سوال روز؛ یوونتوس ساری با چه سیستمی بازی می‌کند؟

مائوریسیو ساری با یکی از پرمهره‌ترین تیم‌های اروپا و ستاره‌هایی که بیانکونری جذب کرده، با چه سیستم و چینشی بازی خواهد کرد؟...

انتخاب 11بازیکن از بین حداقل 20بازیکن آماده و معتبر، شیرین‌ترین  دغدغه هر سرمربی‌ای خواهد بود. بخصوص اگر این سرمربی مائوریسیو ساری باشد که پیش از این در دوباشگاه چلسی و ناپولی مربیگری کرده است. نه ناپولی و نه چلسی نمی‌توانستند تیم کاملی در اختیار ساری بگذارند. او هنوز فراموش نکرده چطور مشکل مدافعان کناری‌اش را با ماریو روی پر کند که ذاتا یک هافبک است و در چلسی هیچ گزینه‌ای برای استفاده در عمق خط دفاع  - لوئیز و رودیگر – که نمایش‌های پرفرازونشیبی داشتند، به چشم نمی‌خورد. اما داستان بیانکونری متفاوت است؛ کیلینی، بونوچی، دی‌لیخت در خط دفاع؛ رابیوت، امره جان، پیانیچ و بنتاکور در خط هافبک و رونالدو و دیبالا و کاستا و برناردسکی و مویزه کین در خط حمله. اما سوال اصلی اینجاست که یووه تحت هدایت ساری با چه سبک و شیوه‌ای بازی خواهد کرد.

اولویت اول: 3-3-4

محتمل‌ترین سبک و شکل ممکن برای یوونتوس تحت مربیگری مائوریسیو ساری همین چینش خواهد بود؛ ساری علاقه عجیبی به فرم 3-3-4 دارد و هم در ناپل و هم در چلسی با همین چینش بازی می‌کرد. بزرگترین مزیت بازی با سه مهاجم برای یووه این است که بیشترین تعداد ممکن از ستاره‌های هجومی‌ای که در اختیار دارد، وارد ترکیب خواهند شد؛ داگلاس کاستا، دیبالا، برناردسکی، رونالدو، کین و کوادرادو شش گزینه‌ای هستند که برای سه جالی خالی مبارزه می‌کنند.

اولویت دوم: 1-2-3-4

همه می‌دانند که بازی بر مبنای مالکیت توپ چقدر برای ساری اهمیت دارد. اما پیاده کردن سیستم ساری‌بال با هافبک‌هایی که تا حدودی ایستا بازی می‌کنند، بسیار سخت است. شاید ساری سراغ آرون رمزی – خرید تازه باشگاه از آرسنال- برود و روی جابه‌جایی‌های زیاد و دوندگی عجیب و غریب هافبک ولزی حساب باز کرده باشد. هرچند این فرم بازی  مالکیت بالایی به تیم او می‌دهد اما قدرت خط حمله را پایین می‌آورد. در باقی خطوط البته تغییری دیده نمی‌شود.

اولویت سوم:  2-1-2-1-4

شیوه سوم برای عبور از پرسینگ شدید حریف و روی آوردن به ضدحملات بنا شده است. تنها نکته  این چینش لزوم قرار گرفتن دومهاجم کلاسیک در نوک خط حمله است. جایی که کریس رونالدو باید در کنار ماریو مانژوکیچ بازی کند. البته جدایی محتمل مانژوکیچ باعث خواهد شد باشگاه سراغ جذب مهاجمی دیگر برود. آرون رمزی یا دیبالا هم قادر هستند مهاجم در سایه باشند. نکته جالب ماجرا همینجاست؛ بیانکونری با شزنی در دروازه، کیلینی، دی لیخت، کانسلو و ساندرو در دفاع و پیانیچ، رابیوت و امره جان در خط هافبک بازی می‌کند؛ یعنی تکلیف 70درصد ترکیب نهایی تیم مشخص است؛ اما در بخش هجومی هنوز علامت سوالهای زیادی پیش روی ساری قرار گرفته است.

 

تگ ها


مائوریتسیو ساری یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی یوونتوس سری آ فوتبال