سهراب مرادی: اگر به المپیک نرسم از وزنه‌برداری خداحافظی می‌کنم

آسیب‌دیدگی جدی سهراب مرادی ستاره 96 کیلویی وزنه‌برداری ایران در روزهای پایانی سال 97، تلخ‌ترین اتفاقی بود که می‌توانست تن وزنه‌برداری را برای از دست دادن احتمالی یکی از ارزشمندترین مهره‌های ملی‌پوش خود در مسیر کسب سهمیه ورودی بازی‌های المپیک 2020 توکیو بلرزاند....

آسیب‌دیدگی جدی سهراب مرادی ستاره 96 کیلویی وزنه‌برداری ایران در روزهای پایانی سال 97، تلخ‌ترین اتفاقی بود که می‌توانست تن وزنه‌برداری را برای از دست دادن احتمالی یکی از ارزشمندترین مهره‌های ملی‌پوش خود در مسیر کسب سهمیه ورودی بازی‌های المپیک 2020 توکیو بلرزاند.

به گزارش مدال، اگر چه با اعلام خبر اعزام سهراب به آلمان بابت درمان، قدری کادرفنی تیم ملی و اهالی این رشته آرامش پیدا کرده‌اند اما بازهم تا مشخص نشدن قطعی میزان آسیب‌دیدگی این وزنه‌بردار و راه و روش درمان این درد، همچنان ابهام‌هایی باقی مانده است
سهراب مرادی بعد از جلسه‌ای که با رییس کمیته ملی المپیک و نماینده وزارت ورزش و جوانان داشت، حالا که جواز اعزام به هانوفر آلمان را دریافت کرده است، مشغول انجام روند دریافت ویزای آلمان است. ملی‌پوش 96 کیلویی کشورمان که با اعلام حمایت مسوولان ورزش کشور برای اعزامش به آلمان، قدری خیالش از این بابت راحت شده، در حال حاضر همه فکر و ذکرش درمان قطعی آسیب‌دیدگی دیسک کمرش بدون انجام عمل جراحی است تا بعد از به دست آوردن سلامت جسمی خود بتواند به سرعت به تمرینات تیم ملی بازگشته و برای عبور از 6 مرحله گزینشی بازی‌های المپیک 2020 توکیو آماده شود.


ستاره 96 کیلویی ایران درباره نحوه جور شدن شرایط سفرش به شهر هانوفر می‌گوید: «اعزامم به آلمان بالاخره با ورود آقای صالحی امیری رییس ورزش‌دوست کمیته ملی المپیک و دستور اکید او مبنی بر اعزامم به هر کجای دنیا که خودم فکر می‌کنم آنجا می‌توانند بدون جراحی درمانم کنند، کمکم کرد تا بدون هیچ حرف و حدیثی شرایط برای اعزامم به خارج از ایران مهیا شود. آقای صالحی امیری در جلسه‌ای که داشتیم صراحتا اعلام کردند مهم‌ترین موضوع برای آنها این است که ابتدا سلامتی‌ام را به دست بیاورم. بعد از آن اگر شرایطم مهیا بود و توانستم دوباره روی تخته برگردم با صلاحدید پزشکان معالجم به ورزش قهرمانی برگردم تا برای المپیک و درخشش در این رویداد بزرگ مهیا شوم. رییس کمیته ملی المپیک جلوی تمامی کسانی که در این جلسه حضور داشتند اعلام کردند که مسوولان ورزش هرکاری که از دستشان برآید انجام می‌دهند تا دوباره من به شرایط ایده‌آل قبلی برگردم. واقعا جا دارد از این همه لطف و محبتی که آقای صالحی امیری و بقیه عزیزان دست اندرکار ورزش کشور به من داشتند به صورت ویژه تشکر کنم.»


سهراب مرادی در مورد اینکه حالا که قرار است به آلمان اعزام شود پیش‌بینی خودش از نحوه و مدت زمان درمانش چیست، می‌گوید: «همانطوری که قبلا هم گفتم، نباید روی کمرم عمل جراحی انجام شود، چون وقتی از آنهایی که تجربه این عمل جراحی را داشتند پرسیدم همه آنها معتقد بودند که عمل دیسک کمر اصلا برای من که به دنبال حضور در المپیک 2020 توکیو هستم، خوب نیست. به همین دلیل با توجه به ارتباطات شخصی که داشتم با متخصصانی که در کلینیک پیشرفته‌‌ای که در آلمان فعالیت می‌کنند موضوع را در جریان گذاشتم و آنها به من اعلام کردند که می‌توانند بدون جراحی آسیب‌دیدگی دیسک کمرم را درمان کنند. من نمی‌خواهم به پزشکان ایرانی بی‌احترامی کنم اما نهایت تصمیمی که در کمیسیون پزشکی که چند بار در ایران برایم برگزار شد، گرفتند، تاکید بر عمل جراحی بود! حالا شما باشید وقتی یک چنین شرایط بحرانی برایتان پیش می‌آید کدام روش درمانی را برای خود انتخاب می‌کنید؟ متخصصانی که در این کلینیک آلمانی حضور دارند، به من قول دادند بدون عمل جراحی مشکلم را برطرف می‌کنند. در نهایت هم فکر می‌کنم سه هفته تا یک ماه آنجا باشم و اگر خدا بخواهد و مشکلم برطرف شود از اردیبهشت سال آینده می‌توانم دوباره تمریناتم را شروع کنم تا برای مسابقات قهرمانی جهان که گزینشی بازی‌های المپیک 2020 توکیو است سرحال و آماده روی تخته برگردم اما یک چیز واقعا این روزها برایم تبدیل به دغدغه‌ای جدی شده است. آن موضوع مهم هم این است که اگر به هر دلیل نتوانم تا قبل از مسابقات قهرمانی جهان پروسه درمانی‌ام را تمام کنم، کلا باید قید حضور در المپیک 2020 توکیو را بزنم.»


مرادی ادامه می‌دهد: «اگر حتی یک درصد هم نتوانم با آمادگی کامل در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان روی تخته بروم و در مسابقات گزینشی المپیک از 6 مرحله گزینشی عبور کنم قطعا حضور در المپیک توکیو را از دست می‌دهم. اگر هم یک چنین اتفاقی برایم رخ دهد، دیگر قید ادامه حضور در دنیای قهرمانی را زده و با وزنه‌برداری خداحافظی می‌کنم.»


رکورددار دسته 96 کیلوگرم وزنه‌برداری جهان در مورد اینکه با حل شدن مساله سفرش به آلمان خیالش کمی راحت شده و از بلاتکلیفی خلاص شده است، می‌گوید: «بحث من این بود که هیچ پزشکی که برای رسیدگی به وضعیت من مامور شده بود، جواب درستی نمی‌داد و بعد از اینکه زمان گذشت و یک مقدار فضا آرام شد آنها به من گفتند فقط باید جراحی شوم و هیچ راهی به جز اینکه کمرم را به تیغ جراحان بسپارم ندارم. واقعا حالم خیلی بد بود. دقیقا دو ماه بود هیچ اتفاق مثبتی برایم نمی‌افتاد و هیچ رسیدگی نمی‌شد اما الان خدا را شکر بعد از جلسه‌ای که در کمیته ملی المپیک داشتیم همه چیز درست شد که از این بابت واقعا از همه کسانی که دلسوزانه پیگیر حل شدن مشکل اعزامم به آلمان بودند تشکر می‌کنم. فدراسیون وزنه‌برداری هم کمک کرد و آقای مرادی درجلسه گفتند که ما نگران ورزشکارمان هستیم و او را برای المپیک می‌خواهیم اما قطعا توقعم از آنها برای پیگیری موضوع درمانم خیلی بیش از این بود.»


سهراب مرادی تاکید دارد که از الان به بعد توکلش به خداوند است و توانمندی تیم پزشکی که قرار است در هانوفر آلمان او را درمان کنند: «من اگر خوب شوم که به تمرینات بر می‌گردم و برای مسابقات جهانی آماده می‌شوم اما اگر خوب نشدم که مطمئنا دیگر وزنه‌برداری را برای همیشه کنار می‌گذارم. البته الان اگر هم طبق نظر پزشکان آلمانی کار درمانم پیش نرفت و بدون جراحی خوب نشدم، حداقل بعداً می‌‌دانم تمام راه‌ها را رفتم و پشیمان نیستم که راهی بوده و دنبالش نرفته‌ام.»