سیل انتقادها از ژاوی بابت یک مصاحبه

مصاحبههای ژاوی درباره قطر باعث ایجاد حاشیههایی برای او شده است. ژاوي ارناندس ستاره اسپانيايي دنياي فوتبال ماههاي ......

مصاحبه‌های ژاوی درباره قطر باعث ایجاد حاشیه‌هایی برای او شده است.
ژاوي ارناندس ستاره اسپانيايي دنياي فوتبال ماه‌هاي پاياني فوتبالش را پشت‌سرمي گذارد و در قطر مشغول است. او اخيراً در مورد زندگي در قطر، شرايط كاتالونيا و اوضاع تيم‌هاي لاليگايي صحبت كرده و اين صحبت‌ها با واكنش‌هاي زياد و انتقادات متعددي همراه بوده. ژاوي در گفت‌وگو با لاوانگوارديا، در مورد سياست و فوتبال اظهار نظر  كرده كه اين گزيده‌اي از صحبت‌هاي او است.
ديدگاه سياسي در مورد مسائل كاتالونيا؛ تنش‌هايي ايجاد شد
مردم به خيابان‌ها رفتند و من تصميم گرفتم تا به حمايت از آنها بپردازم. نه حمايت از استقلال، بلكه حمايت از حق تصميم‌گيري. حالا مشكل كجاست؟ ما يك بار ديگر هم رأي داديم و اكثريت خواهان برگزاري رفراندوم بودند. گاهي وقت‌ها با خودم فكر مي‌كنم: «ژاوي، اگر حرف بزني، در مادريد از تو انتقاد خواهند كرد.» ولي بايد اين كار را انجام دهم‌‌؛ جوانان رفراندوم مي‌خواهند و اين بحثي دموكراتيك مرتبط با دولت است
*قطر: كشور من قطر نيست. درست است كه در اينجا رژيمي دموكراتيك حاكم نيست ولي مردم اينجا خوشحال هستند. آنها در جمع خانواده‌هايشان شادند، در اتومبيل عكس يادگاري مي‌گيرند و از شهروندان مراقبت مي‌شود
شرايط كار كردن خارجي‌ها درقطر
آنها از خيلي نظرها بهتر شده‌اند. من اين را به آنها گفته‌ام و آنها هم مي‌دانند كه اوضاع ايده‌آل نبوده. آنها در حال تغيير هستند و فقط براي وجهه كشورشان اين كار را نمي‌كنند‌‌؛ بلكه حسابي متقاعد شده‌اند
زندگي درقطر
 خانواده‌ام از زندگي دراينجا راضي هستند. در ابتدا از من مي‌خواستند كه در آنجا مشغول مربيگري شوم و همين كار را خواهم كرد. در ابتدا در يك تيم باشگاهي و سپس اگر همه چيز خوب پيش برود، به عنوان دستيار سرمربي تيم ملي قطر و شايد بعدش، به عنوان سرمربي قطر.
بارسلونا
بارسا فقط فوتبال نيست. يك ورزش ديگر است. به جز گوارديولا و سيتي، تيم ديگري را نمي‌توان يافت كه تا اين حد شسته و رفته باشد و اين حالت را براي سال‌ها حفظ كند. بارسا هميشه راه سخت را انتخاب مي‌كند و اگر در اين مسير موفق شوي، لطفش بيشتر است. حتي دروازه‌بان هم بايد انتخاب كند كه توپ را به كدام بازيكن پاس مي‌دهد. بارسايي‌ها در بازي‌شان فضا و زمان را مد نظر دارند و حتي اگر مساوي كنند يا ببازند هم شهامت خوبي دارند.
نيمار
با حضور او لازم نبودكه 30 تا پاس بدهيم تا به دروازه حريف برسيم چون در خطوط مختلف همه چيز آن‌قدر سريع پيش مي‌رفت كه حريف جا مي‌ماند و منطقي اين بود كه از اين شرايط نهايت بهره را ببريم.
بارساي والورده
والورده توانسته به صورت 100درصد سبك بارسا را درك و پياده‌سازي كند. او سبك بازي تيم را دوباره زنده كرده. بازي موقعيتي دوباره رونق گرفته و مسي ويرانگر تيم است. بازيكنان جناحي هم عمقي‌تر كار مي‌كنند و فضاهاي خوبي ايجاد مي‌كنند و پائولينيو هم كه از پشت‌سر مي‌رسد.
مسي
لئو مي‌تواند هركاري كه دلش مي‌خواهد انجام دهد. دقت كنيد كه هر وقت مي‌خواهد توپ كسي را بربايد، موفق مي‌شود. او بازيكن كاملي است و بهترين بازيكن تاريخ است و فوق‌‌‌العاده است. همه كار مي‌كند و تيم حريف كامل به دنبالش هستند. مسي بيش از هر زمان ديگري توپ را لمس مي‌كند و فراتر از همه اين‌ها، پسر خوبي است. رفتار او در داخل و خارج زمين مثال‌زدني است.
سبك بازي ژاوي
من خيلي قدرتمند نبودم. با چرخيدن دور خودم زمان مي‌خريدم، سرم را بلند مي‌كردم تا ببينم كه توپ را به كدام‌يك از هم‌تيمي‌هايم مي‌توانم پاس بدهم. من پاسور هستم و كند بودنم در زمين را اين‌گونه جبران مي‌كردم كه سريع‌ترين بازيكن تيم از نظر ذهني باشم. از بچگي همين كار را مي‌كردم و اين را مديون لاماسيا هستم.
انتقادها از ژاوي
ژاوي حالا بعد از دو سال زندگي در قطر و بازي براي السد، مي‌تواند در مورد اين كشور عربي به خوبي قضاوت كند اما صحبت‌هاي او در مورد شرايط زندگي در قطر باعث شده تا انتقادات زيادي از ژاوي در توئيتر مطرح شود.
يكي از اين منتقدان نوشته: «راحت است بداني كه اين روزها هنوز افرادي با ذهنيت قرون وسطي هستند كه از فئوداليسم دفاع مي‌كنند. من از پادشاه قطر مي‌خواهم كه ژاوي به عنوان كارگر مجاني در زمين من كار كند (اشاره به رفتاري كه با كارگران در راه ساخت و‌ساز تجهيزات جام جهاني‌ در قطر شده)»
و كاربران ديگري از صحبت‌هاي ژاوي در مورد دموكراتيك بودن حكومت در قطر و يا سطح رفاه و شادي در اين كشور (بدون در نظر داشتن شرايط زندگي در روستاها و شهرهاي مختلف اين كشور) انتقاد كرده‌اند و عده‌اي هم با تمسخر عبارت «شاد بودن مردم قطر» به مرگ 2000 نفر در پروسه ساخت ورزشگاه‌هاي ميزبان جام جهاني‌ اشاره كرده‌اند.  افرادي هم يادآوري كرده‌اند كه از شنيدن عبارت دموكراسي در قطر خنده‌شان مي‌گيرد.
انتقاد از گوارديولا به خاطر صحبت از قطر
البته ژاوي تنها كسي نيست كه به خاطر صحبت‌هايش در مورد قطر از او انتقاد شده و پپ گوارديولا بازيكن و سرمربي سابق بارسا هم كه دو سالي به عنوان بازيكن الاهلي در قطر زندگي مي‌كرد، با انتقادات زيادي در اين زمينه روبه‌رو شده بود. در دسامبر 2010 و چند ماه بعد از حمايت او از ميزباني قطر براي جام جهاني‌ 2022، گوارديولا در مورد قطر گفت: «قطر كشوري بسيار امن است كه در آن تمام شهروندان از همه آزادي‌هاي ممكن، البته بر طبق قوانين كشور بهره‌مندند»در آن زمان هم گوارديولا به خاطر اين اظهار نظرش با انتقادات زيادي روبه‌رو شد.

تگ ها


اخبار روز فوتبال