سامره: مشکل فوتبال ایران ساختار مدیریتی است نه ویلموتس!

علی سامره مهاجم سابق تیم فوتبال استقلال در مورد شکست شاگردان ویلموتس برابر عراق و عملکرد استراماچونی سرمربی آبی‌پوشان صحبت کرد...

به گزارش مدال، دومین شکست متوالی در مرحله مقدماتی جام جهانی باعث شد مارک ویلموتس در همان ابتدای کار با ایران با مشکلات و انتقادات عدیده‌ای روبه‌رو شود. مرد بلژیکی در حالی رکورد‌های به دست آمده در دوران کارلوس کی‌روش را از بین برد که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند اگر ویلموتس در افکارش تجدید نظر نکند، تیم‌ملی با شوکی بدتر از باخت به بحرین و عراق روبه‌رو می‌شود. همین بهانه خوبی بود تا با علی سامره پیرامون اوضاع و احوال این روز‌های تیم‌ملی و همین‌طور استقلالِ استراماچونی گفت‌وگویی داشته باشیم.
*بازی با عراق را دیدی؟
مثل همه ۸۰ میلیون ایرانی دیدم و تا ساعت‌ها به خاطر این بازی و نمایش حرص خوردم. البته فوتبال است و هزار اتفاق این شکلی، اما در کنار اینکه باید با باخت کنار آمد باید موشکافانه به ابعاد این شکست نیز فکر کرد.
*خیلی‌ها اعتقاد دارند مارک ویلموتس انتخاب خوبی برای نیمکت ایران نبود؟
من کاری به اینکه ویلموتس در حد و اندازه‌های ایران یا جانشینی کی‌روش بود یا نه؟ ندارم. حرفم این است که فوتبال ایران مشکلی بزرگ‌تر از ویلموتس دارد و اگر می‌خواهیم موشکافانه به بررسی اتفاقات این روز‌های فوتبال‌ملی یا باشگاهی بپردازیم باید این مشکلات را بازگو کرد.
*چه مشکلاتی؟
ساختار مدیریتی فوتبال ایران ایراد دارد. صحبت در خصوص این مشکلات وقت و حوصله زیادی می‌خواهد، اما اگر بخواهیم گذرا به آن بپردازیم تنها باید به تصمیم‌گیری‌ها و نوع رفتار‌ها در این چند ماه نگریست تا به یک نتیجه عاقلانه رسید.
*بعد از باخت به بحرین، شکست از عراق واقعاً اتفاقی نبود که قابل هضم باشد!
برد برای تیمی است که فوتبال بهتر و بابرنامه‌تری ارائه کند. الان دیگر نام‌ها باعث ترس کمتر کسی می‌شوند و دیدید که عراق با چند جوان توانست هم قدرت ایران را مهار کند، هم کری میان دو رقیب سنتی را ببرد.
*این دو شکست امید‌ها برای صعود از گروه را کمرنگ کرد؟
نگرانی‌ای وجود ندارد، چون ما از چهار بازی برگشت در سه بازی میزبان هستیم و بازی خارج از خانه هم مقابل کامبوجی خواهد بود که یکی از تیم‌های دسته اولی هم می‌تواند از سد آن‌ها عبور کند. ۱۲ امتیاز دور برگشت قطعاً زمینه صعود ایران را فراهم خواهد کرد، اما واقعاً اگر می‌خواهیم مسافر قطر باشیم باید از الان فکری اساسی برای مرحله نهایی انتخابی جام جهانی بیندیشیم، چون آنجا باید به مصاف تیم‌هایی مثل ژاپن، قطر، کره جنوبی و استرالیا برویم.
*موتور استقلال هم دوباره روشن شد؟
خوشحالم پیش‌بینی‌ام نسبت به این تیم و مربی ایتالیایی درست از آب درآمد. الان حال آن طرفدارانی که با جان و دل از استراماچونی و شاگردانش در روز‌های سخت ابتدای فصل حمایت می‌کردند را کاملاً درک می‌کنم، چون می‌دانم زیر بار چه فشاری این حمایت را انجام دادند.
*خود تو خیلی خوشبین بودی استقلال استراماچونی به نتیجه برسد؟
چون ایمان داشتم مردی مثل استراماچونی اگر زمان داشته باشد می‌تواند افکار پوسیده را از استقلال دور کند و با نوگرایی تیمی بسازد که همه آرزوی آن را داشتند. البته استقلالِ استراماچونی تازه اول راهی پرپیچ و خم قرار دارد و نیاز دارد هر روز بیشتر از روز قبل پخته شود.
*این تیم قابلیت قهرمانی لیگ را دارد؟
اگر مدیریت باشگاه بدسلیقگی را کنار بگذارد و یکی، دو مهره مد نظر استراماچونی را جذب کند شک نداشته باشید این استقلال حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
*دیاباته، مهاجمی که این روز‌ها تمجید همگان را برانگیخته است را چطور می‌بینی؟
خدا را شکر بعد از یکی، دو سال بازیکنی در حد و اندازه‌های پولی که هزینه شد برای استقلال دیدیم. امیدوارم روند رو به رشد او همچنان ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

تعطیلی تمرین استقلال با دستور استراماچونی

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران مارک ویلموتس ایران عراق مقدماتی جام جهانی بازی ایران و عراق استقلال آندره آ استراماچونی لیگ برتر فوتبال ایران علی سامره فوتبال