سربلندی پیشگام داوری زنان در آزمون چمپیونزلیگ

استفانی فراپارت داور زن فرانسوی که از لوشامپیونه تا سوپرکاپ اروپا را قضاوت کرده، شب گذشته قضاوت موفقی در بازی یوونتوس - دینامو کیف داشت....

به گزارش "ورزش سه"، استفانی فراپارت ۳۶ ساله مشهورترین داور زن فوتبال جهان است که مسابقات مهمی را سوت زد و در دور پنجم لیگ قهرمانان اروپا هم برای تیم‌های یوونتوس و دیناموکیف داوری کرد. او که از سال ۲۰۰۹ به جمع داوران الیت اضافه شده، کار خود را از مسابقات محلی بانوان آغاز کرد اما خیلی زود پله های پیشرفت و ترقی را پیمود و حالا خود را در کنار داوران مرد فوتبال جهان، به عنوان یک قاضی جدی، مسلط و کاربلد مطرح کرده است.

فراپارت که در سال ۲۰۱۹ بازی‌های لوشامپیونه را داوری کرد، در همان سال به عنوان داور وسط دیدار تیم‌های لیورپول و چلسی در چارچوب سوپرجام اروپا انتخاب شد که این بازی به نوعی سکوی پرتاب او نیز بود؛ جایی که به فوتبال جهان معرفی شد و حمایت بخشی بزرگی از طرفداران را هم متوجه خود دید.

وی حالا تبدیل به نخستین زنی می‌شود که بازی لیگ قهرمانان اروپا در قسمت مردان را داوری می‌کند. نکته جالب این که وی اولین ها را در بازی سوپرکاپ اروپا و لوشامپیونه هم تجربه کرد.

استفانی که سابقه حضور در جام جهانی زنان را هم دارد، دیشب در حالی سوت تقابل یوونتوس و دینامو را در دست داشت که حضور ستارگانی چون آلوارو موراتا شاید کار قضاوت این بازی را سخت می‌کرد اما این داور باتجربه، به خوبی می‌داند که با ستاره های فوتبال چگونه برخورد کند و دیشب هم از این بازی حساس سربلند بیرون آمد.

همانطور که حدس زده می‌شد قضاوت برای فراپارت بدون صحنه‌های بحث‌برانگیز به پایان نرسید. در یک صحنه بازیکنان دیناموکیف معتقد به خطای پنالتی روی بازیکن شان در محوطه جریمه یوونتوس شدند ولی فراپارت با اعتماد به نفس از توجه به فریادهای شدید بازیکنان دینامو خودداری کرد و دستور به ادامه بازی داد.

لئوناردو بونوچی در این صحنه دستهای خود را دور بدن بنجامین وربیچ بازیکن دینامو حلقه کرد و بازیکنان دینامو معتقد بودند در این صحنه باید به سود آنها یک پنالتی اعلام می‌شد.

در صحنه گل کریستیانو رونالدو به دیناموکیف که گلی مهم و تاریخی بود و آمار گلزنی کریستیانو را به عدد ۷۵۰ رساند هم فراپارت نقش مهمی داشت و بعد از بررسی صحنه توسط VAR حکم به درست بودن این گل داد.

فراپارت از زمانی که در سال ۲۰۱۱ قضاوت در فوتبال مردان را آغاز کرده در سالهای گذشته همواره به عنوان نامزد اصلی قضاوت کردن در لیگ قهرمانان به عنوان معتبرترین رقابت باشگاهی فوتبال در نظر گرفته می‌شد. فراپارت در سال ۲۰۱۱ فعالیتش در فوتبال مردان را از سوت زدن یک بازی در لیگ دسته سه فرانسه آغاز کرده بود. او سرانجام در ۳۶سالگی توانست به آرزوی خود برسد و در چمپیونزلیگ سوت بزند.

فراپارت در سال ۲۰۱۹ فینال جام جهانی زنان را داوری کرد و بعد از این موفقیت بود که برای اولین بار یک بازی فوتبال مردان را در لیگ۱ فرانسه سوت زد. قدم بزرگ بعدی برای این داور زن قضاوت در سوپرکاپ اروپا بود. دیدار حساس لیورپول و چلس در سوپرجام اروپا که با شکست ۵-۴ چلسی در ضربات پنالتی به پایان رسید توسط استفانی سوت زده شد.

فراپارت قبل از اینکه جواز سوت زدن در لیگ قهرمانان را بدست بیاورد به عنوان آخرین مرحله آزمون یک بازی را در لیگ اروپا سوت زد. دیدار دو تیم لستر و زوریا لوهانسک در ماه اکتبر سال جرای با قضاوت این داور زن برگازر شد.

تگ ها


یوونتوس