سوال از برانکو؛ باز هم دفاع چپ می‌خواهی؟

ناصر نامدار یاداشت به گزارش مدال ......

ناصر نامدار یاداشت

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت یکی از معضلاتی که پرسپولیس در سال های اخیر گرفتار آن بود جذب نشدن یک مدافع چپ تخصصی بود. این مشکل در اوایل لیگ پانزدهم و با  درخشش عجیب و غریب محمد انصاری برای مدتی حل شد. اما با پایان لیگ شانزدهم انصاری با تشخیص برانکو به دفاع وسط رفت و باز هم این تیم بدون دفاع چپ ماند. محسن ربیع خواه تنها بازیکنی بود که در ابتدای لیگ شانزدهم برای این پست جذب شد اما پست تخصصی او هافبک دفاعی بود و وقتی در دفاع چپ بازی می کرد توازن تیمی پرسپولیس به هم می خورد. ناتوانی یا نداشت اجازه برای حضور در کارهای هجومی باعث می شد همه حملات پرسپولیس از سمت راست انجام شود و به این ترتیب سمت چپ پرسپولیس در کارهای هجومی تعطیل بود.

برانکو بعد از مصدومیت ربیع خواه ناچار شد حسین ماهینی را به دفاع چپ ببرد. آچار فرانسه پرسپولیس اتفاقا در این پست هم بهتر از ربیع خواه بود. او ضمن توفیق در کارهای دفاعی در حمله هم حضور موثری داشت و باعث شد چپ و راست پرسپولیس کمی متوازن شود. اما باز هم نیاز به داشتن یک مدافع چپ متخصص حس می شد. در پایان لیگ شانزدهم گزینه های زیادی هم برای این پست پرسپولیس مطرح شدند اما حالا او ضاع کمی فرق کرده و شاید باید برانکو از خودش این سوال را بپرسد که «آیا واقعا تیم من یک مدافع چپ دیگر می خواهد؟»

واقعیت این است که به نظر می رسد دیگر جذب یک مدافع چپ متخصص ضرورتی ندارد. پرسپولیس خیلی زود شجاع خلیل زاده را جذب کرد و حالا او می تواند در قلب دفاع کنار سید جلال حسینی بازی کند. به این ترتیب انصاری هم می تواند به پست تخصصی خودش یعنی دفاع چپ برگردد. اگر این اتفاق بیفتد ماهینی از ترکیب اصلی خارج خواهد شد که اتفاق خوبی نیست. چون پرسپولیس در سمت راست صادق محرمی را هم دارد. اما به هر حال ماهینی یک گزینه مطمئن برای دفاع چپ است. او حتی در غیاب محرمی در دفاع راست هم می تواند بازی کند. علاوه بر این ها ربیع خواه هم می تواند در بازی های آسان تر و سبک تر در دفاع چپ بازی کند. حتی فرشاد احمدزاده هم در چند بازی که دفاع چپ بازی کرد نشان داد حداقل استانداردهای لازم برای بازی در این پست را دارد.

با این اوصاف پرسپولیس دیگر نباید دغدغه چندانی برای دفاع چپ داشته باشد. انصاری‏، ماهینی، ربیع خواه و احمدزاده همین الان 4 بازیکنی هستند که می توانند در دفاع چپ بازی کنند و به اصطلاح کار را در بیاورند. این کافی نیست؟ شاید بهتر باشد برانکو دیگر تمرکزش را از روی دفاع چپ بردارد و به پست های دیگر فکر کند. مثلا هافبک دفاعی که هنوز معضل آن حل نشده و با این روند مشخص هم نیست حل شود یا نه.

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال