سوال همیشگی مدافعان پرسپولیس؛بازی می کنم یا خط می خورم؟

تغییر و جا به جایی در خط دفاعی پرسپولیس به حدی است که هیچ کدام از مدافعان این تیم نمی داندد که در بازی بعدی تیم شان حضور خواهد داشت یا نه!...

مدال - گابریل کالدرون نیز مثل هرمربی دیگری به رغم سالها تجریه و حضور در فوتبال خاورمیانه،برای موفقیت و جا افتادن در فوتبال ایران نیاز به شناخت دارد و "زمان"مهم ترین فاکتور برای او جهت ساختن پرسپولیس موردنظرش خواهد بود.برهمین اساس است که سرمربی آرژانتینی سرخ ها طی ده هفته گذشته با این چالش بزرگ دست و پنجه نرم کرده است.او یک‌سوم فصل را گذراند و با اینکه شش هفته برای آماده‌سازی تیمش فرصت داشت اما همچنان در گیر و دار شناخت بیشتر توانایی های فنی بازیکنانش استو هنوز این پروسه به پایان نرسیده است.
اتفاقی که هواداران پرتعداد پرسپولیس را نگران‌کرده است.آن ها به وضوح می بینند آزمون‌ و خطاها و تغییرات مرد آرژانتینی برای رسیدن به شناخت دقیق از داشته‌هایش و انطباق آن با فلسفه تیمی خود محدود به یکی دو پست یا یک بخش از تیمش نیست و تقریباً این تغییرات و آزمون و خطا در همه خطوط و بیشتر پست‌ها جریان دارد.
اما این نگرانی زمانی نمود پیدا می کند که می‌بینیم بیشترین تغییرات و جا به جایی هادر خط دفاعی اعمال شده است. جایی که طی سه فصل گذشته منطقه کم تغییر و امن پرسپولیس بوده و یکی از دلایل اصلی موفقیت پرسپولیس در کنار خط آتش پرقدرت این تیم ، کمترین تغییر در خط دفاع بوده است.
کافی است مروری بر 10 بازی پرسپولیس در فصل جاری داشته باشیم تا دریابیم کالدرون تقریباً هر دو بازی یا حتی کمتر حداقل یک تغییر در ارنج خط دفاع چهار نفره خود ایجاد کرده است.تغییرات پیاپی و گاها بی دلیلی که نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد.کالدرون در حالی این تعداد تغییر را طی فقط 10 هفته در ترکیب خط دفاعی‌اش اعمال کرده که غیر از جابه‌جایی‌های بازی به بازی در حین انجام مسابقه نیز دست به تعویض مدافعان خود می‌زند. او تا کنون دوبار نادری و دوبار عبدی را در دفاع چپ و راست تعویض کرده و یک تعویض ناخواسته به‌خاطر مصدومیت انصاری داشته است.
او در اولین بازی فصل با همان دفاع چهار نفره‌ای که برانکو با آن ها دو جام گرفت،به میدان رفت.خط دفاعی با حضور شجاع و سیدجلال در مرکز و به عنوان مدافعان میانی که طی دو فصل بازی کنار هم به هارمونی و هماهنگی بالایی دست یافته بودند.در کنار آن ها نیز شیری و نادری به عنوان دو مدافع راست و چپ که زمستان سال گذشته سرخپوش شدند و خیلی زود با اتکا به توانایی‌های‌شان جای ثابتی در ترکیب 11 نفره پیدا کردند،به میدان رفتند
کالدرون با این ترکیب دفاعی در تهران مقابل پارس جم به میدان رفت و همان طور که پیش بینی می شد نه تنها بدون دریافت گل به پیروزی رسید بلکه در هفته دوم نیز با همین ترکیب در زمین رؤیت شد. باخت در تبریز و مقابل تراکتورسازی اما بهانه خوبی برای شروع تغییرات کالدرون در خط دفاع بود. او از وقفه لیگ برای اعمال تغییراتش سود برد و در بازی با صنعت‌نفت، کنعانی‌زادگان ملی‌پوش را جایگزین سیدجلال باتجربه کرد.

آن هم در حالی که سیدجلال و خط دفاعی روی گل دریافتی از تراکتور هیچ نقش تعیین کننده ای نداشتند اما مصدومیت بهانه ای شد برای کنار گذاشتن کاپیتان باتجربه و استفاده از زوج خلیل زاده - کنعانی زاده گان در مرکز خط دفاعی.

همین تغییر باعث شد تا گروهی مدعی شوند که سیدجلال حسینی با  فلسفه فنی مدنظر کالدرون هم خوانی ندارد و همین عدم انطباق باعث کنار گذاشتن این بازیکن شده است.اما واقعیت این است که در بازی های پرسپولیس هیچ فلسفه دفاعی تازه ای دیده نمی شود که سیدجلال حسینی نتواند آن را همراهی کند!
برهمین اساس اولین تغییر در هفته سوم رخ داد و عجیب که این تنها تغییر مرد آرژانتینی نبود و به یک باره محمد انصاری پس از مدتها غیبت به دلیل پاره گی رباط،جایگزین محمد نادری شد تا عملاً پنجاه درصد از خط دفاعی سرخ ها دچار تغییر شود.

این تغییرات مثبت بود و  پرسپولیس باز هم برد و گل نخورد تا به دربی برسد و همان طور که پیش بینی می شد، کالدرون بدون تغییر پا به دربی سنتی گذاشت اما با اینکه از حریف سنتی گل نخورد و باز هم برنده از زمین بیرون آمد اما بعد از مرکز و جناح چپ،کالدرون منطقه راست خط دفاعی تیمش را با تغییر مواجه کرد.به گونه ای که در بازی حساس و شش امتیازی با سپاهان،مهدی شیری که هفته ها فیکس بازی می کرد،به یک باره از لیست 18 نفره هم خط خورد و سیامک نعمتی جای او را گرفت تا سومین تغییر در خط دفاع سرخ‌ها شکل بگیرد.تغییری که برای تحلیل گران تا حدی قابل پیش بینی به نظر می رسید چرا که کالدرون در دربی بزرگ پایتخت و در یک‌سوم پایانی آن مسابقه،از نعمتی به جای شیری در دفاع راست استفاده کرد.اما این که چطور کالدرون به این نتیجه رسیده که مهدی شیری همیشه فیکس را به یک باره از لیست 18 نفره تیمش خط بزند هم چنان محل سوال بود.
در بازی بعد از آن محرومیت شجاع باعث چهارمین تغییر در خط دفاع شد. در مشهد و بازی با شهرخودرو انصاری به مرکز خط دفاعی رفت تا جای خلیل زاده را بگیرد و نادری به دفاع چپ برگردد.نعمتی هم در دفاع راست ماند.تصمیمی که نتیجه نداد و نعمتی ضمن دریافت اخطار پنجم،از بازی بعدی پرسپولیس هم محروم شد.در واقع بعد از باخت به سپاهان، کالدرون تغییری ناخواسته و اجباری در خط دفاعش داشت که منجر به دو جابه‌جایی شد اما در مشهد و مقابل دیگر مدعی قهرمانی هم باخت تا هواداران پرسپولیس بابت باخت به 3 مدعی اول لیگ نوزدهم به شدت شاکی و نگران شوند.
 لیگ برای انجام بازی های ملی دچار وقفه شد اما این وقفه هم باعث نشد تا کالدرون دست از تغییرات دفاعی اش بردارد.به همین دلیل برای بازی با پیکان،باز هم تغییرات و جا به جایی مهره ها در خط دفاع ادامه پیدا کرد.این بار نوبت شیری بود تا جایگاه قبلی اش را پس گرفته و به دفاع راست برگردد. با این تصمیم پرسپولیس با ترکیب چهار نفره نادری و شیری در کناره ها و انصاری،کنعانی در مرکز خط دفاع به میدان برود.در بازی هفته هشتم مقابل شاهین با وجود بردی بی‌دردسر و پرگل که در خانه حریف به دست آمد و اتفاقا رضایت همه جوره کالدرون را به همراه داست باز هم تغییرات در خط دفاعی ادامه پیدا کرد.
کالدرون برای بازی خانگی مقابل ماشین‌سازی پنجمین تغییر در خط دفاع را ایجاد کرد و خلیل زاده را جای مهدی شیری به دفاع راست برد تا شجاع بازی در پست غیرتخصصی را تجربه کند.تغییری که که هرگز نتیجه نداد و البته مورد انتقاد کارشناسان،تحلیل گران،رسانه ها و پیشکسوتان قرار گرفت.
انتقادات به اندازه ای شد که در بازی دهم مقابل فولاد،کالدرون مهدی شیری را به دفاع راست برگرداند اما این تغییر آخرین جابه‌جایی در خط دفاع سرخ‌ها نبود. چرا که سیدجلال حسینی پس از هفته ها نیمکت نشینی در اهواز و در بازی سنگین با فولاد به ترکیب اصلی برگشت.بسیاری از کارسناسان معتقد بودند کالدرون برای اثبات این اعتقاد که سیدجلال با فلسفه فوتبالی او هم خوانی ندارد این بازیکن را در چنین بازی سنگینی به میدان فرستاده تا به نوعی از او نقطه ضعف پیدا کند اما جالب اینجا بود که سیدجلال حسینی یکی از 3 بازیکن برتر سرخ ها در میدان سخت و دشوار فولاد بود و بهترین کارنامه را از خود به جای گذاشت آن هم بدون دریافت گل!

سیدجلال در اهواز کنار کنعانی بازی کرد و انصاری به دفاع چپ رفت تا باز هم نادری از خط دفاع خارج شده و به خط میانی منتقل شود.به معنای دیگر کالدرون در میدان سخت اهواز و بازی سنگین با شاگردان نکونام به یک باره سه تغییر همزمان انجام داد تا تعداد تغییرات و جابه‌جایی‌های او در خط دفاع به عدد قابل توجه 10 برسد!

موضوع اینجاست که این تغییرات هم چنان ادامه دارد و در حالی که هواداران پرسپولیس گمان می کنند که با این همه تغییر،کالدرون به شناخت خوبی از نفرات و مدافعان تیمش دست یافته اما خبرهای موثق دریافتی خبرنگار مدال حاکی از آن است که بعد از سومین وقفه لیگ برتر و در آستانه نیم‌فصل اول، تغییرات هم چنان ادامه خواهد داشت.به گونه ای که پرسپولیس در آخرین بازی دوستانه و تدارکاتی که دو روز قبل انجام داد، کنعانی تازه از اردوی تیم ملی برگشته ،در تمرین حضور کاملی نداشت و در مرکز خط دفاعی کالدرون از زوج انصاری و سیدجلال استفاده کرد تا شیری در دفاع راست به میدان برود.اگر این وضعیت ادامه پیدا کند باز هم در بازی با نفت مسجد سلیمان شاهد تغییر خواهیم بود و این بار شجاع خلیل زاده است که باید از روی نیمکت شاهد بازی زوج سیدجلال - انصاری باشد.البته این ترکیب در صورتی است که کالدرون نخواهد از کنعانی استفاده کند چرا که اگر قرار باشد مدافع ملی پوش سرخ ها به میدان برود آن وقت باز هم شاهد ابهام در منطقه چپ خط دفاعی پرسپولیس خواهیم بود که آیا انصاری مدافع چپ خواهد بود یا نادری!
به هر روی در حالی که ثبات خط دفاع طی فصول گذشته سهم پررنگی در موفقیت پرسپولیس داشته اما کالدرون در جایگاه یک مربی کارکشته و باتجربه هم چنان با مهره هایش در خط دفاعی بازی می کند و هیچ کدام از مدافعان پرسپولیس برخلاف دوران برانکو که به حضور ثابت خود در ترکیب مطمئن بودند،به هیچ وجه نمی دانند در بازی بعدی تیم شان فیکش هستند یا از لیست 18 نفره خط خواهند خورد!

 

تگ ها


تغییرات پیاپی کالدرون در خط دفاعی یادداشت اختصاصی مدافعان پرسپولیس فوتبال