سوال روز؛ باشگاه آینده مورینیو

خروج سرمربی پرتغالی از منچستریونایتد در شرایطی رخ داد که بسیاری از تیم‌های بزرگ اروپایی با وضعیتی نامطمئن نسبت به آینده مربی‌هایشان روبرو هستند. آیا این شرایط می‌تواند تاثیری مستقیم روی مقصد بعدی مورینیو بگذارد؟...

خروج سرمربی پرتغالی از منچستریونایتد در شرایطی رخ داد که بسیاری از تیم‌های بزرگ اروپایی با وضعیتی نامطمئن نسبت به آینده مربی‌هایشان روبرو هستند. آیا این شرایط می‌تواند تاثیری مستقیم روی مقصد بعدی مورینیو بگذارد؟

بوندسلیگا

آزاد شدن مورینیو از قراردادش با منچستر یونایتد خیلی زود وارد دیالوگ‌های بایرنی‌ها شد. بایرن مونیخ در بوندسلیگا اقتدار همیشگی‌اش را از دست داده و حالا بوروسیا دورتموند را به عنوان صدرنشین آلمان می‌بیند. برای همین است که نه تنها نیکو کواچ، بلکه اولی هوینس و کارل هاینتس رومینیگه هم این روزها تحت فشار زیادی قرار گرفته‌اند. مورینیو از نظر نام و سابقه کاملا با خواسته‌های باشگاه بایرن مونیخ همخوان است. اسکواد بایرن در ضمن پر از بازیکنان باتجربه‌ایست که مورینیو ترجیح می‌دهد داشته باشد. اما از نظر سبک و فلسفه فوتبالی خیلی سخت است که هوینس و رومینیگه او را برای هواداران آلیانتس آرنا توجیه کنند، آن هم با توجه به نتایجی که او اخیرا با منچستر یونایتد گرفته است. از منظر مورینیو هم این انتقالی مناسب نخواهد بود؛ چراکه بعید است باشگاه بایرن بودجه‌ای که او به نظرش لازم می‌رسد را در اختیارش قرار دهد. فراموش نکنیم گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ این باشگاه همچنان کورینتن تولیسو است که سال 2017 با مبلغ 43.5 میلیون یورو از لیون خریده شد. مهمتر از همه اینکه حال و هوای بایرنی‌ها بیشتر بدین سمت و سو است که در تابستان یک خانه‌تکانی اساسی کنند و با رویکردی ماجراجویانه مربی‌ای جوان و کمتر شناخته شده نسبت به مورینیو را جایگزین کواچ کنند.

سری آ

گزینه واضح برای بازگشت مورینیو به سری آ خود اینتر است، تیمی که سال 2010 با آن سه‌گانه را فتح کرد. با اینکه اینتر قرارداد لوچانو اسپالتی را در ابتدای این فصل تمدید کرد، اما حذف از دور گروهی چمپیونز لیگ و ناتوانی در رقابتی جدی با یوونتوس برای قهرمانی سری آ احتمال کنار گذاشته شدن او را به وجود آورده. باشگاه اینتر اخیرا بپه ماروتا، مدیر عامل سابق یوونتوس را به خدمت گرفته و شاید ماروتا بدش نیاید برای اینکه امضایش را پای تیم جدیدش بزند، باعث انتخاب مربی‌ای جدید برای نراتزوی شود. با توجه به رابطه بد مورینیو با هواداران یوونتوس، و البته موفقیت‌های پشت سر هم مکس الگری، احتمال پیوستن او به بیانکونری بسیار کم است. رم و میلان هم دیگر تیم‌های ایتالیایی هستند که شاید تا پیش از پایان این فصل نیاز به مربی‌ای جدید پیدا کنند. اما حتی اگر هر کدام از این دو باشگاه پشتوانه لازم مالی برای به خدمت گرفتن مورینیو را فراهم کنند، بعید است هوادارانشان نظر چندان مثبتی نسبت به او داشته باشند.

لالیگا

اخراج مورینیو از منچستر یونایتد موجی از احساسات را در مادرید به راه انداخته. هنوز در هیات مدیره رئال پیدا می‌شوند کسانی که امید به بازگشت او به برنابئو داشته باشند، از جمله خود فلورنتینو پرز. چنین بازگشتی قطعا با ریسک‌های خودش همراه خواهد بود، ریسک‌هایی که شاید به لحاظ منطقی ارزش تن دادن بهشان را نداشته باشد. اما از طعم این میوه ممنوعه به راحتی نمی‌توان گذشت، از این رویای ناممکن. مورینیو خداحافظی تلخی با رئال داشت. او با برخی از بازیکنان باتجربه رختکنش به مشکلی جدی برخورد. سرخیو راموس، کاپیتان تیم، از آن دسته بازیکنانی است که به هیچ وجه علاقه‌ای به بازگشت مورینیو ندارد. اما بخشی از وجود پرز این چالش دوباره درون باشگاهی را جذاب می‌بیند، و البته بخش دیگری از وجودش در این فکر است که آیا این همه جنجال ارزشش را دارد یا نه. از منظر هواداران رئال هم عده‌ای از آن‌ها حتی از فکر کردن به بازگشت مورینیو هم حالشان بد می‌شود، و عده‌ای دیگر با آغوشی باز منتظر دیدن دوباره او در برنابئو هستند. به هر سو مورینیو غیر از رئال انتخاب دیگری در لا لیگا نخواهد داشت.