شادی آشنا باز هم جنجال آفرید

سانیا یوردویچ، لیبروی تیم ملی والیبال صربستان، به دلیل ارتکاب حرکت چشم کشیده که حرکتی نژادپرستانه در سراسر جهان تلقی می شود، در دیدار برابر تایلند، تعلیق شد....

به گزارش "ورزش سه"، در دیدار دو تیم صربستان و تایلند در لیگ ملت ها، حرکت چشم کشیده که حرکتی نژادپرستانه در سراسر جهان تلقی می شود، از سوی سانیا یوردویچ، لیبروی تیم صربستان، شکار دوربین ها شد و اعتراضات بسیاری را برانگیخت به شکلی که هشتگ نفرت‌پراکنی علیه آسیایی ها را متوقف کنید (#StopAsianHate) در توییتر تبدیل به ترند و یکی از هشتگ های داغ فضای مجازی شد.

پس از اینکه این حرکت یوردویچ اعتراضات گسترده ای را برانگیخت این بازیکن در دو بازی از همراهی تیم صربستان محروم شد تا به این ترتیب برابر تیم های ملی بلژیک و کانادا به میدان نرود.

فدراسیون بین المللی والیبال، فدراسیون والیبال صربستان را به دلیل حرکت نژادپرستانه بازیکنش ۲۰ هزار فرانک سوئیس (۲۲ هزار ۳۹۲ دلار، ۱۵ هزار ۸۳۲ پوند) جریمه کرد. فدراسیون بین‌المللی والیبال (FIVB) امروز اعلام کرد این مبلغ به "مقابله با رفتار تبعیض آمیز یا تامین هزینه مالی برنامه‌های آموزشی و فرهنگی در خانواده جهانی والیبال" اختصاص خواهد یافت.

یوردویچ از این رفتار خود عذرخواهی کرد و دراینستاگرام خود نوشت: "من از اشتباه خود آگاهم و بلافاصله پس از مسابقه از تمام تیم تایلند عذرخواهی کردم. من با آن حرکت قصد داشتم به هم تیمی هایم بگویم که حالا ما مثل تایلندی ها شروع به دفاع می کنیم. قصد بی احترامی به هیچکس را نداشتم."

پس از انتشار این پست سانیا یوردویچ اینستاگرام خود را غیرفعال کرده است.

فدراسیون والیبال صربستان نیز ضمن عذرخواهی اعلام کرد که از این حرکت یوردویچ بسیار متاسف است و صمیمانه از تیم والیبال تایلند، مردم تایلند و همه افرادی که در این میان رنجیده شده اند عذرخواهی می کند.

این فدراسیون همچنین در بیانیه خود گفته بود که سانیا یوردویچ نیز از اشتباه خود آگاه است و از بازیکن تیم ملی تایلند بلافاصله عذرخواهی کرده است.

اما با وجود عذرخواهی بازیکن صرب و فدراسیون والیبال این کشور کارزاری اینترنتی در رابطه با تقاضای مجازات این بازیکن به راه افتاد که از فدراسیون بین المللی والیبال می خواتس تا کار خود را انجام دهد و این بازیکن را مجازات کند. این کارزار تا امروز بیش از ۵۲۰۰ امضا جمع کرده است.

این کارزار مدعی است که یوردویچ باید به دلیل این حرکت نژادپرستانه با مجازات سنگین تری رو به رو شود و عذرخواهی حداقل کاری است که او به عنوان یک انسان می توانست انجام دهد.

اولین بار نیست که صرب ها  چنین حرکات نژادپرستانه ای را در صحنه های بین المللی مرتکب می شوند و در سال ۲۰۱۷ نیز پس از قهرمانی در رقابت های قهرمانی اروپا و راهیابی به مسابقات قهرمانی جهان در ژاپن تمام بازیکنان این تیم با کشیدن چشم های خود این موفقیت را به شکلی زننده و نژادپرستانه جشن گرفتند.

همچنین نخستین باری نیست که ورزشکاران مرتکب چنین خطایی می شوند؛ در سال ۲۰۱۷ ازک.وییل لاوتزی، فوتبالیست آرژانتینی، پس از اینکه عکسی از او که در آن چشم های خود را کشیده بود، منتشر شد، مجبور به عذرخواهی شد.

در سال ۲۰۰۸ نیز تیم ملی بسکتبال اسپانیا عکسی تبلیغاتی را منتشر کرد که بازیکنان هر دو تیم زنان و مردان اسپانیا روی زمین بسکتبالی که عکس اژدهای چینی ب رآن نقش بسته بود، با انگشتان دو دست چشم ها را کشیده بودند!

 کنفدراسیون فوتبال آسیا  نیز عیسی آل‌کثیر، مهاجم پرسپولیس، را به دلیل شکلکی مشابه پس از گلزنی برابر پاختاکور ازبکستان به مدت ۶ ماه از هرگونه فعالیت ورزشی محروم کرد.

این کنفدراسیون حرکت شادی  بعد از گل آل‌کثیر را نژادپرستانه خوانده بود.

تگ ها


والیبال والیبال بانوان