سیدجلال حسینی مهره قهرمانی پرسپولیس

امروز مهمترین بازی فوتبال باشگاهی ایران در سال ۲۰۲۰ در ورزشگاه الجنوب و با دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا برگزار خواهد شد....

به گزارش"ورزش سه" پرسپولیس در این فصل از رقابت ها با نمایشی تحسین برانگیز توانست به فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا برسد و امروز در مسابقه ای که تکلیف قهرمان آسیا مشخص خواهد شد به مصاف تیم اولسان هیوندای کره جنوبی می رود. 


تحلیل


برای تحلیل این بازی ابتدا باید به عقب تر رفته و نحوه صعود دو تیم را از زاویه ای دیگر نگاه کنیم. اینکه پرسپولیس و اولسان چگونه به فینال رسیدند! 
یک ماه و نیم از صعود مقتدرانه پرسپولیس به فینال می گذرد اما از آن زمان پرسپولیس از کوران رقابت های بین المللی دور بوده و درگیر بازی های داخلی شده است. موضوع مهم این است که پرسپولیس در بازی های داخلی کیفیت متفاوتی را نسبت به لیگ قهرمانان نشان داد. بخشی از این افت کیفی اگر واقع بینانه نگاه کنیم به خاطر نبود دو مهره کلیدی تیم شجاع خلیل زاده در خط دفاعی و عیسی آل کثیر در خط حمله است.  نبود این دو نیروی موثر در نمایش پرسپولیس بعد از لیگ قهرمانان در لیگ داخلی تاثیر بسزایی داشت و این می تواند در فینال هم خودش را نشان بدهد. 


در آن طرف اولسان اما با فاصله یک هفته از آخرین مسابقه اش در لیگ قهرمانان به فینال می آید و به نوعی در جو بازی های بین المللی قرار دارد و شاید این نقطه قوت تیم کره ای باشد.


کدام حریف بهتر بود؟


یکی از نکاتی که کمتر به آن توجه شد این بود که آیا از میان دو تیم ویسل کوبه و اولسان هیوندای کدام یک حریف بهتری برای پرسپولیس می توانستند باشند؟
آنچه می توان در اینجا به آن اشاره کرد این است که بازی با تیم کره ای برای نماینده ایران به مراتب بهتر از بازی با تیم ژاپنی است و از این نظر می توان گفت که صعود اولسان به نفع پرسپولیس بوده است. دلیل آن هم مشخص است چرا که فوتبال ژاپن متکی به سرعت و تکنیک بازیکنان و همچنین نظم و انضباط بالای تیمی است اما فوتبال کره مثل ژاپن سرعتی صرف نیست و سرعت و قدرت توامان در تیم های این کشور وجود دارد. 
از آنجایی که تیم های ایرانی فوتبال قدرتی بازی می کنند همواره مقابل کره موفق تر هستیم.


نقاط برتری


نقطه برتری اولسان در این بازی علاوه براینکه در کوران مسابقات بین المللی است این است که خط حمله قدرتمندی با حضور مهاجم برزیلی دارد و این در حالی است که پرسپولیس در قلب دفاعی کمی آسیب پذیر است. پرسپولیس باید از این بخش دفاعی اش مراقبت ویژه ای داشته باشد و نقش مدافعان وسط تیم در این بازی خیلی اهمیت دارد.
اما نقاط برتری پرسپولیس چند مورد است؛ اولین نکته اینکه ، پرسپولیس ۶ روز زودتر از مسابقه به قطر رفت که بسیار کار خوبی بود ضمن اینکه این تیم بازیکنانی دارد که تجربه حضور در فینال لیگ قهرمانان را در دو دوره پیش داشته اند. این بسیار می تواند به پرسپولیس در این بازی کمک کند. 


روش بازی


با توجه به اینکه تیم حریف تیمی سرعتی است و در ضدحملات خطرناک است پرسپولیس شاید بهتر باشد در این بازی فشرده در دفاع بازی کرده و به دنبال استفاده از ضدحملات باشد. با توجه به نیروهای سرعتی که پرسپولیس دارد می تواند کار را تمام کند. 


پرسپولیس با این شیوه می تواند فضاها را از اولسان گرفته و حملات این تیم را خنثی کند و در ضدحملات به آن ها ضربه بزند. تیم ما آنقدر توانمند هست که بتواند امروز جام قهرمانی را بگیرد. این مستلزم این است که بازیکنان شرایط را به خوبی درک کرده و با تفکر و متمرکز بازی کنند. 


مهره کلیدی


سیدجلال حسینی امروز و در این بازی مهم به پست خودش بازمی گردد. این درست است که مدتی شجاع خلیل زاده ودر کنار محمدحسین کنعانی زادگان در این پست بازی می کردند اما همه می دانیم که سیدجلال حسینی به جای کسی در ترکیب قرار نمی گیرد و او به جایگاه اصلی خودش بازگشته است. 


بی شک سیدجلال به عنوان رهبر خط دفاعی پرسپولیس کلیدی ترین مهره تیم در فینال است. کاپیتان پرسپولیس اگر امروز همان سیدجلالی باشد که انتظار داریم آن وقت می توانیم قهرمانی را جشن بگیریم.
مهرداد شکاری (کارشناس فوتبال)

تگ ها


سید جلال حسینی پرسپولیس تهران