شبیخون کرونا؛ ریزش دستمزدها در فوتبال ایتالیا

از یوونتوس گرفته تا میلان و رم، شاهد کاهش پرداختی ها در فوتبال ایتالیا هستیم که دلیل اصلی اش پاندمی کروناست....

به گزارش "ورزش سه"، ماه مارس گذشته و با شیوع کرونا بود که فوتبال در اروپا متوقف شد. پس از وقفه ای حدود سه ماهه، به تدریج لیگ های معتبر اروپایی فعالیت را از سر گرفتند. ابتدا بوندسلیگا شروع شد و سپس لالیگا، سری آ و لیگ برتر انگلیس کار را از سر گرفتند. در این بین بودند لیگ هایی مثل فرانسه و هلند که فصل را نیمه تمام گذاشتند.

پس از شروع مجدد بازی ها تماشاگران اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا نکرده اند که این باعث شد تا به خصوص باشگاه های بزرگ و پرهوادار، لطمه اقتصادی بزرگی را متحمل شوند. انها مجبور به کاهش دستمزدها برای جبران بخشی از ضرر مالی خود شده اند.

در میان تیم های ایتالیایی، یوونتوس بیشترین دستمزد را به بازیکنانش می دهد اما در فصل ۲۱-۲۰۲۰ به میزان ۵۸ میلیون یورو نسبت به فصل گذشته از دستمزدها کاسته شده است. این کاهش در باشگاه میلان ۲۵ میلیون یورو بود.

طبق گزارش گاتزتا دلو اسپورت، میزان دستمزدها در سری آ از ۸۸۲ میلیون یوروی فصل ۱۶-۲۰۱۵ به ۱۱۲۹ میلیون یورو در فصل ۱۹-۲۰۱۸ و ۱.۳۶۰ میلیون یورو در فصل گذشته افزایش یافت ولی به خاطر اپیدمی کرونا این مبلغ در فصل ۲۱-۲۰۲۰ به  ۱۲۸۸ میلیون یورو کاهش یافته است.

رونالدو با ۳۱ میلیون یورو هنوز بیش از هر بازیکنی در سری آ دستمزد می گیرد.

میزان کل دستمزد یوونتوس به بازیکنانش در فصل جاری به ۲۳۶ میلیون یورو کاهش پیدا کرده و کریستیانو با ۳۱ میلیون یورو بیشترین دستمزد را دریافت می کند. پس از او ماتایس دی لیخت با هشت میلیون یورو و پائولو دیبالا با ۷.۳ میلیون یورو قرار دارد.

در میلان با ۱۱۵ میلیون یورو کل پرداختی های سال گذشته که به ۹۰ میلیون یورو در فصل جاری کاهش یافته، زلاتان ۷ میلیون یورو بالاترین دستمزد را می گیرد و پس از او جی جی دوناروما با ۶ میلیون یورو قرار دارد.

اینتر اما پس از جذب چند بازیکن در تابستان، میزان پرداختی هایش با افزایش روبرو شده و با ۱۴۹ میلیون یورو پشت سر یوونتوس و البته با فاصله زیاد قرار دارد.

رم هم ۱۳ میلیون یورو از مجموع دستمزدها کاسته ولی در لاتزیو رقیب رم، شاهد افزایش ۱۱ میلیون یورویی دستمزدها هستیم که دلیلش کسب سهمیه لیگ قهرمانان بود. در آتالانتا نیز شاهد افزایش ۶.۶ میلیون یورویی دستمزدها هستیم. این تیم نیز همچون فصل گذشته در لیگ قهرمانان حضور دارد.

تگ ها


آث میلان کریستیانو رونالدو زلاتان ابراهیموویچ آ اس رم اینتر میلان یوونتوس لاتزیو آتالانتا