سوال روز،برانکو بهتر است یا کالدرون؟

شکست مقابل سپاهان تنها چند روز بعد از پیروزی در دربی کلاسیک ایران حالا همگان را با این سوال مواجه کرده است که کالدرون مربی بهتری است یا برانکو؟...

شکست مقابل سپاهان تنها چند روز بعد از پیروزی در دربی کلاسیک ایران حالا همگان را با این سوال مواجه کرده است که کالدرون مربی بهتری است یا برانکو؟

به گزارش مدال،شکست در 2 دیدار حساس هفته‌های ابتدایی لیگ نوزدهم، باعث شده تا موضع‌های انتقادی علیه گابریل کالدرون سرمربی پرسپولیس، ایجاد شود و این مربی دائماً با برانکو ایوانکوویچ مقایسه شود.مقایسه ای که در نوع خود جالب و البته عجیب به نظر می رسد.

برانکو ایوانکوویچ در شرایطی پرسپولیس را ترک کرد که به ویترین این تیم پرهوادار، طی 4 فصل حضور، 3 مقام قهرمانی لیگ برتر و 1 نایب قهرمانی در این رقابت‌ها و یک عنوان قهرمانی جام حذفی،دو قهرمانی سوپرجام و همچنین یک مدال نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را اضافه کرده بود تا شخصیت همیشه برندۀ سرخ‌ها در دهه های گذشته بار دیگر زنده شود و حتی اهالی فوتبال پرسپولیس را با تیم جاودانه دهه 60 علی پروین مقایسه کنند.

اما این روند ادامه پیدا نکرد و با جدایی برانکو مدیران پرسپولیس ناچار به انتخاب مربی دیگری شدند.یک مربی آرژانتینی با مکتب متفاوت فوتبال نسبت به پروفسور کروات و جالب این که تنها چند روز پس از پیروزی کالدرون در دربی کلاسیک ایران و پس از تمجیدهای زیادی که در آن بازی شنیدبه یک باره پس از شکست مقابل سپاهان این روزها با انتقادات زیادی مواجه شده است.

 انتقاداتی که طبق روال مرسوم فوتبال ایران خیلی زود، حربه ای برای تخریب از سوی عواملی می شوند که نگاهشان نه فنی و جمعی که شخصی است!

گابریل کالدرون از همان روز نخست حضورش در تهران می‌دانست که به چه تیمی پا گذاشته و چه میراثی را تحویل می‌گیرد، پس او قطعاً از ایجاد فشارها آگاه بود؛ اما شاید کالدرون نمی‌دانست که با کسب اولین شکست، قرار است خیلی زود نام برانکو همچون سایه‌ای بالای سرش قرار بگیرد و صدای اعتراضات را بشنود!آن هم برانکویی که تنها 3 هفته در لیگ عربستان دوام آورد و اخراج شد تا به عنوان یک مربی اخراجی سایه اش بیش از پیش روی سر کالدرون سنگینی کند.

اکنون برخی جریانات فکری فوتبالی و غیر فوتبالی در فضای حقیقی و مجازی، بر این باورند که کالدرون نمی‌تواند آینده‌ای موفق با پرسپولیس، همچون برانکو داشته باشد! ادعایی که اعداد و آمار ثابت می‌کند به طور کل اشتباه است! چرا که برانکو در 5 هفتۀ ابتدایی کارش در پرسپولیس، یعنی در لیگ پانزدهم، تنها توانسته بود 1 پیروزی را بدست بیاورد و 3 دیدار را با شکست پشت‌سر گذاشته بود و در یک دیدار نیز کار را با تساوی به پایان رسانده بود.آن هم در حالی که  برانکو ایوانکوویچ شش بازی از انتهای فصل قبل و فصل نقل و انتقالات نیز در پرسپولیس حضور داشت.
 اما در این سو کالدرون تازه وارد، توانسته در 5 دیدار نخستش با پرسپولیس 3 پیروزی را حاصل کند که یکی از آنها دربی بوده است و در 2 دیدار نیز با شکست روبرو شده که آماری بسیار برتر از برانکوی لیگ پانزدهم است.

لیگ شانزدهم
در این فصل، پرسپولیس دچار تغییرات گسترده‌ای شد، اما در نهایت به قهرمانی راحتی رسید. این تیم توانست با ستاره‌های جدیدی، چون وحید امیری و علیرضا بیرانوند با سرعت بیشتری به راه خود ادامه دهد. این فصل برای سرخپوشان عالی بود و به فاصله ۵ هفته مانده تا پایان فصل، قهرمانی خود را قطعی کردند.برانکو در 5 بازی ابتدایی این فصل 3 پیروزی و 2 تساوی کسب کرد تا با 11 امتیاز استارت فوق العاده ای داشته باشد.

فصل هفدهم
قهرمانی در فصل هفدهم با ترکیب تیمی قدرتمند برای پرسپولیسی‌ها تکرار شد. سرخپوشان پایتخت موفق شدند یک فصل عالی دیگر را پشت سر بگذارند و بدون هیچ دردسری قهرمان شدند. در نیم‌فصل دوم، پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه با حکم فیفا بسته شد ولی پرسپولیسی‌ها تا فینال لیگ قهرمانان آسیا نیز پیش رفتند تا مسیر جذاب خود را ادامه دهند.در 5 بازی ابتدایی این فصل پرسپولیس با برانکو صاحب 4 پیروزی و یک تساوی شد.

فصل هجدهم
چند بازیکن مفید از تیم جدا شده بودند، صادق محرمی، فرشاد احمدزاده، مهدی طارمی، رامین رضاییان، وحید امیری و... از سوی دیگر پنجره نقل و انتقالاتی بسته ماند، اما پرسپولیس توانست شرایط خود را حفظ کند. آن‌ها شروع نسبتاً خوب و پایان ضعیفی داشتند، اما هر طور بود، قهرمانی نفس گیری را تجربه کردند. البته پرسپولیسی‌ها در این فصل همراه با برانکو، جام قهرمانی در جام‌حذفی را نیز بالای سر بردند.پرسپولیس برانکو در این فصل نیز در 5 بازی ابتدایی شکستی را متحمل نشد و 2 پیروزی و 3 تساوی کسب کرد.

این نگاه اجمالی به 5 هفته ابتدایی لیگ های اخیر اگرچه نشان می دهد که برانکو نتایج بسیار خوبی کسب کرده اما در همان فصل ابتدایی حضور برانکو او در 5 بازی ابتدایی 3 شکست را متحمل شده است.


به هر روی طی روزهای اخیر و به ویژه پس از شکست پرسپولیس مقابل سپاهان هجمه بسیار سنگینی از سوی برخی عوامل مجازی علیه کالدرون آغاز شده که با پیگیری ریشه این انتقادات به خوبی می توان متوجه برخی عوامل شد که خواهان تغییرات گسترده در پرسپولیس هیتند و به همین دلیل به هواداران پرسپولیس و همینطور تعدادی از رسانه ها خوراک خبری می دهند.

بیشتربخوانید:

ادعای عجیب؛چه کسی ترکیب و تاکتیک کالدرون را به قلعه نویی داد؟

سوال روز،برانکو بهتر است یا کالدرون؟

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران برانکو بهتر است یا کالدرون مقایسه برانکو و کالدرون فوتبال