شاهکار مدیران سابق استقلال/دلیل شکایت گومز مشخص شد

......

 
یازالده گومز پینتو مهاجم پرتغالی در بهمن ماه سال ۹۶ برای شرکت در تست‌های پزشکی به تهران سفر کرد و به دلیل مصدومیت در ناحیه همسترینگ مورد تائید باشگاه قرار نگرفت اما وی بعد از این اتفاق از باشگاه استقلال به فیفا شکایت کرد.

اینکه چرا گومز خودش را محق شکایت دانسته سوالی است که افتخاری به عنوان مدیرعامل پیشین استقلال باید به این موضوع پاسخ می‌داد. وی روز گذشته در یکی از بندهای نامه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داد پیرامون یازالده گفت: «اخیرا اخباری غرض ورزانه در برخی رسانه ها در خصوص شکایت «گومز» از باشگاه منتشر شده است. این بازیکن با معرفی آقای شفر و پس از هماهنگی اولیه، با دعوت نامه ای که توسط مسئول نقل و انتقالات باشگاه تهیه و از سوی بنده امضا گردید، به ایران آمد و در همان دعوت نامه به صراحت قید شد که «شرط عقد قرارداد»،«قبولی در تست پزشکی» و «پس از مذاکره نهایی» است. او به ایران آمد و پس از رد در تست پزشکى ایفمارک و با گزارش پزشکی ارائه شده، مبنی بر مصدومیت، ایران را ترک کرد(مستندات در باشگاه موجود است). بنابراین نه تنها «شرط پذیرش در تست پزشکی» محقق نشد، بلکه «مذاکره نهایی برای عقد قرارداد» نیز صورت نگرفت و شکایت او فاقد وجاهت است و به نظر می رسد دامن زدن به موضوع به شکل غیر عادی و حتی به گونه ای جانبدارانه به نفع این بازیکن در شرایطی که فیفا به تازگی رسیدگی را آغاز کرده، با هدف تحت الشعاع قرار دادن مسایل دیگر صورت می گیرد.

این اظهارات افتخاری در حالی صورت گرفته که کاملا مشخص است مدیرعامل وقت باشگاه هیچ اطلاعاتی در مورد قوانین بین‌المللی ندارد. در ماده ۱۸/۴ آئئین نامه بین الملی نقل و انتقالات فیفا آمده است: اعتبار یک قرارداد منوط به موفقیت در تست‌های پزشکی و یا عدم صدور پروانه کار نیست.اگر بازیکنی در تست‌های پزشکی رد شود یا ITC یک بازیکن توسط باشگاه سابقش صادر نشود دلیل بر این نیست که قرارداد امضا شده باطل است.حتی اگر یک بازیکن یک دقیقه هم بازی نکند باشگاه موظف به پرداخت رقم قرارداد این بازیکن است.

اشتباه مدیران استقلال در این قضیه بوده است که در دعوتنامه ارسالی مفاد قرارداد و یا پاداش‌های در نظر گرفته شده برای یک بازیکن را ذکر کرده‌اند و همین اشتباه دعوتنامه را به برگه پیش قرارداد تشبیه کرده و بهانه را به دست بازیکن مصدوم پرتغالی داده که وی از باشگاه استقلال به فیفا شکایت کند.

 

تگ ها


استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال