سکوت مرموز در حوالی تراکتور(گزارش)

باشگاه تراکتور طی این چند هفته اخیر در سکوتی مرموز در حال گذراندن مقطعی است که هنوز ابهامات زیادی دارد و سوالات زیادی که پاسخ شان داده نشده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، باشگاه تراکتور لیگ بیست و یکم را با پنجره بسته شروع کرد و این در حالی بود که تعداد زیادی از بازیکنان در پایان فصل گذشته جدا شده بودند. پنجره چند هفته بعد از شروع مسابقات باز شد اما نه فرصتی برای جذب بازیکن بود و نه بازیکن خاصی در مارکت تابستانی باقی مانده بود! صبر تا نقل و انتقالات زمستانی، برنامه تراکتوری ها بود اما پیش از پایان نیم فصل اول، پنجره دوباره بسته شد! در همین مقطع بود که اعلام شد، باشگاه تراکتور قرار است به زودی به صنایع مس واگذار شود. ماهیت خبر و چیزی که از وقوع آن اطلاع داده می شد، بسیار خوب و مسرت بخش بود اما چگونگی انجام و زمان به سرانجام رسید آن، ابهام بزرگی بود که در هیاهوی اولیه توجه زیادی به آن نشد.

باز تراکتور ماند و هوادارانش!
در روزهای ابتدایی زمستان سال جاری چند تن از نمایندگان حوزه های انتخابی استان آذربایجان شرقی از نتیجه دادن تلاش های خود برای نجات تراکتور و واگذاری آن به صنایع مس خبر دادند. این بخشی از مطالبه مردم خطه آذربایجان از درآمدهای های مس سونگون ورزقان عنوان شد و جلسه هایی نیز در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید. مصاحبه ها و پست های اینستاگرامی نمایندگان در آن مقطع این حس را در هواداران تراکتور القا کرد که پروسه به زودی به سرانجام می رسد اما متاسفانه هیچ کدام از این نمایندگان به شرح پروسه طولانی و فرسایشی و موانع مبرهن این انتقال نپرداختند و به چند اظهارنظر کلی بسنده کردند؛ اظهارنظرهایی که رفته رفته کمرنگ شد و چند هفته ای است که کامل قطع شده است. حال تراکتور مانده و هواداران کماکان نگران و بلاتکلیفش که از آینده تیم خود بی خبر هستند و کم کم نمی دانند واقعا باید به چه کسی اعتماد کنند و حرف چه کسی را باور کنند.

پنجره را چه کسی باز کرد؟
طی روزهای اخیر خبر خوشحال کننده ای که در مورد تراکتور منتشر شد، باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه بود. بدهی سه بازیکن خارجی که شکایت آنها پنجره را بسته بود پرداخت شد تا تراکتور بتواند در مارکت زمستانی بازیکنان مورد نظر خود را بدون مشکل جذب کند. بر اساس اعلام سردار خرم، استاندار آذربایجان شرقی ۶۰ میلیارد تومان تامین اعتبار از سوی دولت انجام شد تا پنجره تراکتور باز شود. این تامین اعتبار می تواند هر چیزی باشد ولی قطعا از سوی مس پرداخت نشده است. باشگاه تراکتور هم در خبر مربوط به باز شدن پنجره اشاره خاصی به منبع پرداختی آن نکرده است.


نمایندگان مجلس از جمله الهوردی دهقانی که نامش را در موضوع تراکتور – مس خیلی شنیده ایم هم طی این چند وقت اخیر صحبتی در خصوص این مورد نداشته اند. این در حالی است که یک روز بعد از جلسه ای که با حضور وزیر صمت، استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان این استان برگزار شد و بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط برخی از حاضرین در این جلسه، چند خبرگزاری از نهایی شدن انتقال تراکتور طی ۱۰ روز آینده (۱۶ دی) خبر داده بودند. جالب اینجاست این خبرها همچنان ادامه دارد ولی هیچ جزئیاتی و چیز جدیدی در آن دیده نمی شود.

همه چیز در گرو یک استقلال؛ زمان حدودی ۲-۵ سال!
استقلال صنایع مس که لازمه انتقال تراکتور به مس است موضوع تازه ای نیست. مس آذربایجان در اواسط دهه نود مستقل شد ولی از آنجایی که مس ورزقان خط تولید ندارد، بایستی کنسانتره به دست آمده به کرمان ارسال می شد. در آن مقطع، مس کرمان با این استدلال که خود کنسانتره دارد و نیازی به خرید آن ندارد از این کار سر باز زد. ۱۰ ماه بعد با تلاش گروهی از نمایندگان آن دوره مس ورزقان دوباره به حالت زیرمجموعه برگشت تا این مشکل حل شود.


با توجه به مطرح شدن دوباره استقلال مس سونگون ورزقان که عملی شدن آن کلید انتقال مالکیت تراکتور به این مجموعه است، بایستی پروسه بالا دوباره انجام شود. برای به مشکل نخوردن دوباره، نیاز به ایجاد خط تولید در سونگون است. این پروژه در مقطع اول با همکاری ایران و چین و با بودجه تخمینی ۱۲۰ هزار میلیارد قرار بود انجام گیرد که در نهایت به سرانجام نرسید. جالب اینجاست که در آن مقطع، زمانی ۲-۵ ساله برای بهره برداری و به درآمد رسیدن مس سونگون از آن برآورد شده بود. حال در کمتر از دو ماه پیش چگونه از نهایی شدن پروسه انتقال طی چند هفته خبر داده شده بود، مشخص نیست! البته برخی منابع هم از تلاش برای فروش کنسانتره با قیمت مناسب با استفاده از نام تراکتور و فشارهای مربوط به آن خبر می دهند.

ورود به نقل و انتقالات با تاکتیک پنجره!
به طور کلی پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه تراکتور با کدخدامنشی باز شد تا حداقل از این بابت خیال هواداران راحت شود. بعد از باز شدن پنجره اما همه منتظر رونمایی باشگاه تراکتور از خریدهای جدیدش بودند اما تا این لحظه از میان تمامی نام های بزرگ فقط حضور کیانی تقریبا قطعی به نظر می رسد ولی هنوز قرارداد او هم ثبت نشده و بلبلی تنها خرید زمستانی سرخ پوشان است که به صورت رسمی انتقال او توسط باشگاه تراکتور اعلام شده است.


مذاکره تراکتوری ها با گزینه های مورد در حال انجام است و یکی از نکات جالب توجه در مورد آن خواسته هواداران از مس است؛ با توجه به اینکه تیموری و کیانی از مس رفسنجان مورد توجه تراکتور هستند، هواداران این تیم در فضای مجازی با انتشار پست های خواستار پرداخت هزینه های اجتماعی آذربایجان شده اند و صدور رضایت نامه این دو بازیکن را به طنز، حداقل اقدام در این زمینه دانسته اند! انتقال دو گزینه خارجی مدنظر سولدو به تراکتور هم به دلایل مالی قطعی نشد و مبالغ بالای درخواستی توسط بازیکنان داخلی هم روند خرید بازیکن جدید را کمی کند کرده ولی جمع بندی نهایی از اطلاعات نقل و انتقالاتی به دست آمده به گونه ای است که به نظر می رسد، خریدهای جدید هم مثل پنجره، جهادی و غیرمنتظره اعلام رسمی شوند.


سعید عبدی

تگ ها


تراکتور فوتبال ایران Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال