سال جذاب و متفاوت کشتی قبل از المپیک

تصویب چرخه انتخابی تیم ملی کشتی، می تواند یک سال متفاوت را برای ورزش اول ایران قبل از المپیک رقم بزند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، اگر کرونایی وجود نداشت و المپیک به تعویق نمی افتاد، شاید غلامرضا محمدی و محمد بنا خیلی راحت تر می توانستند نفرات مدنظر خود را در ترکیب تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی راهی المپیک کنند؛ اتفاقی که در دوره های قبلی هم رخ داده بود.


تعویق یک ساله المپیک اما به علیرضا دبیر این فرصت را داد تا برنامه هایی که از قبل در ذهنش داشت را قبل از رسیدن به توکیو اجرایی کند. او قصد داشت برای حفظ آرامش تیم های ملی و جلوگیری از حواشی دست به سیستم قبلی تا المپیک نزند چون تنها یک سال قبل از المپیک روی صندلی ریاست نشسته بود و فرصت برای انجام تغییرات اساسی کم بود.


با این حال علیرضا دبیر که گویا به انتخابی برای تیم ملی اعتقاد راسخی دارد، می خواهد مثل دورانی که خودش کشتی می گرفت و رقبای سرسختی هم داشت، انتخابی را مبنای پوشیدن دوبنده تیم ملی کند.


در دهه ۷۰ و ۸۰ اکثرا شرایط در تمامی اوزان همینطور بود و با توجه به تعدد مدعیان در هر وزن، فقط انتخابی بود که نفر اعزامی به مسابقات مختلف از جمله جهانی و المپیک را مشخص می کرد. 


با اینکه در نگاه اول تصور می شد محمد بنا در برابر این طرح موضع بگیرد و غلامرضا محمدی خیلی راحت تر با آن کنار بیاید، اما دقیقا همه چیز برعکس شد. سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در جلسه با دبیر و سوریان شرکت کرد و بعد از این نشست اعلام کرد که خودش هم در سال های اخیر چنین چرخه ای را در دستور کار داشته و کاملا موافق آن است. 


از سوی دیگر اما اخباری مبنی بر قهر سرمربی تیم ملی کشتی آزاد از جلسه مشترک با رییس فدراسیون به گوش رسید؛ اتفاقی که دیروز توسط علیرضا دبیر تایید شد. رییس فدراسیون کشتی که از رفتار سرمربی آزادکاران ناراحت بود، حتی به او اولتیماتوم داد که در صورت ادامه این رفتارها برکنار خواهد شد. 


صحبت های دیروز دبیر نشان داد که او هر طور شده می خواهد چرخه انتخابی را برای المپیک ۲۰۲۱ برگزار کند؛ اتفاقی که اکثریت جامعه کشتی موافق آن هستند. 


بنابراین نه تنها کشتی گیران نه چندان مطرح شانس حضور در المپیک را خواهند داشت؛ بلکه حسن یزدانی هم باید برای پوشیدن دوبنده تیم ملی رقابت کند. احتمالا نهایی شدن این چرخه که هنوز به تصویب نرسیده و به صورت کامل رسانه ای نشده، سال جذاب و متفاوتی را قبل از المپیک برای کشتی ایران رقم خواهد زد.

بیشتر بخوانید:

حیدری: در چرخه انتخابی باید شأن سرمربی حفظ شود

ارومیه میزبان کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان شد

 

 

تگ ها


کشتی علیرضا دبیر کشتی