سپاهان، نقل و انتقالات و واقعیت‌های پیش رو

در شرایطی که محرم نویدکیا نیاز به جذب یک مهاجم طراز اول دارد، شرایط در بازار نقل و انتقالات برای این تیم خوب نیست....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، محرم نویدکیا بلافاصله پس از انتخاب به عنوان سرمربی طلایی پوشان اصفهانی این فرصت را پیدا کرد تا تیم را در تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا همراهی کند؛ مسابقاتی که دشواری مسیر را تا حدی زیادی برای مربی جوان سپاهان عیان کرد و او با مشکلات تیمش در پست های مختلف آشنا شد.


یکی از نقاط ضعف سپاهان در بازی های آسیایی، عدم حضور مهاجمی متناسب با سیستم مورد استفاده نویدکیا بود. البته که این مربی جوان بازیکنان بسیار خوبی نظیر سجاد شهباززاده و استنلی کی‌روش و حتی محسن الغسانی را در این پست در اختیار دارد ولی نویدکیا به دنبال مهاجمی تکنیکی هم هست تا بتواند خلاقیت بیشتری به بخش هجومی تیم خود ببخشد.
با این حال او و سایر مربیان تیم های فوتبال ایران با دشواری‌هایی برای جذب مهاجم موردنظرشان از بازار داخلی مواجه هستند و جذب بازیکن خارجی هم ممنوع شده است؛ این موانع در ادامه به طور خاص در مورد تیم سپاهان بررسی شده است. 

هواداران سپاهان همانند هواداران سایر مدعیان در فضای مجازی هر روز منتظر خریدهای جدید هستند. آنها با حضور محمدرضا ساکت و محرم نویدکیا انتظار بستن تیمی کهکشانی دارند تا خیال شان از سیمای تیم در نقل و انتقالات و همه پست ها راحت شود و دغدغه هایشان برای شروع لیگ کم و کمتر شود. ولی واقعیت های پیش در فصل نقل و انتقالات و دغدغه های موجود در این راه چیست؟ 
واقعیت این است که در شرایط فعلی تعداد بازیکنان با کیفیت که توانایی نقش آفرینی در تیم‌های مدعی را داشته باشند، خیلی نیستند. به عنوان مثال یکی از پست هایی که سپاهان در آن به دنبال جذب بازیکن است، مهاجم هدف است ولی با توجه به قانون منع جذب بازیکن خارجی کار سختی پیش روی مدیرعامل سپاهان وجود دارد. در ادامه نگاهی داریم به مهاجمان برتر لیگ برتر در سال گذشته: 

-شیخ دیاباته آقای گل لیگ
شیخ تحت قرارداد استقلال است و حتی اگر قراردادش را فسخ کند مانع بزرگ قانونی به سپاهان اجازه خرید او را نمی‌دهد. وی با توجه به این قانون اگر بخواهد در فوتبال ایران بماند حداقل تا یک فصل آتی فقط و فقط می‌تواند در استقلال بماند و نه تیمی دیگر.

-شهریار مغانلو
بعد از درخشش در این فصل همانند بسیاری از بازیکنانی که در تکاپوی لژیونر شدن و پیشرفت، به سانتاکلارای پرتغال رفت و از مشتریان ایرانی خود که سپاهان هم جز آنها بود عذرخواهی کرد.

- علی علیپور
بعد از قهرمانی مشخص شد مدیران پرسپولیس در تکاپوی تمدید با علیپور بودند ولی او از مدت ها پیش با مشتری پرتغالی خود توافق رسیده بود و در نهایت هم از جمع سرخپوشان جدا شد.

-عیسی آل کثیر
تصاویر منتشر شده از او از ساله‌ای پیش بر روی سکوهای سرخ در هواداری از پرسپولیس، تقلاهای بی نتیجه سال گذشته برای اینکه بتواند رضایت صنعت نفت آبادان را جلب و راهی اردوگاه سرخ به عنوان مشتری پر و پا قرصش  شود، جای تردیدی باقی نمی‌گذاشت که گزینه اول و آخر ایرانی او در این شرایط پرسپولیس باشد.

-مهدی ترابی
او هم در این شرایط اقتصادی که میل همه اقشار به ویژه بازیکنان به قراردادهای دلاری زیاد و چند برابر شده،  پس از پایان فصل خیلی زود از ایران رفت و با قراردادی چشمگیر به العربی قطر پیوست. درخواست های مکرر پرسپولیس برای ماندن وی بی نتیجه بود.


- و بالاخره مهدی قایدی و امیر ارسلان مطهری
هر دو تحت قرارداد باشگاه استقلال هستند و اگر هم آبی ها بخواهند از یکی مثل قایدی دل بکنند، می‌خواهند برای یک درآمدزایی شگرف او را برای به یک مشتری پولدار خارجی که بیشترین دلار برای خرید او را بدهند، بفروشند.

در واقع در شرایط فعلی مهاجم خیلی با کیفیتی در دسترس نیست و بازیکنانی که در بالا ذکر شد نیز در دسترس نیستند و شاید در این شرایط بهترین راه برای محرم نویدکیا و مدیران سپاهان تکیه بر بازیکنان آکادمی باشگاه باشد. البته که مربی سپاهان در آخرین مصاحبه خود و در پاسخ به سوالی در این مورد اینطور پاسخ داد که او و دستیارانش باید با طراحی تاکتیکی مناسب، شرایط را برای گلزنی وینگرهای تیم و اضافه شدنشان به حملات فراهم کنند و تاکید داشت که در تیم او تنها مهاجم هدف گل نخواهد زد و فشار زیاد و بی موردی در این مورد بر روی مهاجمانش ایجادنخواهد کرد.


حالا البته باید دید که مدیران باشگاه سپاهان و سرمربی جوان تیم درنهایت به چه نتیجه ای خواهند رسید و چه اندیشه ای برای تقویت تیم در ادامه فصل خواهند داشت.
طلایی پوشان اصفهانی تاکنون تنها دو بازیکن یعنی دانیال اسماعیلی فر و محمد نژادمهدی را به خدمت گرفته‌اند و در سوی دیگر ۶ بازیکن از این تیم که سعید آقایی، محمد طیبی، علیرضا نقی زاده، علی قربانی، محمد ایران پوریان و ولادیمیر کومان بوده‌اند، جدا شدند. 


رقابت‌های لیگ برتر در تاریخ ۱۰ آبان ماه آغاز خواهد شد و تیم سپاهان حالا نزدیک به یکماهی می‌شود که تمریناتش را برای حضور پرقدرت در این رقابت ها آغاز کرده است.

بیشتر بخوانید:

مدافع سپاهان به نفت آبادان پیوست

سپاهان، برنده دوئل کرونایی‌ها

 

 

تگ ها


نقل و انتقالات ۱۳۹۹ فولادمبارکه سپاهان فوتبال ایران سپاهان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال