شانس 75 رصدی پرسپولیس برای قهرمانی در لیگ هفدهم

یک کارشناس فوتبال گفت: پرسپولیس تا ۷۵ درصد شانس قهرمانی در لیگ برتر آینده است زیرا کمترین تغییر را نسبت به فصل گذشته داشته است ......

یک کارشناس فوتبال گفت: پرسپولیس تا ۷۵ درصد شانس قهرمانی در لیگ برتر آینده است زیرا کمترین تغییر را نسبت به فصل گذشته داشته است.

به گزارش وبسایت نود ، لیگ برتر هفدهم از روز پنجشنبه آغاز می شود و در هیاهوی حواشی عجیب و غریب فوتبال ایران و مشکلات مالی باشگاه ها خبرنگار فارس به سراغ جلال چراغپور یکی از بزرگترین تئوریسن های فوتبال ایران رفت تا ارزیابی  مدل به نقل از این کارشناس برجسته فوتبال را از نظر فنی در مورد هفدهمین دوره لیگ برتر جویا شود.

چراغپور به دور از هر گونه نگاه رنگی و جانبدرانه واقعیت های فوتبال ایران را با شرایط فوتبال روز جهان مقایسه کرد. چکیده ای از حرف های این مربی فوتبال را در زیر می خوانید:

 

* روال کیفیت لیگ برتر ما کند است

لیگ برتر ما در جهت کیفی خیلی کند پیش می رود و دلیل آن هم جابه جایی های زیاد بازیکنان است که در بین تیم ها اتفاق می افتد. شما به عنوان یک کار تحقیقاتی می توانید تیم های سطح اول فوتبال جهان را مثل بارسلونا و رئال مادرید از نظر جابه جایی و تعداد تغییرات در یک فصل را با تیم های ایرانی مقایسه کنید. نوسان های زیادی را در این منحنی مشاهده خواهید کرد.

* فوتبال ایران در جابه جایی بازیکن در جهان منحصر به فرد است

 جابه جایی های زیاد در فوتبال ایران یا به عبارت بهتر« فرا جابه جایی» به فوتبال ما ضربه می زند. نقل و انتقالات فوتبال ایران در جهان منحصر به فرد است و در هیچ کجای جهان این همه تغییر پست و تغییر بازیکن در تیم های فوتبال در یک فصل مشاهده نمی کنید. اینها همه یک ندا و یا سیگنال به شما می دهند و می گویند که مسئله فنی، تنظیم تیمی کار یک مربی، ایدئولوژی مربی و نحوه اندیشه یک مربی از صد درصد در فوتبال ما فقط ۱۵ درصد جایگاه دارد.

* به جز برانکو ۱۵ مربی دیگر تغییری در لیگ ایجاد نمی کنند!

به عقیده من اگر  ۱۵ مربی لیگ برتر به جز برانکو در بین تیم های دیگر لیگ به طور تصادفی تقسیم کنید، هیچ تغییر شگرف و کلانی در تیم ها ایجاد نخواهد شد. اما برانکو تنها مربی در لیگ ماست که با فکر و برنامه ریزی کار می کند و در وسع خودش برنامه ریزی خوبی برای تیمش انجام داده است.

به جز برانکو ۱۵ مربی دیگر اگر به طور تصادفی در تیم دیگری هم قرار بگیرند، هیچ تغییری در فوتبال لیگ ما ایجاد نخواهد شد. مثلاً اگر اسم ۱۵ مربی را روی کاغذهای جداگانه بنویسیم و آنها را داخل یک کاسه بگذاریم و اسم لیگ های برتر را داخل کاسه دیگری بریزیم و بر اساس قرعه مثلاً قلعه نویی سرمربی سپاهان شود، جلالی به جای پیکان به سایپا برود یا سایر مربیان هم تیم های دیگری برایشان انتخاب شود، باور کنید هیچ تغییری در کیفیت لیگ و شکل فوتبال لیگ پیدا نخواهد شد. من این ادعا را با صدای بلند بیان می کنم. آن را هم در ابتدای فصل بیان می کنم.

* چرخش مربیان کاملاً مشخص است

معمولاً در اواخر فصل مربیان می دانند که دیگر در آن تیم حضور نخواهند داشت. مثلاً نادر دست نشان از صنعت نفت می رود و فیروز کریمی به جای او می آید. آقای کریمی هم در سه چهار هفته آخر می داند که دیگر در این تیم مربیگری نخواهد کرد و درواقع یک جریان تعیین کننده مربیان را بین تیم ها جابه جا می کنند و چرخش مربیان بین تیم ها مشخص است.

* دفاع عمودی در فوتبال ما وارد نشده که ۶ گل می خوریم

در فوتبال ایران اگر مسئله فنی وجود دارد همه آن را می دانند و اگر هم مطلب فنی وارد فوتبال نشده، هیچ کس آن را بلد نیست و از آن آگاهی ندارد. به طور مثال می گویم دفاع عمودی هنوز در فوتبال ما وارد نشده است و هیچ کدام از تیم های ما این دفاع عمودی را بلد نیستند، اما در فوتبال برزیل و آلمان می توانید این دفاع را ببینید. شاید به همین خاطر است که حریفان تیم های باشگاهی ما را آنالیز می کنند می فهمند ما چیزی از دفاع عمودی نمی دانیم و ۶ گل به تیم های ما می زنند پس در فوتبال ما اگر چیزی وجود داشته باشد همه آن را بلدند و اگر وجود نداشته باشد هیچ کس از آن آگاهی ندارد.

* حدود ۶۰ بازیکن تأثیرگذار در فوتبال ایران داریم

۱۶ تیم در لیگ برتر داریم که اگر هر تیم ۲۰ بازیکن داشته باشد. ۳۲۰ بازیکن در لیگ برتر داریم اما فقط حدود ۶۰ بازیکن آن تأثیرگذار هستند و اگر در تیمی ۵-۴ بازیکن از این ۶۰ نفر با شرایط خاص حضور داشته باشند، درجه فنی آن تیم را ارتقا می دهند. منظورم از شرایط خاص این است که ۵-۴ بازیکن از آنها در پست های مختلف باشند.

در فوتبال ایران این ۶۰ بازیکن تأثیرگذار را می توان این گونه تقسیم کرد. ۱۵ تا ۱۷ بازیکن مهاجم هستند، ۵ تا ۶ دروازه بان خوب هستند. ۱۸ مدافع خوب و ۱۸ هافبک خوب داریم.

* چرخش بازیکنان تأثیرگذار حساب و کتاب دارد

ایجنت ها و نفراتی که بازیکنان را بین تیم ها انتقال می دهند، با حساب و کتاب این کار را انجام می دهند و بازیکنان تاثیرگذار بین همه تیم های لیگ تقسیم می شوند. درواقع می توان برای بیان بهتر این مسئله به فیلم سینمایی ذهن زیبا اشاره کرد که در آن قهرمان فیلم با ارزیابی نقاط روشن می توانست حوادث را پیش بینی کند. در فوتبال ایران هم به نوعی حوادث قابل پیش بینی هستند و بازیکنان تاثیرگذار بین تیم ها تقسیم می شوند.

* پرسپولیس ۷۵ درصد شانس قهرمانی دارد

پرسپولیس با توجه به اینکه منظم است، نفراتش تغییرات زیادی نداشته و برانکو آن را هدایت می کند، تا ۷۵ درصد شانس قهرمانی برای فصل آینده را دارد. البته گاهی اوقات ممکن است حوادث غیر قابل پیش بینی مثل مصدومیت یک ستاره پیش بیاید. با این حال پرسپولیس کمترین تغییرات را داشته و نفرات مورد نیازش را جذب کرده است. وقتی پرسپولیس گادوین منشأ را جذب می کند معنایش آن است که این تیم ۱۱ گل بیشتر از فصل گذشته خواهد زد، زیرا منشأ فصل قبل ۱۱ گل زد، ضمن اینکه منشأ در هر تیمی به جز پرسپولیس بود ممکن بود در بازی رفت و برگشت دو گل به پرسپولیس بزند و درواقع پرسپولیس با جذب منشأ ۱۱ گل بیشتر خواهد زد و ۲ گل هم نمی خورد. این نوعی تفکر در اروپای شرقی است که از زمان رایکوف وجود داشت. رایکوف هم همیشه آقای گل های لیگ را برای پرسپولیس جذب می کرد تا او به پرسپولیس گل نزند، در حالی که این تیم مهاجمانی مثل کلانی، بهزادی، خوردبین و... را داشتند.

* منصوریان یاد گرفته جوجه هایش را آخر پاییز بشمارد

بزرگ ترین مزیت استقلال این است که منصوریان سرمربی خود را حفظ کرده، منصوریان با تمام سختی هایی که در داخل و خارج از ایران کشید، درس بزرگی از فصل گذشته یاد گرفت. اینکه تا پایان پاییز جوجه هایش را نشمارد. منصوریان در پروسه فوتبال تبدیل به مربی می شود. یعنی آنکه به جای حضور در تیم های پایین تر مربیگری را در استقلال و در فشار استقلال تجربه می کند و به همین دلیل خودش و تیمش نسبت به فصل گذشته یکی، دو کلاس بالاتر خواهند رفت، ضمن اینکه منصوریان نقاط ضعف تیمش را شناسایی کرده است. بازیکنان باکیفیتی را هم به خدمت گرفته اند. به همین دلایل می گویم استقلال در این فصل نسبت به فصل گذشته روان تر بازی خواهد کرد، اما کاش منصوریان دربین اعضای کادر فنی اش یک تفکر دفاعی هم اضافه می کرد. یک فرد که بتواند طراحی دفاع کند و فوتبالش را با دفاع شروع کرده باشد، زیرا منصوریان خودش هافبک بوده و همواره روبه جلو در فوتبال فکر می کند.

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال