۱۴۰۰؛ سال صعود، نه سال سقوط!

با نگاهی به تقویم مسابقات فوتبال در سال ۱۴۰۰ واضح است که یک سال کاملا فوتبالی را در پیش خواهیم داشت....

به گزارش "ورزش سه"، در روزهایی که شیوع کرونا در سراسر جهان بسیاری از مسائل را تحت تاثیر قرار داده، یکی از دلخوشی ها تماشای مسابقات فوتبال است. این رشته پرمخاطب ورزشی حالا تقریبا در اکثر کشورها مدت زیادی است دوباره رونق گرفته و حتی بعضی کشورها نیز بازی های داخلی خود را با حضور تماشاگران برگزار می کنند.
در ایران نیز فوتبال این روزها یکی از دلخوشی های اصلی مردمی است که به خاطر پروتکل های بهداشتی و خطرات ناشی از کرونا بسیاری از تفریحات روزمره شان از دست داده اند.
در چنین فضایی تعدد مسابقات فوتبال در سال ۱۴۰۰ یکی از موضوعاتی است که مورد توجه علاقه مندان به این رشته قرار می گیرد. حالا که در شروع سال جدید قرار داریم، بد نیست نگاهی به تقویم مسابقات فوتبال در طول سال بیندازیم و متوجه شویم که چقدر مسابقات جذاب و دیدنی را در سراسر جهان پیش رو خواهیم داشت. بازی هایی که البته فوتبال ایران هم نقش ویژه ای در آن ایفا می کند و برای طرفداران ایرانی اهمیت ویژه ای دارد.


**شروع با تیم ملی؛ ادامه با لیگ برتر و لیگ قهرمانان
شروع مسابقات فوتبال در سال جدید با یک رقابت ملی است. تیم ملی ایران که مدت ها است که هیچ مسابقه رسمی ای انجام نداده در نوروز ۱۴۰۰ اردوی تدارکاتی اش را برپا کرده و روز ۱۰ فروردین در یک مسابقه دوستانه به مصاف تیم ملی سوریه می رود. مسابقه ای که باعث می شود بعد از مدت ها فوتبالدوستان از تیم ملی ایران و نمایش آن بازدید کنند.
اردوی تیم ملی که پایان پذیرد بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز شاهد شروع دوباره رقابت های لیگ برتر فوتبال خواهیم بود. جایی که ۱۲ هفته از رقابت های لیگ برتر باقی مانده و باید خیلی سریع به سراغ بازی ها برویم. اواخر فروردین هم بازی های لیگ قهرمانان آسیا شروع می شود و نمایندگان ایران (فولاد خوزستان در پلی آف و استقلال، تراکتور و پرسپولیس در مرحله گروهی) کارشان را برای رقابت با حریفان قدرتمند آسیایی آغاز می کنند.


رقابت های لیگ قهرمانان آسیا از ۲۲ فروردین آغاز می شود، جایی که فولاد باید برای صعود به دور گروهی دیدار با العین امارات را انجام بدهد. همچنین دور گروهی مسابقات نیز از ۲۵ فروردین شروع می شود و تا ۱۵ اردیبهشت ادامه خواهد داشت تا تیم های صعود کننده مشخص شود. در این بین سازمان لیگ تدبیری را خواهد اندیشید که مسابقات لیگ برتر هم برای تیم هایی که در لیگ قهرمانان نیستند ادامه یابد.
همچنین احتمالا یک مرحله از جام حذفی نیز در اردیبهشت ماه برگزار شود و تیم های صعود کننده به دور بعدی این رقابت نیز نمایان شوند.


**خرداد پرحادثه؛ بازهم تیم ملی
علاقه مندان به فوتبال ملی از حالا منتظر خرداد ماه هستند تا ۴ رقابت ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی را نظاره کنند. تیم ملی در دور رفت دو شکست تلخ مقابل بحرین و عراق را تحمل کرده و حالا کار سختی برای صعود دارد. به خصوص اینکه میزبانی رقابت ها نیز از ایران گرفته شده و به کشور بحرین اعطا شده است. در این شرایط تیم ملی در خرداد ماه باید ۴ مسابقه حساس با هنگ کنگ، کامبوج، عراق و بحرین برگزار کند تا شانس خود برای رسیدن به دور بعدی مقدماتی جام جهانی را تقویت کند. در خرداد ماه با توجه به اردوها و بازی های تیم ملی زمان زیادی برای برگزاری لیگ برتر نیست و به همین خاطر برای ادامه لیگ باید منتظر تیرماه بمانیم.


**پایان لیگ برتر و شروع جام ملت های اروپا
دیدار سوپرجام فوتبال ایران میان تراکتور و پرسپولیس که از سال پیش باقی مانده در زمانی که تایم دو تیم خالی باشد برگزار می شود. در تیر ماه اما سازمان لیگ باید بازی های پایانی لیگ برتر و جام حذفی را برگزار کندو فصل فوتبال ایران را به اتمام برساند. همزمان با معرفی قهرمانان جدید لیگ و جام حذفی در ایران اما فوتبالدوستان رقابت های جام ملت های اروپا را تماشا کنند. بازی های حساس اروپایی در رده ملی از اواخر تیرماه شروع می شود و تا اواسط مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
همچنین دور دوم لیگ قهرمانان آسیا نیز در مرداد ماه برگزار خواهد شد. بخشی دیگر از بازی های باشگاه های آسیا نیز به شهریور و احتمالا مهرماه هم کشیده خواهد شد.


**اگر تیم ملی صعود کند...
اگر تیم ملی فوتبال از دور اول مقدماتی جام جهانی بسلامت بگذرد و به مرحله نهایی برای صعود به جام جهانی قطر برسد، آنوقت چند بازی اش در شهریورماه ۱۴۰۰ خواهد بود. در روزهایی که لیگ برتر تعطیل است آن وقت می توانیم شاهد رقابت تیم ملی با غول های آسیا برای رسیدن به قطر ۲۰۲۲ باشیم.


**شروع لیگ جدید از اوایل پاییز
سازمان لیگ فوتبال بسیار علاقه مند است لیگ برتر بیست و یکم از اواسط مهرماه سال جاری شروع شود. آنوقت مسابقات آغاز می شود و تیم ها به مصاف حریفان می رود. تب فوتبال در اوایل پاییز احتمالا با بازی های ملی نیز گرم خواهد بود. جایی که چند بازی تیم ملی در صورت صعود به دور بعدی مقدماتی جام جهانی نیز در آبان ماه برگزار خواهد شد. رقابت های لیگ برتر هم ادامه دارد و فوتبالی ها همچنان می توانند تعداد زیادی مسابقه جذاب را تماشا کنند.


**شروع دوباره لیگ قهرمانان و ادامه لیگ برتر
کنفدراسیون فوتبال آسیا در تقویم سالیانه خود ابراز امیدواری کرده که بازی های سال آینده لیگ قهرمانان آسیا را طبق روال سال های قبل از اوایل زمستان در ایران شروع کند. اگر این اتفاق رخ بدهد و ویروس کرونا بار دیگر مانع نشود، مسابقات لیگ قهرمانان بعدی نیز از دیماه شروع خواهد شد. آنوقت بازی های لیگ برتر هم مزید برعلت خواهد شد تا بازی های فوتبال همچنان پرتعداد ادامه یابد.
همچنین در بهمن ماه که لیگ برتر احتمالا تعطیلات نیم فصل خواهد داشت، فرصتی برای استراحت تیم های داخلی پیش می آید که این خلاء هم شاید با لیگ قهرمانان آسیا و لیگ قهرمانان اروپا پر شود.
طبق روال هرساله نیز در اسفند ماه ۱۴۰۰ بازیهای داخلی فوتبال ادامه می یابد و باید منتظر تقویم های فیفا و ای اف سی بمانیم تا شاید مسابقات بین المللی جدید را نیز در پایان سال جاری داشته باشیم.


**جای خالی تماشاگران فوتبال
در شرایطی که ۱۴۰۰ پر از مسابقات فوتبال جذاب برای ایرانی ها خواهد بود، جای خالی تماشاگران در ورزشگاه ها همچنان احساس می شود. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برای آزاد کردن ورود تماشاگران به ورزشگاه منتظر اعلام نظر ستاد مبارزه با کرونا است و حالا این امیدواری وجود دارد مانند برخی کشورهای دیگر که با رعایت پروتکل ها تماشاگران را به ورزشگاه ها راه می دهند در ایران هم چنین اتفاقی در طول ماه های آینده رخ بدهد و بازی ها با جذابیت بیشتری دنبال شود.

تگ ها


تیم ملی ایران تمرینات تیم ملی ایران