سوال روز؛ آیا جام ملت‌های آفریقا تورنمنتی بی‌کیفیت است؟

نسل بدون ستاره نیجریه چطور شانس اول قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا شد؟...

نیجریه امشب برابر الجزایر، دیگر تیم آماده آفریقایی قرار می‌گیرد و در صورت شکست دادن آنها جمعه در فینال حاضر خواهد بود. با توجه به اینکه در ۵۵ سال گذشته این مسابقات نیز تنها دو بار به این عنوان رسیده‌اند، می‌توان این دوره را موفق‌ترین دوران تاریخ فوتبال این کشور توصیف کرد. با این وجود کسی به طور جدی باور ندارد که این تیم حتی نزدیک بهترین تیم‌های تاریخ‌شان باشد. رکورد ناکامی‌های نیجریه در جام ملت‌های آفریقا گاهی عجیب بوده اما دستاوردهای این دوره «ابرعقاب‌ها» می‌تواند به همان اندازه شگفت‌انگیز باشد. دو کیفیت بارز نیجریه روحیه و سازمان است. این تیم هنرمندان طراز اول چند دهه اخیر را ندارد. خبری از بازیکنانی که استعداد ذاتی امثال ساندی اولیسه، جی جی اوکوچا و نوانکو کانو را داشته باشند، نیست. سرشناس ترین چهره تیم جان اوبی میکل است که بیشتر نقش حمایتی دارد، مقابل بروندی و ماداگاسکار در ترکیب اصلی بوده اما در سه بازی دیگر بیرون مانده هرچند بعد از پیروزی ۳-۲ برابر کامرون حرف‌های مهمی در رختکن زد. این می‌تواند پایان باشکوهی برای دوران او در تیم ملی باشد که از جام ملت‌های آفریقای سال ۲۰۰۶ شروع شده است.

همین که تیم‌های کامرون و مصر که در شش دوره برگزاری جام ملت‌های آفریقا از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ پنج بار به قهرمانی رسیدند، خیلی زود از مسابقات کنار رفتند، نشان دهنده کیفیت پایین این تورنمنت است؛ مسابقاتی که شگفتی و هیجانش بیشتر از کیفیتش است. این تغییر به موقعیت عجیب نیجریه منجر شده است، شاید عجیب‌تر هم بشود. نیجریه در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ قهرمان جام جهانی زیر ۱۷ سال شد. بازیکنانی مثل کلچی آیهیناچو، ایساک ساکسس و موسی محمد که در قهرمانی اول نقش داشتند، خودشان را در فوتبال بزرگسالان جا انداختند. این حس به وجود می‌آید که نیجریه در مرحله بین نسل‌ها است اما در عین حال این تیم در سه تا از چهار دوره قبلی جام ملت‌ها حتی جواز حضور به دست نیاورده. شاید بزرگترین نقطه قوت تیم آگاهی از محدودیت‌هایش است. احمد موسی بارها پشت دفاع راست آفریقای جنوبی، تاماسانکا امخیزه قرار گرفت اما این سانتر الکس آیووبی از آن موقعیت‌ها بود که منجر به گل اول بازی توسط ساموئل چوکووزه شد؛ مهاجم سمت راست آینده‌داری که بخشی از تیم قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان در رده زیر ۱۷ سال بود اما بعد عقب نشستند و به آفریقای جنوبی توپ دادند اما فضایی برای ضدحمله که در بازی یک‌هشتم‌نهایی مقابل مصر به خوبی از آن استفاده کرده بودند، را ندادند. نیجریه وقتی بونگونی زونگو گل مساوی را زد، روحیه خوبی نداشت اما مثل بازی با کامرون که در سه دقیقه اواخر نیمه اول دو گل به حریف دادند، توانستند حال خود را خوب کنند. آفریقای جنوبی با روحیه بازی می‌کرد اما نیجریه مقاومت کرد و به لطف اشتباه دروازه‌بان، رونون ویلیامز به گل پیروزی رسید.
نیجریه مدت‌ها تیم خوبی بوده اما برای رسیدن به نیمه‌نهایی کم آورده. تیم فعلی کم استعدادتر و کم ثبات‌تر بوده اما می‌تواند موفقیت نیجریه در جام ملت‌های آفریقا در شش سال اخیر را دوبرابر کند.

تگ ها


جام ملتهای آفریقا یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی UEFA Champions League فوتبال