سبقت عراق از ایران در ساخت ورزشگاه مدرن

در شرايطي که مسئولان ورزش کشورمان سال هاست با چالش جدي و تقريبا غيرممکن ساختن يک ورزشگاه مدرن فوتبال دست وپنجه نرم مي کردند (مي کنند)، عراق، کشور همسايه و بحران زده ايران، دو ورزشگاه تقريبا مدرن را ساخته و رونمايي کرده است ......

در شرايطي که مسئولان ورزش کشورمان سال هاست با چالش جدي و تقريبا غيرممکن ساختن يک ورزشگاه مدرن فوتبال دست وپنجه نرم مي کردند (مي کنند)، عراق، کشور همسايه و بحران زده ايران، دو ورزشگاه تقريبا مدرن را ساخته و رونمايي کرده است.

به گزارش مدال به نقل از روزنامه شرق: در شرايطي که مسئولان ورزش کشورمان سال هاست با چالش جدي و تقريبا غيرممکن ساختن يک ورزشگاه مدرن فوتبال دست وپنجه نرم مي کردند (مي کنند)، عراق، کشور همسايه و بحران زده ايران، دو ورزشگاه تقريبا مدرن را ساخته و رونمايي کرده است. اين کشور جنگ زده که هنوز هم با بحران هاي ريزودرشتي دست وپنجه نرم مي کند، از سال ٢٠٠٩ تا ٢٠١٦، دو ورزشگاه فوق العاده ساخته و حتي بازي هاي افتتاحيه را هم در آن انجام داده است؛ آن هم درحالي که هنوز از سوي فيفا به دليل نبود امنيت کافي در اين کشور، محروم است و نمي تواند ديدارهاي رسمي را برگزار کند؛ هرچند که اين نهاد بين المللي، به تازگي فرصتي سه ماهه به اين کشور داده است تا در سه ورزشگاه بصره، کربلا و اربيل، بازي هاي دوستانه برگزار کند و در صورت جلب توجه مسئولان فيفا، مجوز ميزباني را دوباره بگيرد.

بصره، لوکس و مدرن

درست در روزهايي که صحبت از ورزشگاه مدرن «کربلا» و بازي دوستانه ايران و عراق در اين ورزشگاه مي شود، عراقي ها دلخوش به ورزشگاه ديگري هم هستند؛ ورزشگاه بصره. اين ورزشگاه که کار ساخت آن از سال ٢٠٠٩ شروع شده، در سال ٢٠١٣ به اتمام رسيده است. البته نکته جالب توجه، اين است که در قرارداد اوليه اي که با طراح اين ورزشگاه بسته شده، قرار بر ساخت دو ورزشگاه بوده است؛ يکي با گنجايش ٨٠ هزار نفر و ديگري با گنجايش ٢٠ هزار نفري. دست آخر، دو ورزشگاه ساخته مي شود با اين تفاوت که گنجایش ورزشگاه اصلي، ٦٥ هزار نفر مي شود. در کنار اين مجموعه، ساخت چهار هتل و بيمارستان هم در دستور کار قرار گرفت که همگي در نهايت دست به دست هم داد تا چهار سال زمان ببرد. ويژگي بارز ورزشگاه بصره، نماي بيروني اين ورزشگاه است که کاملا مدرن و شبيه به ورزشگاه آليانس آرنا در مونيخ است. اين ورزشگاه چند وقت پيش، در ميان حضور پرشور تماشاگران عراقي، با بازي ديدار تيم هاي ملي عراق و اردن که دوستانه بود و با تک گل عراقي ها به پايان رسيد، به صورت رسمي افتتاح شده است. البته ساخت اين مجموعه لوکس، در مجموع نزديک به ٥٥٠ ميليون دلار براي عراقي ها آب خورده است.

کربلا، ميزبان ايران

دومين ورزشگاه مدرني که عراقي ها در بحبوحه جنگ ساخته اند، ورزشگاه کربلا است؛ ورزشگاهي که از روز اول قرار شد لوکس ترين ورزشگاه آسيا شود، ولي در نهايت و پس از اتمام کار، به دليل کمبود بودجه قسمت هاي انتزاعي آن به حال خود رها شد. ساخت اين ورزشگاه که سال ٢٠١٢ شروع شده، در مجموع نزديک به ١٠٥ ميليون دلار براي عراقي ها هزينه برداشته و سال ٢٠١٦ هم به اتمام رسيده است. البته ايرادهایی هم فيفا به اين ورزشگاه گرفت که بعدها برطرف شد. اين ورزشگاه که ظاهري بسيار تماشايي دارد، در ٥٠کيلومتري محل تمام اتفاقات انتحاري اخير در کربلا ساخته شده و سال گذشته با بازي تيم هاي اف ث کربلا و تيم ملي عراق، افتتاح شده است. اين ورزشگاه زيبا که گفته مي شود به زودي ميزبان بازي تيم هاي عراق و ايران است، ٣٠ هزار نفر گنجايش دارد و سقف آن تقريبا پوشيده است؛ تقريبا به اين خاطر که هنوز بخش هاي نهايي آن باقي مانده است، ولي همین حالا سقفش تا ارتفاع ٣٥ متر متغير است و مي تواند بخش اعظمي از ورزشگاه را پوشش دهد. گفته مي شود مسئولان عراقي براي تنظيم درجه حرارت که در بخش هايي از سال بسيار بالا مي رود هم فکري انديشيده اند تا کساني که به اين مجموعه وارد مي شوند، احساس بسيار خوبي داشته باشند.

قول تاج برای بازی در کربلا

عضو فدراسیون فوتبال عراق گفت رئیس فدراسیون فوتبال ایران به تازگی از ورزشگاه های کربلا و نجف بازدید کرده است. قرار است فدراسیون فوتبال ایران و عراق به زودی یک تفاهم نامه امضا کنند. مهدی تاج به مقامات عراقی قول داده تیم ملی ایران در یکی از روزهای فیفا دیداری دوستانه با عراق در ورزشگاه کربلا برگزار کند. یحیی کریم، عضو فدراسیون فوتبال دراین باره گفته بود: «فدراسیون فوتبال عراق در راستای رفع محرومیت کامل از ورزشگاه های عراق از سوی فیفا به طرف ایرانی پیشنهاد کرده که تیم ملی فوتبال ایران یک اردوی تمرینی را برای آماده سازی جهت رقابت های جام جهانی در کربلا برگزار کند و مهدی تاج نیز موافقت های اولیه را اعلام کرده است». 

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال