سخت‌ترين كار برای من قهرمانی در لاليگاست

زین الدین زیدان می گوید قهرمانی همیشه در دی ان ای رئال مادرید وجود دارد ......

زین الدین زیدان می گوید قهرمانی همیشه در دی ان ای رئال مادرید وجود دارد.

زين الدين زيدان سرمربي فرانسوي رئال مادريد در مراسم «دِ بست» فيفا، بالاتر از آنتونيو كونته و ماسيميليانو آلگري به عنوان مربي برتر سال فيفا انتخاب شد ؛ انتخاب زيزو البته قابل پيش بيني بود چون رئال او در فصل 2017-2016 تقريباً همه جام هاي ممكن را به دست آورد ؛ از فتح لاليگا گرفته تا ليگ قهرمانان اروپا و جام جهاني باشگاه ها. زيدان البته دو ركورد تاريخي هم دارد ؛ او هم اولين مربي است كه توانسته به عنوان بازيكن و مربي اين جايزه را به دست بياورد و هم در عصر جديد ليگ قهرمانان اروپا، اولين كسي است كه توانسته تيمش را به صورت متوالي دو بار قهرمان كند. زيزو در حاشيه همين مراسم گفت وگويي با سايت فيفا داشته كه آن را از نظر مي گذرانيد.

* زيدان، سال پيش كه اينجا بوديد، گفتيد انتظارش را نداشتيد براي اولين سال مربيگري تان آن دستاورد را داشته باشيد. حالا دومين سالي است كه شما به مراسم
 «د بست» فيفا مي آييد. امسال چطور؟ خودتان انتظار اين همه موفقيت را داشتيد؟

نمي دانم اسمش انتظار بيشتر بوده يا نه ولي روي هم رفته ميل و انگيزه ام همين بود كه موفق تر شوم ؛ ميل توانايي ادامه دادن به كاري كه دوستش دارم و ميل به پيشرفت در شغل مربيگري كه شغل ساده اي هم نيست. از اينكه براي دومين سال متوالي به اين مراسم آمدم، خوشحالم و بابت اتفاقاتي كه در دنياي مربيگري برايم رخ داده هم كاملاً راضي هستم.

* به صورت كلي سال 2017 شما به سال 2016 چه تفاوت هايي داشته است؟

سال اول برنده مي شويد ولي بزرگترين مشكل اين است كه سال بعدي هم دوباره برنده شويد. البته خودم از اين موضوع آگاهم كه در باشگاهي حضور دارم كه به قهرماني عادت دارد. ضمن اينكه بازيكنان بزرگي هم اطراف من حضور دارند. با اين حال بردن جام به ويژه در ليگ قهرمانان و ليگ هميشه سخت است. براي من قهرماني در لاليگا سخت ترين كار است ؛ بايد در اين ليگ خودت را ثابت كني كه هيچ وقت كار ساده اي نيست.

* در چه مقطعي از فصل حس كرديد رسيدگي به موفقيت در دسترس است؟

از همان ابتداي فصل! به دنبال جام بودن در دي ان اي رئال است. ايمان داشتن به قهرماني چيزي است كه ما، من، كادر فني و بازيكنانم را همدل مي كند. گفتم بازيكنان، چون نبايد فراموش كنيم آنها هستند كه هر هفته در زمين، مسابقه مي دهند. اعتقاد داشتن به پيروزي، موتور محرك فوتبال است و چيزي است كه باعث مي شود اين ورزش جادويي شود.

* لحظه خاصي از فصل گذشته هم بوده كه در ذهن تان حك شده باشد؟

همه لحظاتش زيبا بود. همه را كاملاً به ياد دارم ولي اگر قرار باشد از يك جام نام ببرم، بايد به قهرماني در لاليگا اشاره كنم. سي و هشت هفته مدت زمان بسيار طولاني ای است. باز هم تأكيد مي كنم كه قهرماني در لاليگا كار بسيار دشواري است.

* فعلاً كه همه چيز براي شما خوب پيش مي رود و اميدوارم اين موضوع تداوم هم داشته باشد ولي به لحظه اي در آينده كه ممكن است شرايط چندان خوب پيش نرود، فكر هم كرده ايد؟

معلوم است! در شغل آدمي، در طول يك فصل و در كل در زندگي، هميشه پستي و بلندي وجود دارد. اگر پايين افتادي، بايد بلد باشي دوباره به بالا برگردي و اگر به اوج رسيدي، بايد تلاش كني تا جاي ممكن همان جا بماني. با اين حال مي دانم كه اين اوج يك روز براي من در مادريد تمام مي شود. خودم را برايش آماده كرده ام. فعلاً ولي از تك تك لحظات خوبي كه در باشگاه دارم، لذت مي برم.

* فصل 2017-2016 شما لاليگا، ليگ قهرمانان اروپا و جام جهاني باشگاه ها را برديد. توانسته ايد از آن قهرماني ها فاصله بگيريد؟

بله، فاصله زيادي گرفته ام. زماني كه بازي مي كردم، جام هاي زيادي بردم و در سرم به اين افتخارات فكر نمي كردم. حالا هم دليلي ندارد به عنوان مربي چنين عادتي را ترك كنم. برعكس ؛ تجربه بيشتري دارم، فرزندانم بزرگ شده اند و ديد وسيع تري نسبت به همه موارد به دست آورده ام. همان طور كه گفتم، از اين اتفاقات خوبي كه برايم افتاده، لذت مي برم.

* به عنوان يك مربي قاعدتاً بزرگترين قابليت تان توانايي اداره كردن رختكني پر از ستاره است. راز موفقيت شما در اين زمينه چيست؟

چيزي كه از آن مطمئنم، اين است كه خودم به عنوان بازيكن، تجربه حضور در رختكن را دارم. مي دانم چه اتفاقاتي در رختكن مي افتد ؛ خب همين موضوع به من كمك مي كند. فكر مي كنم كليد موفقيت همين است. درباره توانايي ام براي مديريت كردن اين بازيكنان بزرگ هم فكر مي كنم فقط به خاطر عشقم به فوتبال و شغلم است.

* وقتي اسم زيدان آن هم با كارنامه اي كه دارد به ميان مي آيد، قاعدتاً احترام بازيكنان را بايد به همراه داشته باشد؟

خب كمي ممكن است چنين چيزي باشد ولي فارغ از عناويني كه در جام جهاني و رقابت هاي اروپايي به عنوان يك بازيكن دارم، فكر مي كنم چيزي كه اهميت بيشتري دارد، نتايجي است كه به عنوان سرمربي گرفته ام. مهم اين است که بازيكنان به حرفي كه مي زنم و جايگاهي كه در آن حضور دارم، ايمان داشته باشند. اگر بازيكنان به شما ايمان داشته باشند، مي توانيد دستاوردهاي بسيار بيشتري داشته باشيد.

* حالا كه صحبت از جام جهاني شد، فكر مي كنيد فرانسه شانسي براي قهرماني در روسيه دارد؟

بله، اين تيم جوان و باكيفيت است و كلي هم استعدادهاي فردي دارد. مي توانند در روسيه بسيار خطرناك ظاهر شوند.

* بازي كردن شان را دوست داريد؟

قبل از اينكه يكي از بازيكنان تيم فرانسه شوم، هميشه هوادارش بودم. از اين تيم خوشم مي آيد. تيم فرانسه سال به سال رشد كرده و بزرگتر شده ؛ اين تيم جواناني دارد كه پيشرفت مي كنند. «آبي ها» سال هاي درخشاني پيش رو دارند.

* و فكر مي كنيد چه تيمي پتانسيل رقابت كردن با فرانسه در روسيه را دارد؟

تيم هاي زيادي هستند: برزيل، آلمان، آرژانتين، اسپانيا...  تيم هايي كه هميشه در رقابت هاي بزرگ حضور دارند.

 

تگ ها


اخبار روز رئال مادرید لالیگا فوتبال