سپاهان؛ تیمی که دیگر زیاد گل نمی خورد

سپاهان در فاز دفاعی به تیم متفاوت یا بهتر است بگوییم به تیم خوبی تبدیل شده است....

به گزارش "ورزش سه"، در پایان هفته سیزدهم بود که محرم نوید کیا از دفاعی تیمی سپاهان انتقاد کرد. البته نه از دروازه بان و مدافعان تیمش؛ بلکه انتقاد او از نگرشی بود که اعضای تیمش به دفاع کردن در فوتبال دارند. او که تیمش در استادیوم نقش  جهان اصفهان ۳-۱ در برابر شهر خودرو شکست خورده بود گفته بود این درست که ما یکی از مدعیان قهرمانی بحساب می آییم اما اصلا چهره خوشی ندارد که دروازه امان در ۱۳ بازی ۱۷ بار باز شود و میانگین گل خورده امان در هر بازی بیش از یک گل باشد. بعد از انتقادهای محرم نوید کیا از دفاع تیمی سپاهان که با لحنی آرام بیان شد سپاهان در فاز دفاعی به تیم خوبی تبدیل شده است؛ موازات با اینکه قدرتش در فاز تهاجمی حفظ شده و به همین بهانه به صدر جدول آمده است.

بعد از بازی با شهر خودرو شاگردان محرم  نوید کیا در دربی اصفهان و در استادیوم فولاد شهر ۳ گل به حریف زدند و تنها گلی که خوردند روی شوت از راه دور بود که از دست پیام نیازمند کاری ساخته نبود. سپاهان در مصاف با استقلال بعد از اینکه در دقایق ابتدایی دو گل به تیم حریف زد در ادامه با ارایه فوتبال منطقی بازی را اداره کرد و اجازه نداد گزندی به دروازه اش وارد شود و خوب می دانست با دو گل هم به سه امتیاز بازی دست می یابد. فوتبالی که سپاهان در نیمه دوم این بازی ارایه داد فوتبالی متفاوت با دیگر بازی ها بود. برتری یک بر صفر در برابر گل گهر موجب شد تا دروازه سپاهان همانند دیدار با استقلال بسته باقی بماند. فوران عطش تهاجمی سپاهان در بازی با آلومینیوم اراک موجب شد این تیم ۶ بار به گل برسد. این نتیجه نشان داد تیم محرم نوید کیا یک تیم حرفه ای است و اینطور نیست که بعد از زدن گل سوم و یا چهارم و تثبیت شدن برتری دست از بازی تهاجمی بشوید. در این بازی دروازه سپاهان در حالی که حریف برای جبران گل های خورده تلاش زیادی می کرد تنها یک بار باز شد. و در بازی دیروز با تراکتور هم سپاهان دروازه اش بسته باقی ماند. حتی از روی نقطه پنالتی.

این تغییر البته جدا از خواست محرم نوید کیا از تیمش برای تغییر نگرش نسبت به دفاع کردن در فوتبال به خاطر جابجایی درخط دفاعی بوده است. زوج عزت پورقاز و محمد نژاد مهدی که هر دو جز مدافعان شمالی کشور به حساب می آیند در قلب خط دفاعی سپاهان به خوبی جواب دادند که مورد اشاره سرمربی سپاهان هم بوده است. عزت پورقاز که در هفته های متمادی نیمکت نشین بود بعد از حضور در قلب خط دفاعی سپاهان و بازی در کنار محمد نژاد مهدی نظم خاصی به ساختار دفاعی سپاهان بخشیده است و هماهنگی او با دیگر اعضای خط دفاعی سپاهان و هم چنین پیام نیازمند موجب شده تا این تیم در فاز دفاعی برخلاف ۱۳ هفته ابتدایی براحتی در برابر حملات حریف تسلیم نشود. دیدید که در بازی با مس رفسنجان و در حالی که توپ از بالای سر پیام نیازمند رد شده بود چگونه توپ را از روی خط دروازه برگشت داد. گاهی تغییر نگرش حتی با یک مصاحبه کوتاه و یک جابجایی بدست می آید. حالا سپاهان با اهمیتی که به دفاع تیمی در فوتبال می دهد بخت بیشتری برای قهرمانی در این فصل از بازی ها دارد و شاهد هستیم اکنون هم در صدر جدول قرار دارد.

سپاهان بعد از شکست در برابر شهر خودرو و مصاحبه انتقادی محرم نوید کیا از دفاع تیمی سپاهان این نتایج را بدست آورد با این توضیح که در جام حذفی هم دو بر یک مس رفسنجان را شکست داد؛ به واقع در ۶ بازی ۳ گل خورد و میانگین گل خورده این تیم در هر بازی نیم گل بود:

لیگ برتر
*ذوب آهن ۱ – سپاهان ۳
*سپاهان ۲ – استقلال صفر
*سپاهان ۱ – گل گهر صفر
*آلومینیوم اراک ۱ – سپاهان ۶
*سپاهان ۲ – تراکتور صفر


جام حذفی
*سپاهان ۲ – مس رفسنجان ۱

تگ ها


فولادمبارکه سپاهان