سهراب و حسرت طلایی که بر دلمان ماند!

بررسی رکوردی مسابقات دسته ۹۶ کیلوگرم نشان می دهد سهراب مرادی با تکرار رکوردهای قبلی خود می توانست با اختلاف قهرمان جهان شود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، روز گذشته شاهد رقابت رضا دهدار در دسته ۹۶ کیلو مسابقات جهانی وزنه برداری بودیم؛ رقابتی که با کسب عنوان ششمی این وزنه بردار ایرانی به پایان رسید. با این حال خیلی‌ها بیش از اینکه پیگیر کار دهدار و نتیجه‌اش باشند، به یاد سهراب مرادی بودند. وزنه بردار نامداری با طلای جهان و المپیک که مدت زیادی است از تیم ملی کنار گذاشته شده و جای خالی‌اش مهمترین نکته رقابت‌های دیروز بود. البته که فدراسیون نشین ها هم معتقدند او را به اردو دعوت کردند و این سهراب مرادی بوده که در اردو حاضر نشده است. در هر صورت بعد از اتفاقات قبل از المپیک و در حالی که سهراب اعتقاد داشت حق حضور در توکیو بوده، به نظر می رسد رابطه قهرمان المپیک ریو با فدراسیون همچنان شکراب است.


در ابتدای مسابقه دسته ۹۶ کیلو رقابت‌های جهانی، به یاد سهراب بودیم اما دلخوش به رضا دهداری که بتواند جای سهراب را پر کند. راضی بودیم که نه طلاهای پرشمار سهراب را، بلکه نقره و برنزی در یک ضرب و دوضرب و مجموع به گردن بیندازد. با این حال همان رقابت‌های یک‌ضرب نشان داد که دهدار، فاصله زیادی با سهراب مرادی دارد؛ اگرچه وزنه بردار کلمبیایی رکورد یکضرب جهان را که پیش از این با ۱۸۶ کیلوگرم در اختیار سهراب مرادی بود، یک کیلوگرم افزایش داد.


البته که سهراب مرادی همین چند هفته پیش و در تمرینات شخصی خود، وزنه‌ ۲۰۰ کیلویی را در یکضرب بالای سر برده و فیلم آن را نیز منتشر کرده بود؛ اگرچه رکورد تمرینی و مسابقه ای کاملا دو معقوله جداست. با این حال با حضور سهراب می توانستیم شاهد یک رقابت تمام عیار در یکضرب باشیم. وزنه ۱۸۷ کیلویی که وزنه بردار کلمبیا بالای سر برد، همان وزنه‌ای است که سهراب ۴ سال پیش و در رقابت‌های جهانی آمریکا در دسته ۹۴ کیلوگرم بالای سر برد و به نشان طلا رسید.


در دوضرب هم ماجرا کاملا متفاوت بود. به جای اینکه سهراب را روی سکو ببینیم که به عنوان آخرین نفر روی تخته می‌آید و وزنه‌های ۲۳۰ تا ۲۴۰ کیلو را بالای سر می‌برد، هیچ‌کس حتی به سبک‌ترین رکوردهای او هم نزدیک نشد و در نهایت فارس قطری با ۲۲۲  کیلو، نفر اول دوضرب شد!


وزنه‌های دوضرب را هم که بررسی کنیم، می‌بینیم که در مقابل سهراب که ۲۳۰ کیلو دوضرب می‌زد، رضا دهدار وزنه ۲۱۷ کیلویی را هم نزد و حتی قهرمان دوضرب حداقل ۱۰ کیلو زیر رکورد سهراب بود. به این ترتیب مقایسه رکورد مجموع سهراب ( ۴۱۸ کیلو ) با قهرمان مجموع رقابت‌ها یعنی مونتانول کلمبیایی نشان از اختلافی ۱۸ کیلویی دارد! ۱۸ کیلو اختلاف یعنی اگر سهراب در بدترین حالت و با پایین‌ترین رکوردهایش هم روی تخته رقابت‌های جهانی تاشکند می‌رفت، به راحتی هرچه تمام‌تر روی سکوی قهرمانی می‌ایستاد. کما اینکه صرف حضور او و گرفتن این وزنه‌های سنگین، تمرکز و اعتماد به نفس حریفان را هم می‌گرفت و قطعاً نمی‌توانستند به این راحتی وزنه بزنند.


* محسن آجرلو

تگ ها


وزنه برداری سهراب مرادی وزنه‌برداری