شبی که لیونل مسی تاریخساز شد

شش سال قبل لیونل مسی عنوان بهترین گلزن تاریخ لالیگا را از آن خود کرد....

به گزارش "ورزش سه"، در نیمه دوم ماه نوامبر اتفاقات مهمی و تاریخی در لالیگا رخ داده که بی شک به یادماندنی ترین آن را باید به هت تریک لیونل مسی برابر سویا و شکستن رکورد تلمو زارا اختصاص داد. روزی که این ستاره آرژانتینی بالاخره لقب بهترین گلزن تاریخ لالیگا را به خود اختصاص داد.

۱۸ نوامبر: نقش آفرینی خوزه آنتونیو ریس در پیروزی بزرگ دربی (۲۰۱۲)

هواداران در ورزشگاه سانچس پیسخوان متعلق به سویا در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۲ به ندرت قادر بودند لحظه ای روی صندلی های خود بنشینند. تنها با گذشت ۱۳ ثانیه بود که صدای تشویق ها به اوج رسید، زیرا خوزه آنتونیو ریس، وینگر محبوب سویا با بهره گیری از اشتباه آدریان، دروازه بان رئال بتیس موفق به گلزنی شده و تیم خود را ۱-۰ مقابل رقیب همشهری پیش انداخت.

فازیو روی ارسال ایستگاهی ایوان راکیتیچ با ضربه سر گل دوم را به ثمر رساند و در ادامه قبل از اینکه ریس دومین گل خود را از فاصله نزدیک و پس از برخورد ضربه سر آلوارو نگردو به دیرک دروازه به ثمر بساند. این بازیکن بومی سپس پاس گل دوم فازیو با ضربه سر را ارسال کرده و در برتری ۴-۰ تیمش در پایان نیمه اول نقش مهمی ایفا کرد.

اگرچه روبن کاسترو یک بار برای بتیس موفق به گلزنی شد، اما راکیتیچ در اواخر بازی بروی پاس کات بک وهوشمندانه جسوس ناواس نتیجه را ۵-۱ کرد. مرور خاطرات این بازی برای هر دو رقیب همشهری و در کل نقش آفرینی های ریس، با مرگ نابهنگام او فقط در سن ۳۵ سالگی در ژوئن ۲۰۱۹ تلخ تر می شود.

۱۹ نوامبر: رونالدینیو برنابئو را زانو درآورد (۲۰۰۵)

در ال کلاسیکویی به میزبانی سانتیاگو برنابئو در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۰۵، تیم مهمان یعنی بارسلونا بازی را هجومی آغاز کرده و ساموئل اتوئو تنها بعد از گذشت ۱۴ دقیقه تیمش را با یک گل پیش می اندازد. رئال مادرید قبل از پایان نیمه اول موقعیت هایی برای زدن گل تساوی داشت، اما در شروع نیمه دوم این رونالدینیو بود که زمینه ساز برتری بارسلونا شد.

در همان دقایق ابتدایی نیمه دوم، رونالدینیو او از داخل نیمه خودی حرکت کرده، به راحتی از تکل سرخیو راموس گذر کرد، از ایوان هلگوئرا و روبرتو کارلوس رد شد و ضربه او از کنار ایکر کاسیاس وارد دروازه شد. ۱۵ دقیقه بعد، رونالدینیو دوباره از سد راموس گذشته و به راحتی دروازه کاسیاس را باز کرد تا بارسلونا ۰-۳ پیش افتد.

برزیلی سپس به گوشه ای دویده، لحظاتی رقصید، انگشتانش را تکان داد و به آسمان اشاره کرد. حاضران در برنابئو اگرچه ناراحت بودند، اما نتوانسته جلوی خود را بگیرند و بلند شده و رونالدینیو را تشویق کردند. رونالدینیو در دوران حضور در بارسلونا پنج گل در هشت مسابقه ال کلاسیکوی لالیگا به ثمر رساند، اما در هیچ شبی مانند آن شب جادویی در برنابئو ظاهر نشد.

۲۰ نوامبر: رقابت شدید مسی و رونالدو (۲۰۱۰)

"هر کاری که تو انجام دهی، من می توانم بهترش را انجام داده، یا حداقل مانند تو باشم" این خلاصه ای اتفاقات لالیگا در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۰ بود. در ساعت ۸ بعدازظهر در نیوکمپ بارسلونا در مقابل آلمریا قرار گرفت. لیونل مسی از فاصله ۲۰ متری محوطه دروازه حریف گل اول را به ثمر رساند، قبل از اتمام نیمه اول و از فاصله نزدیک ای نتیجه را ۰-۵ کرده و هت تریک خود را با یک ضربه ماهرانه از روی سر دیگو آلوس، دروازه بان حریف تکمیل کرد و در نهایت تیم پپ گواردیولا به پیروزی ۸-۰ رسید.

نگاه ها پس از آن دیدار بلافاصله به سانتیاگو برنابئو و مسابقه دیرهنگام خیره شد، جایی که رئال مادرید میزبان بیلبائوبود. کریستیانو رونالدو ستاره لوس بلانکوس نیز موفق به ثبت هت تریک شد، گل اول روی پاس مسوت اوزیل، یک ضربه ایستگاهی تماشایی و در نهایت گلزنی از روی نقطه پنالتی در دقایق پایانی و نقش آفرینی در برتری ۱-۵ مقابل تیم اهل باسک. هر دو فوق ستاره در اوج بوده و می دانستند که قرار است چند روز دیگر در چارچوب ال کلاسیکو در لالیگا در استادیوم نیوکمپ دیدار کنند.

۲۱ نوامبر: اینیستا بارسا را ​​به سمت پیروزی بزرگ در ال کلاسیکو برابر رئال تحت هدایت رافا بنیتس هدایت می کند (۲۰۱۵)

بارسلونا در سالهای اخیر پیروزی های بزرگی در ال کلاسیکو داشته، اما تعداد کمی از آنها مانند پیروزی ۴-۰ در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵ و در شبی که لیونل مسی به دلیل مصدومیت نتوانست در ترکیب ثابت قرار گیرد شیرین بوده اند.

در عوض سرخی روبرتو در سمت راست حمله بارسا حمله ای کم سابقه را آغاز کرده و این بازیکن چند پسته پاس گلی برای لوئیس سوارز مهیا کرد تا او با خونسردی دروازه حریف را باز کند. در ادامه نیمار روی پاس آندرس اینیستا به راحتی دروازه کیلور ناواس را باز کرد تا با این نمایش دلچسب، بارسلونا با برتری ۰-۲ راهی رختکن شود.

گل سوم بارسا نیز به زیبایی به ثمر رسید و پاس گل نیمار از پشت محوطه جریمه با ضربه اینیستا به گوشه بالای دروازه رفت تا او اولین گل خود در ال کلاسیکو را به عنوان کاپیتان بلوگرانا به ثمر برساند. مسی در نیمه دوم وارد میدان شد و پاس جوردی آلبا را برای سوارز مهیا کرد تا چهارمین گل تیمش را به ثمر برساند. این پیروزی مهم باعث شد بارسا کنترل کامل کورس قهرمانی آن فصل در لالیگا را بدست آورد و در نهایت کار برای بنیتس تنها چهار ماه پس از تصدی پست سرمربیگری رئال مادرید به مخاطره افتاد.

۲۲ نوامبر: مسی بهترین گلزن تاریخ لالیگا شد (۲۰۱۴)

انتظارها برای بیش از یک ماه و تا ۲۲ نوامبر ۲۰۱۴ ادامه یافت، زیرا لیونل مسی برای زدن گل شماره ۲۵۱ گل در لالیگا و رسیدن به رکورد گلزنی تاریخ تلمو زارا، مهاجم سابق بیلبائو از سال ۱۹۵۵ طلسم شده بود.

عدم گلزنی در جریان شکست مقابل رئال مادرید و سلتا انتظارات را طولانی کرده، اما در نهایت مسی سرانجام مقابل سویا در نیوکمپ این رکورد را شکست. مسی با نواختن یک ایستگاهی تماشایی به رکورد زارا رسید، سپس او پس از یک و دو با نیمار، با گلزنی از فاصله نزدیک این رکورد را به تنهایی از آن خود کرد. با این گل فضای مهیجی در استادیوم حکمفرما شد و در ادامه و وسط بازی بازیکنان بارسلونا لیونل مسی را بلند کرده و روی هوا انداختند.

مسی در اواخر بازی هت تریک کرده و بارسلونا در نهایت با نتیجه ۱-۵ در این دیدار پیروز شد. طی شش سال بعدی مسی تعداد گل های خود در لالیگا را به عدد ۴۵۰ رسانده و هر کسی به دنبال رکورد مسی باشد کار دشواری خواهد داشت.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا laliga
This Content Is Provided By Laliga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


لیونل مسی کریستیانو رونالدو یوونتوس بارسلونا