سکوت سازمان لیگ برابر خواسته تکواندوکاران/ هنوز اختلاف وجود دارد!

زنگ آغاز فصل جدید رقابتهای لیگ برتر تکواندو در حالی طی چند ماه آینده به صدا در خواهد آمد که شرایط آن تفاوت زیادی با سالهای گذشته دارد....

به گزارش خبرنگار مهر، مهلت ثبت نام قطعی تیم‌های متقاضی شرکت در لیگ برتر عصر پنجشنبه ۱۵ آبان ماه به پایان رسید و تنها هفت تیم دانشگاه آزاد، پاس قوامین، شهرداری ورامین، فرمانیه، مهاجرین، فتح صدر البرز و مس کرمان ثبت نام خود را قطعی کردند و به نظر می‌رسد سایت برای چند تیم جا مانده مهلت دوباره ای در نظر خواهد گرفت.

اما شرایط مسابقات فصل پیش رو با سال‌های قبل متفاوت است، در کنار شرایطی که پاندمی ویروس کرونا ایجاد کرده و قرار است مسابقات به صورت متمرکز حداکثر بین دو تا سه هفته به سرانجام برسد، اما اعتراض تکواندوکاران به میزان مبلغ دستمزدها و تغییر گاه و بی گاه قوانین برگزاری این مسابقات را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

تکواندوکاران معتقدند، سالهاست لیگ برتر برگزار می‌شود ولی مبلغ قراردادها همچنان ثابت مانده است. با تورمی که در جامعه وجود دارد، یک ورزشکار رشته تکواندو نمی‌تواند با چنین مبالغی هم به فکر قهرمانی باشد و هم مخارج زندگی روزمره اش را تأمین کند. در واقع تنها منبع درآمد تکواندوکاران لیگ است و همین مشکل اکثر آنها را در کنار ورزش قهرمانی، وادار به انتخاب شغل دومی برای خود کرده است.

مشکل دیگر تکواندوکاران در کنار مبالغ اندک دستمزدها، قراردادهای یک طرفه ای است که تنها به سود باشگاه و به ضرر ورزشکار است. هستند تکواندوکاران پرشماری که از سالهای قبل با وجود داشتن قرارداد با تیم‌های خود، هنوز موفق به دریافت حق و حقوق خود نشده‌اند. باشگاه از ادامه حضور در لیگ برتر تکواندو انصراف داده، ولی بدهی به تکواندوکاران و کادر فنی باقی مانده و معلوم نیست چه کسی مسئول پاسخگوست. سازمان لیگ همه این مشکلات و اعتراضات اخیر را می‌بینید و هیچ واکنشی نسبت به آن نداشته و همچنان به سیاست سکوت خود ادامه می‌دهد.

نکته دیگری که لیگ برتر تکواندو را آزار می‌دهد، تغییر گاه و بیگاه قوانین است. نمونه آن حضور تکواندوکاران یک تیم در چند لیگ است. سازمان لیگ ابتدا اعلام کرد که هیچ تکواندوکاری از یک تیم نمی‌تواند در چند لیگ در ترکیب همان تیم به میدان برود. همین قانون که مغایر با اهداف یک باشگاه بود پس از جنجال رسانه‌ای در نهایت با ورود رئیس فدراسیون تغییر کرد.

در اینکه «کن» به عنوان تیمی که در چند رده سنی سرمایه گذاری کرده و از همین راه به تکواندو ایران کمک می‌کند شکی نیست و معتقدیم فدراسیون باید در چهارچوب قانونی که به سایر تیم‌ها لطمه نخورد، شرایط حضورش را فراهم کند، ولی شیوه‌ای که فدراسیون در پیش گرفته به هیچ عنوان صحیح نیست. اینکه یک نفر با مصاحبه و ایجاد چالش برای سازمان لیگ حرف خود را به کرسی بنشاند، پنجره ثبت نام را برایش در چند مورد باز کنند و قانون را تغییر دهند، بدون شک در آینده تبعات زیادی خواهد داشت.

لیگ محل پرورش استعدادهای ناب تکواندو برای ساختن تیم‌های ملی در همه رده‌های سنی است. تغییر مداوم قوانین، نگاه ویژه به برخی تیم‌ها، بی توجهی به تکواندوکاران به عنوان رکن اصلی لیگ و از همه مهمتر تضعیف سازمان لیگ با دخالت‌های بی مورد فقط به تکواندو لطمه می‌زند و بس!

تگ ها


تکواندو لیگ برتر تکواندو فدراسیون تکواندو ایران