سوریه گوش چین را گرفت و به امارات آورد

علت تغییر میزبان گروه نخست مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، عدم صدور روادید به بازیکنان کرونایی سوریه بوده است....

به گزارش "ورزش سه"، امروز بود که فدراسیون فوتبال چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که میزبانی رقابت های مقدماتی جام جهانی گروه نخست از این کشور گرفته شده و به امارات واگذار شد. در ابتدا، شرایط کرونایی کشور چین و عدم صدور روادید برای دو کشور سوریه و مالدیو دیگر تیم های حاضر در این گروه علت این تغییر میزبانی اعلام شد.


در حالیکه اردوی آماده سازی سوریه در دبی به پایان رسیده و قرار بود مسابقات این گروه به مدت دو هفته در شهر سوژو چین برگزار شود، اما مشکلاتی که در اردوی سوری ها پیش آمد، منجر به تغییر میزبانی این گروه شد.


در اردوی سوریه، ۶ نفر از کاروان این تیم شامل ۶ بازیکن و ۵ نفر از اعضای کادر اجرایی به ویروس کرونا مبتلا شدند. ضمن اینکه تست کرونای یکی از بازیکنان مالدیو نیز مثبت شد و دولت چین به همین دلیل از صدور ویزا برای این افراد خودداری کرد.


پس از اینکه چینی ها از صدور ویزا برای افراد مبتلا به کرونا در تیم سوریه خودداری کرد، رئیس فدراسیون فوتبال این کشور در فرودگاه دبی مانع از پرواز هواپیمای حامل کاروان سوریه به چین شد. او معتقد بود که یا باید برای تمام اعضای تیم ملی کشورش روادید صادر شود و یا اینکه سوری ها عازم چین نخواهند شد.


پس از تماس فدراسیون فوتبال سوریه با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای یافتن راه حل مناسب، با وجود مکاتبات فراوان مبنی بر پذیرش آزمایش های PCR بدون استفاده از آزمایش IGM خون، اما از سوی دولت چین هیچ گونه انعطافی نشان داده نشد و رئیس فدراسیون سوریه نیز حاضر نشد تا ۱۱ عضو این تیم که به کرونا مبتلا شده اند را در امارات به جا بگذارد.


در پی این اتفاقات، سرانجام کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از مکاتبه با فیفا، تصمیم گرفت تا میزبانی این گروه را از چین گرفته و بازی ها را در امارات برگزار کند. در واقع پافشاری های فدراسیون سوریه باعث شد تا آنها در این کارزار و جدال دیپلماتیک موفق به شکست چین شده و میزبانی گروه A را از این کشور بگیرند.


فدراسیون فوتبال سوریه امروز در بیانیه رسمی اعلام کرد: پس از پایان اردوی آماده سازی تیم ما در امارات، قرار بود امروز صبح کاروان سوریه به چین سفر کند که به دلیل تأخیر در صدور ویزای به چین برای اعضای تیم ملی، این سفر به تعویق افتاد. این ویزاها باید با مهر سبز تأیید شود که به صاحب آن اجازه می دهد مطابق رویه های بهداشتی و پروتکل های مصوب در چین وارد این کشور شود.


در ادامه این بیانیه آمده است: ۶ بازیکن از تیم ما و ۵ بازیکن دیگر از سایر اعضای تیم ویزای قرمز داشتند، بنابراین مدیریت تیم از سفر بدون آنها خودداری کرد. همین اتفاق برای تیم های مالدیو و گوام نیز رخ داده است که گوامی ها مجبور شدند در بازی روز گذشته مقابل چین را با تعداد بازیکنان کمتری انجام دهند. به همین دلیل پس از مکاتبات با فدراسیون فوتبال آسیا، از صفر تیم به چین جلوگیری به عمل آمد.


این اتفاق جالب توجه در حالی رخ داد که چین روز گذشته مسابقات خود را از سر گرفت و موفق شد در دیداری که با حضور ۴۰ هزار تماشاگر برگزار کرد، با ۷ گل نپال را شکست دهد ولی با این وجود، اصرار فدراسیون سوریه مبنی بر سفر بازیکنان مبتلا به کرونایش به چین، باعث شد میزبانی از این کشور گرفته شد. اتفاقی که می تواند برای فوتبال ایران نیز قابل توجه باشد چرا که با وجود شکایات رسمی به میزبانی بحرین، ایران موفق نشد مکان برگزاری بازی هایش را تغییر دهد.

تگ ها


تیم ملی سوریه سوریه