سانچس؛ پدر معنوی 8ستاره قطری!

فیلیکس سانچس با 8بازیکن که از 9سالگی در کمپ اسپایر آموزش دیده بودند، به فینال آسیا رسید....

فیلیکس سانچس با 8بازیکن که از 9سالگی در کمپ اسپایر آموزش دیده بودند، به فینال آسیا رسید.

سرمربی اسپانیایی تیم ملی قطر، 13سال پیش از بارسلونا به قطر آمد تا به آنها برای جذب و پرورش استعدادهای فوتبال کمک کند. برنامه‌ای که حالا جوابش را پس داده است. اگر بشام راوی مدافع تیم ملی قطر که اصالتی عراقی دارد، از مرد اسپانیایی به عنوان پدر یاد می‌کند، جای تعجب ندارد: «سانچس برای ما مثل پدر می‌ماند، از 9 سالگی کنار او کار کردیم و همه خصوصیات و اخلاقش را به خوبی می‌دانیم.» به استثنای خوخی، هیدوس و پدروی پرتغالی سایر اعضای تیم ملی فوتبال قطر که در جام ملت‌های آسیا 2019 حضور دارند محصول آکادمی اسپایر هستند ودر طول تمام این سال‌ها با سانچس زندگی کردند.

سرمربی اسپانیایی تیم ملی قطر تا سال 2013 در کمپ اسپایر حضور داشت و همراه با نسل طلایی فوتبال قطر در همین سال با پیشنهاد فدراسیون فوتبال به تیم جوانان قطر ملحق شد. حالا او و فرزندانش به رویای بزرگی می‌اندیشیدند. نخستین موفقیت ارزشمند سانچس قهرمانی جوانان آسیا در سال 2014 همراه با محصولات اسپایر بود و هشداری به قدرت‌های قاره کهن که نسل درخشان عنابی‌ها از راه می‌رسد. سانچس بعد از موفقیت در تیم ملی جوانان هدایت تیم زیر 23 سال قطر را در دست گرفت و البته همواره گزینه‌ای جدی برای حضور در باشگاه‌های مطرح و تیم ملی قطر بود. با این وجود در سال 2017 بعد از ناکامی فوساتی مربی اهل اروگوئه همچنان انتقادات زیادی نسبت به انتخاب مربی اسپانیایی وجود داشت. رسانه‌های قطری به عادت دهه‌های گذشته باز هم در انتظار معرفی مربیانی نامدار و گرانقیمت بودند اما استراتژی فدراسیون فوتبال قطر انتقال یک نسل درخشان از آکادمی اسپایر، تیم‌های ملی جوانان و امید و حالا رده بزرگسالان بود. این یک اتفاق نیست که سانچس با شاگردان 10 سال پیش خودش و بچه‌هایی که از سن نوجوانی تا امروز پرورش داده به فینال آسیا می‌رسد.

سانچس با رسیدن به تیم ملی بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌های گذشته را تغییر داد. او با برگزاری اردوهای طولانی مدت مخالف بود؛ چرا که عقیده داشت این اردوها تنها موجب خستگی روحی اعضای تیم می‌شود. با این وجود بر انجام مسابقات جدی با حریفان قدرتمند تاکید داشت. به این منظور تیم ملی قطر پیش از آغاز جام ملت‌های آسیا 2019 برابر سوئیس، ایسلند، اکوادور و ازبکستان قرار گرفت و نتایج بسیار خوبی در این بازی‌ها کسب کرد. یکی از مهمترین نکات در مسیر موفقیت تیم ملی قطر بدنسازی مناسب این تیم است که موجب شده تیمی یکدست با کمترین مصدومیت و البته توان مبارزه تا آخرین دقایق بازی شکل بگیرد.

آنها در مسیر رسیدن به فینال جام ملت‌های آسیا 2019 مقابل عربستان، عراق و کره جنوبی پیروز شدند که هر 3 سابقه قهرمانی در آسیا را دارند و در نهایت امارات، نایب قهرمان سال 1996 و میزبان مسابقات را شکست دادند تا تفاوت اندیشه‌های خودشان را در هزینه کردن برای فوتبال به دو کشور متخاصم سعودی و امارات نشان دهند. دلارهای قطری در فوتبال برای زیرساخت و استراتژی هزینه می‌شود اما در امارات و عربستان برای خریدن ستاره‌های نامدار!

سانچس حالا خوشبخت‌ترین مربی جهان است که با بچه‌های خودش به فینال جام رسیده و در این خصوص می‌گوید: همه آنها مثل فرزندان من هستند که سال ها در کنار هم کار کرده و حالا به این مرحله رسیده‌ایم. اتفاقی از این بهتر ممکن نیست. خوشحالیم که مردم قطر را خوشحال کردیم و عنابی را به فینال رساندیم. یک بازی دیگر باقی مانده تا رویای بزرگ و قهرمانی، اتفاقی که حاصل تمامی این زحمات در سال‌های گذشته خواهد بود.