاز خواهد شد و تیم ها در جهت آماده سازی برای حضوری پرقدرت در مسابقات، تمرینات خود را آغاز کردند. تیم والیبال سایپا از جمله تیم‌هایی بود که با شروع تمریناتش تعدادی از بازیکنان مبتلا به ویروس کرونا شدند و همین مسئله تمرینات این تیم را تحت شعاع قرار داد. مصطفی کارخانه، هدایت نارنجی پوشان در فصل جدید را برعهده دارد و سیدمحمد موسوی سرعتی زن تیم ملی، صید بزرگ کارخانه در فصل نقل و انتقالات بود.

سیدمحمد موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت و شرایط آماده سازی تیمش برای حضور در مسابقات لیگ برتر والیبال گفت: تمرینات بسیار خوب و رو به رشدی را پیگیری می‌کنیم. پس از گذشت تقریبا ۵ ماه وقفه در تمرینات، روند افزایشی تمرینات رو به بالاست. خدا راشکر وضعیت کرونایی تیم نیز به اتمام رسیده و بازیکنان در سلامت تمرین می‌کنند. امیدوارم در زمان باقیمانده تا شروع مسابقات به آمادگی نسبی خوبی دست یابیم و بتوانیم لیگ را با قدرت آغاز کنیم.

تیم واکسینه شد
سرعتی زن تیم ملی در پاسخ به این سئوال که چقدر با کرونا در تمرینات کنار می‌آیید؟ گفت: تقریبا هر ۱۰ روز یک بار تست PCR و تست خون گرفته می‌شود. فقط بازیکنان حق حضور در سالن را دارند. قبل از ورود کفش‌ها، دست‌ها و سالن ضدعفونی می‌شود و کادر فنی نیز با ماسک در تمرینات حضور دارند.

وی تاکید کرد: به هر حال شرایطی است که وجود دارد و باید با آن کنار بیاییم. طبق اعلام پزشک، تقریبا ۷۰ درصد تیم به ویروس مبتلا شده‌اند و می‌توان گفت یک واکسن طبیعی برای تیم فراهم شد. در ابتدای شروع تمرینات، اکثر بازیکنان مبتلا به کرونا شده‌اند که با دید مثبت به آن نگاه کردیم. البته وقفه ای دو هفته ای در تمرینات پیش آمد اما برای شروع مسابقات لیگ، کارمان را راحت‌تر کرد.

بدترین حالت برای ورزشکار دوری از مسابقات است
موسوی درباره وقفه طولانی و دور بودن از فضای رقابت‌ها نیز گفت: بدترین حالت ممکن برای ورزشکار، دوری از فضای مسابقات است چرا که شرایط آمادگی یک ورزشکار نباید زیر ۷۰ درصد باشد. که اگر این اتفاق رخ دهد برگشت سخت خواهد بود. حتی سالن‌ها نیز تعطیل بود و همین کار را برای بازیکنان سخت‌تر کرد. نهایتا کار با وزنه و تمرینات انفرادی انجام شد و این ۱۰ تا ۲۰ درصد آمادگی را فراهم می‌کند.

فشار تمرینات دو برابر شده است
سرعتی زن تیم ملی ادامه داد: دور بودن از فضای رقابت شرایط آمادگی بازیکنان را سخت می‌کند و این بدترین چیز برای یک ورزشکار است. در حال حاضر فشار تمرینات در مقایسه با سال‌های گذشته برایمان دو برابر است چرا که فشاری را تحمل می‌کنیم تا به آمادگی برسیم. برخی از آسیب دیدگی‌ها نیز به علت تحلیل عضلات مجدد بروز می‌کند و بیشتر خودشان را نشان می دهند که باعث می‌شود تحمل تمرینات را برایمان سخت‌تر کند. اما به هر حال شرایطی است که پیش آمده و کاری هم نمی توان کرد. یک تجربه بود امیدواریم زودتر این شرایط تمام شود.

حضور تماشاگران زیبایی ورزش است
محمد موسوی درباره غیبت تماشاگران در سالن رقابت‌ها نیز گفت: کرونا خیلی چیزها را از انسان‌ها گرفت. حضور تماشاگران در سالن یکی از زیبایی‌های ورزش است. وقتی تماشاگر نباشد اولین ضرر را بازیکنان می‌بینند چرا که شور و هیجانی به بازیکن منتقل نمی‌شود و انگار یک جلسه تمرینی معمولی برگزار می‌شود. قطعا کیفیت مسابقات در نبود تماشاگران تحت شعاع قرار می گیرد.

وی افزود: کاری نمی توان انجام داد. باید با شرایط ساخت. امیدوارم مردم و والیبال دوستان از تلویزیون رقابت‌ها را تماشا کنند. به هر حال برگزاری مسابقات برای ملی پوشان بسیار خوب است چرا که در فضای رقابت قرار می گیرند. سال آینده المپیک را در پیش داریم و این جزو سال‌های مهم والیبالی‌ها است. حداقل باید رقابت‌های لیگ سالم و مرتب برگزار شود تا بازیکنان در سطح آمادگی خوبی قرار گیرند و بتوانند برای تیم ملی آماده شوند.

تگ ها


لیگ برتر والیبال کارخانه سید محمد موسوی