سامورایی‌ها در رویای نخستین جام با مربی بومی

تیم ملی ژاپن در 4 دوره‌ای که قهرمان قاره کهن شده از سرمربیان خارجی در راس کادر فنی خود بهره برده است....

تیم ملی ژاپن در 4 دوره‌ای که قهرمان قاره کهن شده از سرمربیان خارجی در راس کادر فنی خود بهره برده است.

به گزارش خبرنگار مدال، ژاپن با 4 قهرمانی پرافتخارترین تیم قاره کهن است و حال برای ششمین بار به نیمه نهایی این بازی‌ها رسیده است. تفاوت عمده این حضور ژاپنی‌ها در جمع 4 تیم برتر قاره روی نیمکت این تیم است جایی که برای نخستین بار تیم ملی ژاپن با یک سرمربی ژاپنی موفق به حضور در این مرحله شده است.
ژاپن پیش از این در سال 1992 با هانس اوفت هلندی، در سال 2000 با فیلیپ تروسیه فرانسوی، در سال 2004 با زیکوی برزیلی، در سال 2007 با ایویکا اوسیم بوسنیایی و در سال 2011 با آلبرتو زاکه‌رونی ایتالیایی حضور در نیمه نهایی جام ملت‌ها را تجربه کرده و این نخستین بار است که ژاپنی‌ها تحت هدایت یک سرمربی ژاپنی به نیمه نهایی جام ملت‌ها رسیده‌اند.
پیش از این در جام ملت‌های 1988 با هدایت یوشیتادا یاماگوچی ژاپن در مرحله گروهی از این بازی‌ها حذف شده بود و در جام ملت‌های 1996 نیز تحت هدایت شو کامو در مرحله یک چهارم نهایی از دور بازی‌ها کنار رفته بود. خاویر آگیره مکزیکی نیز که در سال 2015 هدایت این تیم را برعهده داشت در مرحله یک چهارم نهایی از دور بازی‌ها کنار رفت تا نخستین سرمربی خارجی ژاپن در جام ملت‌ها باشد که این تیم را نتوانست به مرحله نیمه نهایی برساند.
حال تحت هدایت هاجیمه موریاسو 50 ساله، ژاپن نخستین بار با یک سرمربی ژاپنی به نیمه نهایی رسیده است. هاجیمه که سابقه سال‌ها حضور در کادر فنی و سرمربی‌گری در باشگاه سانفریس هیروشما را داشته و در سال 2017 به عنوان سرمربی تیم ملی امید ژاپن انتخاب شده و در جام جهانی 2018 نیز به عنوان دستیار در کادر فنی آکیرا نیشینو حضور داشته و پس از جام جهانی به سمت سرمربی این تیم انتخاب شده است و در مدت حضور در راس کادر فنی این تیم، در 10 بازی 9 پیروزی کسب کرده و تنها در یک بازی ژاپنی‌ها با تساوی از زمین خارج شده‌اند.