سلیمانی: حیدری به خوبی داربی را مدیریت کرد

یک پیشکسوت داوری معتقد است با وجود انتقادات زیاد از داور داربی ۸۵، حیدری به خوبی این دیدار را مدیریت کرد ......

یک پیشکسوت داوری معتقد است با وجود انتقادات زیاد از داور داربی ۸۵، حیدری به خوبی این دیدار را مدیریت کرد.

حیدر سلیمانی، کارشناس داوری در گفت وگو با ایسنا درباره مدیریت بیژن حیدری در داربی ۸۵ گفت: بیژن حیدری قاضی دیدار پرسپولیس و استقلال در حالی اولین داربی را تجربه می کرد که لقب "دکتر"  کمک قابل توجهی در اداره برخی از صحنه های جنجالی بازی به وی کرد، اما رفته رفته این عنوان در میان بازیکنان کمرنگ تر شد تا جایی که وریا غفوری سینه به سینه و سر به سر با این داور همدانی قرار گرفت و این اتفاق در حالی بود که حیدری باید با کارت مدیریتی وی را تنبیه می کرد و از زمین بازی اخراج می کرد اما داور سعی کرد این بازیکن استقلال را بدون کارت و روان شناسانه مدیریت کند.

او اضافه کرد: حیدری در صحنه هایی که  روی بازی تاثر زیادی نداشت، اشتباهات پرتکراری انجام داد و همین اشتباهات ریز و کوچک ممتد روی اعصاب بازیکنان هر دو تیم قرار می گرفت ولی استقلالی ها به جهت نتیجه بیش تر در معرض آسیب بودند و تیم داوری باید با دقت بیش تری به این صحنه نگاه می کرد و در نتیجه فشار ناشی از این تصمیمات اشتباه بود که بازکنان استقلال به داور و کمک داور پرخاشگری می کردند.

سلیمانی با انتقاد از بعضی برنامه های ورزشی، تاکید کرد: بعضی از برنامه های خاص ورزشی برای این که به مذاق سرخابی ها خوب جلوه کنند قصد دارند اقتدار داور را زیر سوال ببرند و بگویند که داور مدیریت نداشت و چنین بازی برای ایشان بزرگ بود و نباید انتخاب می شد و حتی حیدری را با فغانی مقایسه کردند که اصلا این قیاس صحیح نیست. فغانی کوله باری از تجربه جام باشگاه های جهان، المپیک و جام جهانی به همراه دارد که همین تجربه کافی است تا اطاعت محض بازیکنان را به دنبال داشته باشد در حالی که حیدری در ابتدای راه بزرگ قرار دارد که باید حمایت همه جانبه را به دنبال داشته باشد تا جایگزین شایسته ای برای فغانی ها شود.

این کارشناس داوری با بررسی بعضی از صحنه های داوری دیدار پرسپولیس و استقلال اذعان کرد: برخی از صحنه های مدیریتی و اشتباهات تیم داوری را طور دیگر ذکر می کنیم تا اثر آن ها را بر جریان بازی متوجه شویم:

دقیقه ۱۷: امید ابراهیمی به خاطر خطایی که روی امیری انجام داد و از یک موقعیت حمله جلوگیری کرد، باید اخطار می گرفت اما داور صحنه را مدیریت کرد و تذکر داد و نخواست در دقایق ابتدایی به بازیکنان کارت زرد نشان دهد در حالی که امید ابراهیمی در نیمه دم با کارت زرد بعد باید اخراج می شد و باید به مدیریت روانشناسانه حیدر تبریک گفت.

دقیقه ۲۰: بعد از اعلام پنالتی بازیکنان استقلال و پرسپولیس به سوی داور حمله ور شدند که بتوانند تصمیم بعدی وی را متمایل به نفع خودشان رقم بزنند ولی داور با خونسردی و کنترل بازیکنان، قاطعانه به بازیکن خاطی کارت زرد نشان داد و مدیریت اجرای قوانین را به نمایش گذاشت. گرچه در ادامه به شجاعیان و خلیل زاده به خاطر جنجالی که ایجاد کردند و باعث تحریک تماشاگران شدند، باید اخطار داده می شد.

دقیقه ۲۴: خطای انصاری روی خسرو حیدری دیده نشد. (اولین اشتباه کوچک)

دقیقه ۲۹: پرتاب اوت به اشتباه به نفع پرسپولیس اعلام شد. (دومین اشتباه کوچک)

دقیقه ۳۴: اخطار به ربیع خواه به جای کامیابی نیا اشتباه بود و با اخطار محتمل دوم در دقیقه ۷۸ باید اخراج می شد. (بی دقتی تاثیرگذار)

دقیقه ۴۶: کرنر به نفع پرسپولیس اشتباه بود. (سومین اشتباه کوچک)

دقیقه ۷۰: پرتاب اوت به نفع استقلال اشتباه بود. (چهارمین اشتباه کوچک)

دقیقه ۷۵: خطای ماهینی روی خسرو حیدری نزدیک کمک داور دوم اعلام نشد که همین خطاهای کوچک روی کاپیتان استقلال موجب فریاد وی بر سر داور و کمک داور شد. (پنجمین اشتباه کوچک)

دقیقه ۸۰: کرنر به نفع استقلال اعلام نشد. (ششمین اشتباه کوچک)

دقیقه ۸۶: آوانتاژ مدیریتی به نفع استقلال داده شد و بعد از توقف به ماهینی اخطار داده شد.

دقیقه ۸۷: اخطار به غفوری به خاطر خطا صحیح بود اما در ادامه برخورد غفوری با داور صحیح نبود و بیژن حیدری با مدیریت روانشناسانه سعی در کنترل این بازیکن داشت که موفق بود و گرنه غفوری باید اخراج می شد.

دقیقه ۸۹: زکی پور با پشت پای ناشیانه به مهاجم پرسپولیس سعی در ایجاد جنجال داشت که با هوشیاری کمک داور و مدیریت داور کنترل شد گرچه جنجال تماشاگران را شاهد بودیم.

دقیقه ۲+۹۰: داور با دو کارت زرد جنجال بازیکنان استقلال را کنترل کرد و مدیریت بر اجرای قوانین را به درستی انجام داد.

حیدر سلیمانی در پایان اشاره کرد: بازی داربی قضاوت خاص می خواهد گرچه باید توام با اجرای صحیح قانون باشد اما اگر علاوه بر ۱۰ اخطار داده شده، اخطارهای دیگری هم داده می شد و ۲ اخراجی احتمالی هم اضافه می شوند مطمئنا شرایط بازی طور دیگری رقم می خورد و ممکن بود اتفاق سال ۷۲ بار دیگر به وقوع می پیوست. تیم داوری بیش از ۷۰ تصمیم کوچک و بزرگ در این بازی گرفت و کم تر از ۱۰ اشتباه در یک شرایط سخت هم مرتکب شدند که با توجه به چنین شرایط سخت زیر سوال بردن مدیریت بازی چندان صحیح به نظر نمی رسد.

تگ ها


اخبار روز لیگ برتر خلیج فارس فوتبال