سعید آقایی؛ ستاره تبریزی جام می‌خواهد! (گزارش)

در تاریخ باشگاه پرسپولیس تعداد زیادی از بازیکنان تبریزی یا آذربایجانی پیراهن این تیم را برتن کردند....

به گزارش "ورزش سه"، یکی از خریدهای تابستانی تیم فوتبال پرسپولیس، جذب سعید آقایی مدافع سابق تیم فوتبال تراکتور بود. بازیکنی که از تیم آبی پوش تبریز فوتبال حرفه ای اش را آغاز کرد و پله پله بالا آمد و بازی در تیم ملی را هم تجربه کرد و حالا به زعم خود با «پرهوادارترین تیم آسیا» قرارداد بسته است. این جمله سعید که بازتاب و واکنش های بسیار زیادی در شبکه های اجتماعی داشت، باعث خشم و ناراحتی هواداران تراکتور شد اما جایگاه آقایی را پیش پرسپولیسی ها بهتر و بهتر کرد.

در تاریخ حدودا ۶۰ ساله باشگاه پرسپولیس، بازیکنان تبریزی زیادی در این تیم حضور داشته اند. از دروازه بان اسطوره ای این تیم تا مثلثی که در دهه ۷۰ به پیراهن سرخ رسیدند و البته هافبک شماره شش که حالا دستیار یحیی گل محمدی است و همچنین چند بازیکن دیگر که شاید فرصت کافی برای نمایش توانایی خود را پیدا نکردند. اینجا فهرستی از تبریزی های پرسپولیس را می‌بینید:

۱. عزیز اصلی: او یکی از اسطوره های باشگاه پرسپولیس است که در سال ۱۳۱۶ در تبریز به دنیا آمد و ۳۰ سال بعد به پیراهن پرسپولیس رسید. عزیز اصلی از نخستین بازیکنانی بود که در کوچ از شاهین به پرسپولیس، پیراهن قرمز این تیم را در اختیار گرفت و از دروازه پرسپولیسی ها محافظت کرد. او سه سال در ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس بازی کرد و کمی بعدتر از فوتبال کناره گرفت و پس از ترک ایران در اواخر دهه ۱۳۵۰، سال ۱۳۹۴ در دوسلدورف چشم از جهان فرو بست. زنده یاد عزیز اصلی از بازیکنان نسل اول پرسپولیس است و حتی بین هواداران جوان از احترام و محبوبیت زیادی برخوردار است.

۲. بیوک وطنخواه: مدافع مستحکمی که شش سال در قلب دفاع پرسپولیس به میدان رفت و درخشش قابل توجهی نیز داشت. او در جریان دو قهرمانی نخست تاریخ پرسپولیس عضوی از این تیم بود و نقش پررنگی در تیم آلن راجرز انگلیسی ایفا کرد. آقابیوک بعد از این که در پرسپولیس بازنشسته شد، در ۳۳ سالگی توانست این تیم را برای سومین بار قهرمان لیگ سراسری ایران کند و جوان ترین مربی قهرمان تاریخ فوتبال ایران لقب گیرد. وطنخواه سال ۱۳۲۱ در تبریز به دنیا آمد و حالا در ۷۷ سالگی زندگی را ادامه می‌دهد؛ با آرزوی سلامتی.

۳. اسماعیل حلالی: او یکی از باسابقه ترین تبریزی های تاریخ پرسپولیس محسوب می‌شود که ۷ سال در این تیم به میدان رفت و به قهرمانی های متعددی نیز در تیم رویایی دهه ۱۳۷۰ سرخ ها دست یافت. حلالی که در خط میانی تیم علی پروین، جایگاه ویژه ای داشت، این روزها در تیم امید پرسپولیس حضور دارد و گاه و بیگاه در باشگاه پرسپولیس نیز حاضر می‌شود و هواداران هم نسبت به او علاقه خاصی دارند. اسماعیل یکی از اخراجی های پرسپولیس در دربی معروف مهر ماه ۱۳۷۸ نیز بود.

۴. علی باغمیشه: فامیلی او گواه تبریزی بودنش است؛ باغمیشه که مهاجمی سریع و گلزن بود، در سال ۱۳۵۴ به دنیا آمد و در آخرین سال های دهه ۱۳۷۰ به پرسپولیس پیوست و سه سال نیز با پیراهن این تیم بازی کرد. وی از پرسپولیس به تیم ملی هم رسید و توانست یک بازی ملی انجام دهد. باغمیشه البته با پیراهن سرخ به رستگاری و آن شهرتی که مدنظرش بود نرسید.

۵. ناصر فرشباف: او عضوی از تیم قهرمان پرسپولیس در سال ۱۳۷۸ بود اما کمتر هواداری از پرسپولیس پیدا می‌شود که فرشباف را بشناسد. او بیش از این که پیشکسوت پرسپولیس باشد، در بین هواداران تراکتور شناخته شده است و حتی سابقه کار مربیگری در این تیم را هم دارد. فرشباف همچنین در تیم سپاهان نیز به میدان رفت تا رزومه قابل توجهی داشته باشد.

۶. کریم باقری: اغراق نیست اگر آقاکریم را یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس بنامیم. ستاره ای که از تراکتور به کشاورز و سپس پرسپولیس آمد و با نمایش فنی و ویژگی های اخلاقی اش خیلی زود دل هواداران پرسپولیس را ربود. باقری بعد از این که به پیراهن تیم سرخپوش تهرانی رسید، در هیچ تیم ایرانی دیگری بازی نکرد و به پرسپولیس وفادار ماند. در آخرین سال فوتبالش با این که علی دایی او را کنار گذاشت، ترجیح داد که از فوتبال برود اما از پرسپولیس نه. او حالا هفتمین سال دستیاری در پرسپولیس را آغاز می‌کند و پرسپولیسی ها از داشتنش بسیار خوشحال هستند. اگر می‌خواهید محبوبیت او بین هواداران را بسنجید، کافی است یک خاطره از آقاکریم بین پرسپولیسی ها تعریف کنید، خواهید دید که برق چشمان و خاطرات مشترک چگونه خود را نشان خواهند داد!


۷. میثم نقی زاده: میثم از نسل جدید فوتبال تبریز محسوب می‌شود که در لیگ دوازدهم به پرسپولیس آمد. یک هافبک دفاعی جنجگو با شوت های مهلک و استثنایی که هر دروازه بانی را مقهور خود می‌کرد. پرسپولیسی ها امید داشتند او تبدیل به یک کریم باقری جدید شود اما علی دایی نقی زاده را کنار گذاشت تا سرنوشت این هافبک سر به زیر تغییر پیدا کند. او حالا پس از سقوط پارس جنوبی، در جستجوی تیمی جدید است.

۸. یونس باهنر: او در پست دفاع میانی برای پرسپولیس به میدان رفت و یکی از اعضای مثلث پرسپولیسی - تبریزی های دهه ۱۳۷۰ به حساب می‌آید. باهنر چهار سال پیراهن این تیم را برتن کرد و عضوی از نخستین تیم قهرمان قرمزها در لیگ حرفه ای ایران بود.  باهنر بعد از دوره چهار ساله بازی در پرسپولیس به تراکتور رفت و حالا در فوتبال تبریز شانسش را برای مربیگری امتحان می‌کند.

۹. پیام صادقیان: پیام از «امیرخیز» تبریز شروع کرد و به پرسپولیس و تیم ملی رسید. این که حالا کجاست اهمیت دارد اما شاید بهتر باشد از روزهای فوتبالی اش بنویسیم؛ از روزی که جلوی تراکتور پاس گل داد و باوجود شکست تی تی ها، باعث شد تا بسیاری از همشهریانش به داشتن چنین ستاره ای افتخار کنند. پیام به معنای واقعی عبارت، قدر خود را ندانست وگرنه می‌توانست مثل خیلی از تبریزی ها بازی در جام جهانی را هم تجربه کند.

۱۰. عباس آقایی: او هم شوت های مهلکی داشت اما شاید گلی که از آقایی در ذهن هواداران پرسپولیس مانده باشد، به دیدار با پگاه در لیگ هفتم برگردد؛ جایی که با یک سانتر مواج توپ را به درون دروازه این تیم فرستاد و سرخ ها را به پیروزی رساند. آقایی در خط هافبک تیم افشین قطبی نقشی کلیدی داشت و عملکردی فوق العاده را از خود نشان داد اما بعد از آن دیگر نتوانست به اوج برگردد.

۱۱. سامان نریمان جهان: سامان در لیگ شانزدهم پرسپولیسی شد و مثل خیلی دیگر از بازیکنان این فهرست به مقام قهرمانی هم رسید. برانکو به فوتبال او اعتقاد داشت اما نریمان جهان اغلب یک تعویضی دیرهنگام در پرسپولیس بود. در آخر لیگ شانزدهم تصمیم گرفت از پرسپولیس برود که حالا می‌گوید از این تصمیم پشیمان است چرا که اگر می‌ماند می‌توانست از محرومیت سرخ ها در نقل و انتقالات استفاده کند و به یار فیکس تبدیل شود. به هر حال فوتبال برای سامان ادامه دارد؛ نه در ایران بلکه در جمهوری آذربایجان.

۱۲. ابوالفضل حاجی زاده: آخرین گلش برای پرسپولیس در لیگ ششم و مقابل سپاهان بود؛ گلی که سه امتیاز ارزشمند را به حساب تیم دنیزلی واریز کرد. این مدافع ۳۹ ساله دو سال در جمع سرخ ها حضور داشت و نمایش های درخشانی را با پیراهن این تیم ارائه کرد. ابوالفضل مدافع کوتاه قامت با قدرت سرزنی بالا بود، همیشه سر به زیر و خجالتی و البته مودب نشان می‌داد و حالا خاطراتی خوش از او در ذهن هواداران پرسپولیس به یادگار مانده است.

به این فهرست می‌توان پرسپولیسی های دیگری را از شهرهای مختلف آذربایجان اضافه کرد؛ کریم انصاری فرد، علی دایی و... . مسئولیت سعید آقایی با پیراهن پرسپولیس بسیار زیاد است؛ او لباسی را خواهد پوشید که روزگاری زنده یاد عزیز اصلی، بیوک وطنخواه، کریم باقری و... برتن کردند اما سعید پیش تر نشان داده که از پس کارهای سخت، خوب بر می‌آید. آیا این بار هم موفق خواهد شد؟

تگ ها


پرسپولیس تهران سعید آقایی