ساوه شمشکی ؛ تاسیس یک پیست جدید خیالبافی است

حسین ساوه شمشکی کاپیتان تیم ملی آلپاین پیش از اعزام به اردوی اتریش، در گفت و گو با گل از شرایط شان صحبت کرد ......

حسین ساوه شمشکی کاپیتان تیم ملی آلپاین پیش از اعزام به اردوی اتریش، در گفت و گو با «گل» از شرایط شان صحبت کرد.

نگار رشیدی/ تیم ملی اسکی آلپاین امشب راهی اتریش می شود تا پس از سه دوره اردوی بدنسازی وارد فاز فنی شده و به آمادگی برسند. دو رقابت مهم قهرمانی آسیا و المپیک زمستانی اهدافی است که اسکی بازان ایران برای آن تلاش می کنند.

حسین ساوه شمشکی کاپیتان آلپاین که مدتی با مصدومیت دست و پنجه نرم می کرد، شرایط خوبی از نظر بدنی دارد. اما او هنوز نگرانی هایی درباره اسکی و دو پیست اصلی کشور دارد. ساوه شمشکی معتقد است سایه آن دو سالی که اسکی تعطیل بود هنوز از بالای سرشان نرفته و همین شرایط را سخت تر می کند.

امشب عازم اتریش می شوید. تا اینجای کار برنامه ها چطور پیش رفت؟

در این مدت یک مقدار آماده تر شده ایم. حدود یک ماه در اتریش تمرینات فنی خواهیم داشت تا برای کسب سهمیه المپیک آماده شویم. البته ما تا حدودی امتیازات لازم را گرفته ایم ولی باید طوری ادامه دهیم که دو سهمیه را حفظ کنیم. چون به جز ما تیم های دیگر هم دارند مسابقه می دهند و امتیازات قابل جابه جایی است.بنابراین ما باید خودمان را در سطح بالا نگه داریم.

به نظرتان احتمال دارد که تعداد سهمیه های مان بیشتر شود؟

ممکن است این اتفاق بیفتد.با صحبت های فدراسیون مسابقاتی که پیش رو داریم رقابت های معتبر و خوبی است و بعید نیست سهمیه بیشتری بگیریم.

به نظر می رسد دیگر اسکی دارد خودش را پیدا می کند و روند جدی تر از همیشه است؟

بله جدی تر شده اما همچنان مشکلاتی وجود دارد. از گذشته بدهی هایی هنوز وجود دارد که مسایلی را به وجود آورده. درواقع سایه آن دو سال هنوز از سر اسکی کنار نرفته. اما این روند جای امیدواری دارد. اوضاع نسبت به سال های گذشته خیلی بهتر شده. امیدوارم در این دوره تمرینی هم به چیزهایی که مد نظر داریم برسیم.البته با این که این اردو 25 روزه است اما به اندازه یک اردوی دو، سه ماهه در ایران تاثیرگذار است.  

چطور؟

پیست های خودمان آنقدر بد عمل کرده اند که اصلا شرایط خوب نیست. شمشک که عملا به خاطر فرسوده بودن دستگاه ها تعطیل است، دیزین هم مشکلات خاص خودش را دارد. از طرفی پیست ها شلوغ تر از قبل شده. ما سال گذشته در مارپیچ بزرگ فقط 10 روز توانستیم تمرین کنیم. امسال که مسابقات مارپیچ سرعت هم اضافه شده که شرایط را سخت تر می کند. مارپیچ سرعت یک پیست جدا برای تمرین لازم دارد و باید فکر اساسی برایش بشود. چون ریسک بالایی دارد و احتمال آسیب دیدگی در آن زیاد است. ما در مارپیچ بزرگ مشکل داریم چه برسد به مارپیچ سرعت. اما در پیست اتریش امکان تمرین همه رشته ها وجود دارد.

پس برنامه فشرده ای در اتریش دارید؟

موضوع اصلی این است که از آخرین باری که ما در برف تمرین کردیم تا الان فاصله زیادی افتاده و باید چند روز اول را برای یادآوری تمرین کنیم تا به تمرینات قبلی برگردیم. این در حالی است که کشورهای دیگر در تابستان حداقل یکی،دو کمپ چند هفته ای دارند و به این زمان که می رسند وارد فاز جدی تمرینات شان می شوند.ولی ما تا بخواهیم به شرایط اصلی بازگردیم زمان می برد. بنابراین همین که ما خودمان را به مارپیچ کوچک و بزرگ برسانیم جای امیدواری دارد.

پس سختی ها کماکان همراه اسکی هست.

بله سختی ها هست. تا وقتی هم که پول نیاید این اتفاق ها طبیعی است. اسکی نیاز به اسپانسر دارد مخصوصا در سال المپیک باید تبلیغات بیشتری شود. نمی شود همه فشارها روزی وزارت ورزش و فدراسیون باشد. هرچند در نهایت این ما ورزشکاران هستیم که باید فشارها را تحمل کنیم. اما با همین شرایط نابرابر با کشورهای دیگر پیش می رویم و دست از تلاش نمی کشیم. همین که بعد از سه سال به کمپ تمرینی اتریش می رویم نوید روزهای خوب را می دهد اما هنوز باید بیشتر و بهتر کار شود.

به نظرتان با مشکلاتی که دو پیست شمشک و دیزین دارند، فکر کردن به راه اندازی پیست جدید ممکن است؟

این اتفاق کمی خیالبافی است. در تمام کشور بخش خصوصی واقعا خوب عمل کرده ولی متاسفانه اماکن دولتی و شبه دولتی دست بردار نیستند و حاضر به کار کردن هم نیستند. نه به فکر تجهیز هستند و نه واگذاری به بخش خصوصی. شمشک و دیزین دو قطب اصلی اسکی کشور هستند اما شرایط شان شده مثل استقلال و پرسپولیس. من سعی می کنم به پایان کار خوش بین باشم اما نمی شود (خنده).

یادم می آید شما طرفدار استقلال بودید. تیم تان با شفر هم که تغییر خاصی نکرده؟

شفر تازه به استقلال آمده و آرام آرام خوب می شود. من مطمئنم هفته آینده نتیجه داربی آخر (3 بر 2) تکرار می شود و لذت خواهیم برد (خنده).

البته شما که زمان داربی در اتریش هستید.

من سه سال داربی را در اتریش تماشا کردم، امسال هم از همان جا می بینم. اتفاقا هر سه سال هم استقلال برد و گل های پیروزی را فرهاد مجیدی می زد.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک