سرهنگ علیفر: فردوسی‌پور نباید با مدیر شبکه سه مبارزه می‌کرد

علیفر گزارشگر صدا و سیما در تازه‌ترین صحبتهای خود به ماجرای حذف برنامه نود اشاره کرده است....

به گزارش مدال، خیلی وقت بود که از سرهنگ علیفر خبری نبود. ماجرای قرار دادن سیدجلال حسینی در ترکیب لوانته بلوایی را به راه انداخت که باعث شد جناب سرهنگ چند صباحی را خانه‌نشین شود. اما تلویزیون که با بحران کمبود گزارشگر مواجه است خیلی زود مجبور به بازگرداندن جناب سرهنگ با سلام‌وصلوات شد. بدون عادل و مزدک حتی از دست دادن علیفر هم می‌تواند برای آن‌ها دردسرساز شود. او می‌گوید کارشناس مسائل فنی هم هست و به همین خاطر از تحلیل باخت تیم ملی مقابل عراق بحث را با او شروع کردیم.

 می‌خواهیم نظر کارشناسی شما را در خصوص شرایط تیم ملی ایران بدانیم؟‌

در مورد تیم ملی باید بگویم که آوردن مربی خارجی برای آن دور ریختن پول است. دلیل اصلی مخالفت من هم این است که فوتبال ما همیشه در یک سطح قرار دارد. من با کارلوس کی‌روش مخالف بودم چون او پول‌های این مملکت را گرفت و از یک سال تنها سه ماه در ایران بود و قبل از هر بازی یک اردوی یک‌هفته‌ای برگزار می‌کرد، 30 بازیکن را دعوت و دستش را در جیب گرمکنش می‌گذاشت و کمک مربیانش تیم را تمرین می‌دادند و من چون خودم چند بار در تمرینات تیم ملی حضور داشتم این صحنه را بارها دیده بودم. روز بازی هم روی نیمکت می‌نشست و تنها تیم را ارنج می‌کرد. کوچینگ در طول بازی هم باز در اختیار کمک مربیان بود. در ثانی من هیچ‌گاه ایشان را به‌عنوان سرمربی قبول نداشتم چون او همیشه نفر دوم بوده است. در منچستریونایتد هم که بود مربی بود نه سرمربی! در رئال هم مادرید هم که اخراج شد و هیچ کار خاصی انجام نداد. به همین دلیل است که می‌گویم مربی خارجی برای فوتبال ما نمی‌تواند مفید باشد. البته که ما چند سالی است که دیگر در سطح اول فوتبال آسیا هم حضور نداریم و از ژاپن، کره جنوبی و استرالیا دور شدیم. یک تیم در سطح 2 آسیا که نهایت آرزویش رسیدن به جام جهانی است. هیچ‌وقت هم دنبال این نیستیم که در جام جهانی به دنبال رفتن به مراحل بالاتر باشیم. من کلاً با مربی خارجی مخالف هستم ولی با ویلموتس مخالف نیستم. اما همان‌طور که گفتم ایشان نمی‌تواند معجزه کند. ما اگر بهترین مربی حال حاضر دنیا را هم به ایران بیاوریم سطح فوتبال ما همین است. در فوتبال فقط نتیجه مهم است و اگر ما در جام جهانی از گروه مان صعود نکنیم چه یک امتیاز بگیریم و چه 10 امتیاز هیچ فایده‌ای ندارد.

 در فوتبال حال حاضر ایران ستاره وجود دارد؟

فوتبال ایران روی استعدادهای معدودی زنده است و این یعنی که در ترکیب 11 نفره تیم ملی شما فقط به 2 بازیکن شاید بتوانید لقب ستاره بدهید. خودمان را نباید گول بزنیم و فوتبال ایران فاقد ستاره است.

جای فردوسی پور در گزارشگری فوتبال ایران خالی است؟

عادل دوست چندین ساله من است و ما هم همیشه به یکدیگر احترام ویژه می‌گذاریم. باید قبول کنیم جای ایشان در گزارشگری فوتبال ایران خالی است اما در مورد برنامه 90 باید بگویم در برنامه‌سازی باید به نظر مدیران احترام گذاشت. نزدیک به 20 سال 90 در شبکه 3 تولید شد و حالا یک مدیر آمده است که نمی‌خواهد این برنامه باشد. به نظر من فردوسی پور اشتباه کرد که با این اتفاق مبارزه کرد. من خیلی او را دوست دارم و همان‌طور هم که گفتم همیشه به یکدیگر احترام می‌گذاریم.

 بقیه گزارشگران از نبودن عادل فردوسی پور خوشحال می‌شوند؟

اصلاً چنین چیزی نیست چرا که همه با یکدیگر هم‌دوره هستیم. من، پیمان یوسفی، جواد خیابانی و عادل فردوسی‌پور سال‌هاست که در کنار یکدیگر بازی‌ها را گزارش کردیم و هیچ‌وقت از نبود دیگری خوشحال نمی‌شویم.

 به نظر شما تلویزیون نباید در طول این سال‌ها گزارشگر جدیدی را می‌ساخت؟

الان این کار در حال انجام شدن است و در حال پیدا کردن استعدادهای جدید است. البته این را هم بگویم برای کشف استعداد جدید حداقل نیاز به 10 سال زمان است. من علیفر 25 سال زحمت کشیدم که تازه به این سطح از گزارشگری رسیدم.

بیشتر بخوانید:

تیکه علیفر به یک پرسپولیسی حین گزارش دیدار رئال مادرید و گالاتاسرای

تگ ها


سرهنگ علیفر علیرضا علیفر عادل فردوسی پور صدا و سیما ایران فوتبال