سویاتک؛ یک ناشناخته بر بام تنیس جهان

ایگا سویاتک&#۱۶۰;تنیسور شماره ۵۴ جهان با بالا بردن تاج مسابقات تنیس آزاد فرانسه به قهرمان یکی از گرنداسلمهای تنیس جهان در لهستان تبدیل شده است....

به گزارش ورزش سه ، این دخترک - که با گوش دادن به گروه راک آمریکایی Guns N 'Roses وارد محوطه مسابقات می شود - با پیروزی باشکوه ۶-۴ ۶-۱ برابر صوفیا کنین اولین گرنداسلمش را به دست آورد .این یک نمایش خیره کننده از دختر ۱۹ ساله ای بود که تحصیلات دانشگاهی خود را کنار گذاشته تا تمام وقت روی مسابقات تنیس  تمرکز کند و حالا بعد از دو هفته استثنایی چک ۱.۴۵ میلیون پوندی درستی تصمیم او را اثبات خواهد کرد!


سویاتک متولد ورشو تنها ششمین زن از سال ۱۹۷۱ است که بدون آنکه در سیدهای قهرمانی باشد، یکی از چهار اسلم را برنده شده است. کنین، قهرمان دائمی اوپن استرالیا، در این فینال برای بردن عنوان مورد علاقه اش در زمین حضور یافت اما تبدیل به آخرین قربانی این سوپراستار اروپای شد.

با اینکه در بخش مردان طبق پیش‌بینی‌ها دو مدعی اصلی یعنی نواک جوکوویچ و رافائل نادال به فینال تنیس رولان‌گاروس راه یافتند، در بخش زنان اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ داد و یک دختر ۱۹ ساله جام قهرمانی این مسابقات را بالای سر برد.


در مقابل جمعیت ۱۰۰۰ نفره ، سویاتک پیشتاز اول بود و در ست اول به برتری ۳-۰ رسید اما کنین ، با بند سنگین روی ران چپ و همسترینگ ، در نهایت در ست اول ریتم خود را برای تساوی پیدا کرد.بااین حال سویاتک  فرم بی نقص خود را در زدن سرویس های سنگین نشان داد و ست اول را برد.


وقتی بازی به ست دوم رفت کنین که مصدوم به نظر می رسید  پس از گیم سوم از ست دوم ، خواستار یک وقت استراحت پزشکی است.از نظر بعضی ها این صرفاً یک حیله بدبینانه برای متوقف کردن حرکت سویاتک و فرصت دادن به حریفش بود اما نمایش تنیس دختر لهستانی با بالاترین کیفیت متوقف نشد و او کار را تمام کرد و به سبک خود با گذاشتن دست روی گوش شادی اولین قهرمانی بزرگش را به نمایش گذاشت.


سویاتک گفت: باورنمی‌کنم.  من خیلی خوشحالم و خیلی خوشحالم که خانواده ام اینجا هستند.این فراتر از تصور من است که دوسال پیش یک تورنمنت نوجوانان را فتح کرده ام.زمان خیلی سریع گذشت. این یک فینال شگفت انگیز بود. با تشکر از تشویق شما! "


او سپس خطاب به رقیبش هم گفت:"صوفیا ، امیدوارم آسیب ندیده باشی. در این مسابقات کار بزرگی انجام دادی.

با وجود برد گیم اول ست دوم توسط کنین، در ادامه سویاتک توانست ۶ گیم را پشت سر هم به دست بیاورد و ست دوم را هم به سود خود تمام کند.


او درباره نحوه بازی اش در فینال اوپن فرانسه هم گفت: از نظر ذهنی متمرکز بودم. من می خواستم مثل دورهای قبلی تهاجمی بازی کنم. البته فینال بود و من احساس  استرس داشتم  بنابراین سخت بود. 


اما جمله آخر سویا تک :"یک دسته پایینی (گمنام) دیگر هم اکنون یک گرند اسلم در تنیس زنان برنده شده است - این دیوانگی است!"

این تنیسور ۱۹ ساله لهستانی جوان‌ترین قهرمان رولان گاروس در قرن ۲۱ لقب گرفت.

تگ ها


تنیس