سرمربی سابق تیم ملی فرانسه از دنیا رفت

میشل هیدالگو که فرانسه را در یورو ۱۹۸۴ قهرمان کرده بود، امروز دار فانی را وداع گفت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، میشل هیدالگو سرمربی سابق تیم ملی فرانسه از دنیا رفت. مرگ او البته به دلیل ویروس کرونا نبود.

هیدالگو هشت سال مربی تیم ملی فرانسه بود و پیش از آن هم دستیار مربی فرانسه بود. او اولین قهرمانی بزرگ تاریخ فرانسه را کسب کرد، و سپس جایش را به هنری میشل داد.

پس از مرگ هیدالگو، حساب کاربری جام جهانی فیفا نوشت: «فرانسه یکی از بزرگ‌ترین چهره‌هایش را از دست داد. میشل هیدالگو مغز متفکر تیمی بود که به نیمه‌نهایی جام جهانی ۱۹۸۲ رسید و فاتح یورو ۱۹۸۴ شد. روحت در آرامش، و مرسی بابت خاطرات، میشل.»

فرانسه در یورو ۱۹۸۴ میزبان بود، و در مرحله گروهی با پیروزی برابر دانمارک، بلژیک و یوگسلاوی به دور بعد صعود کرد. آنها در نیمه‌نهایی هم پرتغال را بردند.

در فینال هم آنها با دو گل میشل پلاتینی و برونو بیونه توانستند اسپانیا را در پارک دو پرنس ببرند. این اولین قهرمانی بزرگ تاریخ فرانسه بود.

هیدالگو دو سال پیش از آن فرانسه را به نیمه‌نهایی جام جهانی رساند، جایی که آنها مقابل آلمان غربی به تساوی سه بر سه رسیدند و در ضربات پنالتی شکست خوردند.

هیدالگو در دوران بازی برای لوهاور، ریمس، و موناکو بازی کرد. او ۹ سال در موناکو بود و دوران مربی‌گری‌اش را هم در این تیم آغاز کرد. او سه بار فاتح لیگ یک فرانسه شد: یک بار با ریمس در سال ۱۹۵۵، و دو بار با موناکو در سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳.

بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی حرکات تابستانی کلوپ؛ تغییر، حتمی است

تگ ها


تیم ملی فرانسه فوتبال جهان فوتبال