شبی که مسی از نیمکت شاهد تحقیر بارسلونا بود!+ عکس

اگر از یوردی آلبا بپرسید کدام بازیکن کابوس تو بوده، بی شک به آرین روبن اشاره خواهد کرد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، هفت سال پیش در چنین روزی بارسلونا با شکست ۰-۳ خانگی برابر بایرن مونیخ وداعی تحقیرآمیز با لیگ قهرمانان داشت. تیم بی روحیه که متاثر از شکست سنگین بازی رفت، در نوکمپ نیز حرفی برای گفتن نداشت.

بارسایی که در دور یک چهارم نهایی به زحمت و به لطف درخشش لیونل مسی مصدوم توانسته بود از سد پی اس جی عبور کند، در مقابل تیم فوق العاده آماده و قدرتمند بایرن مونیخ، چاره ای جز قبول شکست نداشت. بایرن با هدایت یوپ هاینکس، ۲۳ آوریل ۲۰۱۳ در آلیانتس آرنا تقریبا کار صعود را هموار کرده بود.

توماس مولر با گل های دقیقه ۲۵ و ۸۲، گومز با گل دقیقه ۴۹ و آرین روبن با گلی که دقیقه ۷۳ به ثمر رساند، کمک کردند تا قرمزهای مونیخ با ۴ گل بر بارسلونا پیروز شوند.

یک هفته بعد، بارسا برای اعاده حیثیت برابر بایرن قرار گرفت اما قدرتمند تر از حد تصورات بود و یک شکست سنگین دیگر را به آبی اناری ها تحمیل کرد. در واقع هیچ سورپرایزی در کار نبود و تیم یوپ هاینکس با صلابت راهی فینال ومبلی شد. فینالی که سه هفته بعد برگزار شد و بایرن توانست بروسیا دورتموند را با نتیجه ۲-۱ شکست داده و قهرمان شود.

اول می ۲۰۱۳ بارسا در حالی پای به بازی برگشت برابر بایرن گذاشت که لیونل مسی به دلیل مصدومیت مختصر روی نیمکت حضور داشت. جادوگر بارسا در زمین نبود تا مشخص شود بلوگرانا پیش از شروع بازی شکست را پذیرفته است چرا که در غیر این صورت و در صورت امیدواری، قطعا کادر فنی روی حضور مسی در زمین ریسک می کرد. مسی تمام ۹۰ دقیقه را روی نیمکت نشست و شاهد شکست ۰-۳ تیمش بود.

حضور ۹۰ هزار نفر در نوکمپ هم یاری گر بارسا نبود و در غیاب مسی، بارسا حتی با داشتن ژاوی و اینیستا نیز برتر از بایرن نشان نداد. پس از اینکه آرین روبن دقیقه ۴۸ توانست گل اول بایرن را به ثمر برساند، ابتدا ژاوی و سپس اینیستا در دقیقا ۵۲ و ۶۴ تعویض شدند.

دقیقه ۷۲ نوبت به گل به خودی جرارد پیکه رسید و سپس توماس مولر دقیقه ۷۵ کار را تمام کرد تا به فاصله ۱۵ دقیقه به پایان بازی، تماشاگران بارسا شاهد اتفاقی کمتر دیده شده باشند.

بارسایی که عادت  به گلبارن تیم ها در نوکمپ عادت داشت، حالا مقابل چشم هوادارانش سه گل خورده بود و تحقیر را با تمام وجود لمس می کرد. برای اولین بار از سال ۱۹۸۷ بود که بارسا در لیگ قهرمانان، هر دو بازی رفت و برگشت خود را واگذار می کرد. آخرین بار داندی یوناتید موفق به کسب این مهم برابر آبی اناری ها شده بود.

بایرن مونیخ که سال ۲۰۱۲ فینال را در ورزشگاه خود به چلسی باخته بود، انگیزه های فوق العاده ای برای رسیدن به یک فینال دیگر داشت. تیمی خوش ترکیب، قدرتمند و بی نقص در بسیاری از خطوط که اندیشه های یوپ هاینکس را پشت خود داشت. در دیداری که شواین اشتایگر بی نظیر بازی کرد، بایرن توانست به سومین فینال خود در ۴ سال راه پیدا کند. آنها دو فینال قبلی را به اینتر و چلسی باخته بودند و برای کسب اولین قهرمانی خود پس از ۱۲ سال، بی تاب تر از همیشه به نظر می رسیدند.

بارسلونا بازی برگشت را چندان هم ناامید شروع نکرد. بارسا پیش از این، سابقه جبران ۴ گل بازی رفت را در کارنامه داشت و مهمتر از همه اینکه آمارها نشان می دادند، بارسا در ۴ سال گذشته در ۸۴ مورد توانسته ۴ گل به ثمر برساند که ۱۴ بار در لیگ قهرمانان و ۵۹ بار نیز در نوکمپ بود.

مقابل این خوشبینی البته آمار فوق العاده بایرن قرار داشت. مونیخی ها تنها یک بار در ۱۲ ماه گذشته موفق به گلزنی نشده بودند. پیکه قبل از بازی گفته بود که در فوتبال مسائل روحی روانی بسیار اهمیت دارند و وقتی بازی شروع شد و مسی در زمین نبود، بایرن به نوعی گل اول را به ثمر رسانده بود.

غیبت مسی به هاینکس اجازه داد تا سه بازیکن تک کارته خود یعنی دانته، گوستاوو و ماریو گومز را روی نیمکت بنشاند. به جای مسی هم سسک فابرگاس به عنوان ۹ کاذب در زمین حضور داشت. بارسا با تک مهاجم خود داوید ویا بازی می کرد.

در یک ربع ابتدایی بازی، به ندرت توپ به ویا رسید و در عوض فیلیپ لام و داوید آلابا مدافعان بایرن، بارها به زمین بارسا رفتند و خلق موقعیت کردند تا ثابت شود بایرن با اعتماد به نفس فوق العاده ای پای به نوکمپ گذاشته است.

بایرن دقیقه ۱۱ بازی توسط روبن صاحب بخت گلزنی شد که با دخالت پیکه بی اثر ماند و اولین خطر بارسا دقیقه ۲۵ روی شوت ویا حاصل شد اما توپ با واکنش نویر  راهی به دروازه پیدا نکرد.

یک شب قبل تر، رئال در برنابئو باید شکست ۴-۱ بازی رفت برابر دورتموند را جبران می کرد اما هواداران رئال امیدوارتر بودند و در ورزشگاه جو و حرارت خاصی وجود داشت. در نوکمپ اما شرایط یکسان نبود. هواداران، بارسا را به جلو فرا می خواندند ولی مشخص بود که آنها نیز امید چندانی به جبران ندارند. نیمه اول بدون اینکه گلی به ثمر برسد پایان یافت.

بسیاری تصور می کردند بین دو نیمه مسی وارد زمین خواهد شد اما در نهایت این اتفاق رخ نداد. در واقع گل زودهنگام روبن بود که امیدهای بارسا را به یاس تبدیل کرد تا دیگر نیازی به ورود مسی هم احساس نشود.

شب بسیار تلخی برای بارسا به ثبت رسید و در عوض بایرن مونیخ با خاطره ای تکرار نشدنی به آلمان بازگشت تا خود را مهیای ادامه بوندسلیگا، فینال جام حذفی و سپس فینال لیگ قهرمانان کند.

مطابق انتظار پیروزی باشکوه ۷-۰ بایرن بر بارسا در مجموع دو بازی رفت و برگشت، بازتاب گسترده ای در رسانه های دنیا داشت داشت:

مارکا(اسپانیا): له شده ها: تحقیر شدگان

موندو دپورتیوو (اسپانیا): بایرنِ بزرگ گلزنی کرد و بارسا را حذف کرد.

بارسا نتوانست؛ آنها نتوانستند تیم باواریایی را به دردسر بیندازند و برای برگرداندن ورق تلاش بی فایده ای داشتند. هیچ تیمی تا به حال نتوانسته بود تا در بزرگترین تورنمنت اروپایی، باخت ۰-۴ در بازی رفت را جبران کند.

درنهایت بایرن مونیخ فاصله را به باخت تحقیر آمیز ۷-۰ افزایش داد. آلمانی ها در نوکمپ با نتیجه ۰-۳ به پیروزی رسیدند و می توانستند بردشان را قاطعانه تر نیز بکنند و حتی برد ۰-۴ بازی رفت را تکرار کنند.

اما نقش اول بایرن در آن تورنمنت بی شک آرین روبن بود. ستاره هلندی بایرن مونیخ طی دو سال قبل ناکام محض بوده و در فینال جام جهانی با تک به تک فوق العاده ای که از دست داد متهم شماره یک شکست لاله های نارنجی برابر اسپانیا لقب گرفت.

اما کابوس برای آرین روبن دو سال بعد نیز تکرار شد و او در فینال لیگ قهرمانان مقابل پتر چک و چلسی یک ضربه پنالتی نیز از دست داد تا کابوس برای او تکمیل شود.

اما آرین روبن در دو دیدار رفت و برگشت مقابل بارسلونا فوق العاده ظاهر شد و همچنین در بازی فینال برابر دورتموند با گلزنی در دقیقه ۹۰، یک تنه سند آخرین قهرمانی بایرن در لیگ قهرمانان را امضا کرد. ستاره ای که به نظر بسیاری بیش از اندازه مورد انتقاد قرار گرفته و هیچگاه به حقش نرسید.

البته هواداران بارسلونا معتقدند در بازی رفت حداقل دو گل و شاید سه گل بایرن مونیخ در موقعیتی آفساید به ثمر رسید و به همین دلیل اشتباهات داوری را عامل اصلی حذف تاریخی تیم شان را می دانند.

اما در همان روزها در پایتخت اسپانیا نیز شرایط مشابه بود. در حالیکه بسیاری منتظر تماشای ال کلاسیکو در فینال بودند، رئال مادرید با ژوزه مورینیو در دیدار رفت ۱-۴ مقابل دورتموند مغلوب شئد و اگرچه در مسابقه برگشت ۰-۲ به برتری رسید و تنها یک گل نیاز داشت، اما این اتفاق رخ نداد تا بارسلونا و رئال مادرید وداع تلخی با لیگ قهرمانان داشته باشند.

اسپورت (اسپانیا): تحقیر شدگان از رقابت های اروپایی کنار رفتند.

  باخت ۰-۴ در بازی رفت هضم شده بود و کمتر کسی به این ماموریت غیرممکن باور داشت. بارسلونا مصدومان زیادی داشت و افول فیزیکی و ذهنی همچون بازی برابر رئال در جام حذفی، برابر بایرن نیز خود را نشان داد.

اوله(آرژآنتین): ناامیدی دوم

 بخش زیادی از فوتبال دوستان دنیا براین باور بودند که بارسلونا می تواند به جریان بازی برگردد، چون آنها بهترین بازیکن دنیا یعنی مسی را در تیم شان دارند ولی خبر بد برای بارسایی ها قبل از از راه رسیدن گل ها رسید: مسی روی نیمکت نشسته بود.

این درحالی بود که دنیای فوتبال در انتظار فینال لیگ قهرمانان اروپا میان بارسا و رئال ماردید بود ولی حالا صبح را با شرایطی آغاز می کنیم که دو تیم برتر دنیا دو تیم آلمانی هستند که در فینال ۲۵ می ومبلی حضور دارند.

اکیپ (فرانسه): یک نمایش عظیم

بارسلونا که مدل فوتبالی اش در سال های اخیر، فوتبال اروپا را به تسخیر درآورده بود، به دست تیم قدرتمندتری به زمین خورد. تیمی که خیلی قدرتمندتر از بارسا بود. فوتبال توتال بایرن مونیخ، در زمینی که خیلی ها در آن به زانو درآمده بودند، به پیروزی رسید.

هشت روز بعد از نمایش مقتدرانه در آلیانس آرنا، قهرمان آلمان یک بار دیگر قدرتش را در کاتالونیا به نمایش گذاشت و به فینال رسید. 

فرانس فوتبال (فرانسه): بایرن بارسا را تنبیه کرد

معجزه ای در کار نبود؛ حتی یک معجزه کوچک. اگر بخواهیم راستش را بگوئیم، حتی بازی ای هم در میان نبود. یک برد دیگر برای یک ناک اوت دیگر؛بعد از گلباران هفته گذشته در آلیانس ارنا بایرن برتری اش را دوباره ثابت کرد . با حضور مسی برروی نیمکت ، تیم تیتو وجود خارجی نداشت؛مثل بازی رفت.

دیلی میل(انگلیس): مسی نبود؛ از بازگشت خبری نبود

ومبلی خودش را برای یک فینال تمام آلمانی آماده می کند. بارسا برای برگرداندن ورق و جبران ۴ گلی که در بازی رفت دریافت کرده بود، به یک معجزه نیاز داشت ولی از زمانی که تیتو مسی را روی نیمکت قرار داد، مشخص بود که معجزه ای در کار نیست.گلها هم نه تنها مشخص کردند که بارسا برنده نیست، بلکه آنها را شرمنده نیز کردند.

گاتزتادلوسپورت (ایتالیا): تحقیر بارسا

بعد از نتیجه ۰-۴ مونیخ، بارسلونا درخانه اش هم تحقیر شد.درروز ۲۵ ماه می آلمانی ها در ومبلی خواهند بود.

اوگلوبو (برزیل): بایرن، بارسا را تحقیر کرد و در فینال لیگ قهرمانان اروپا خواهد بود

 تیم حاکم برفوتبال اروپا در ۴ سال اخیر، بارسلونا، ضربه سختی خورد که در آن هم برتری اش را از دست داد و هم هویت فوتبال اسپانیا را.

بیلد (آلمان): بایرن فینال رویایی را رقم زد: رویای فینال آلمانی در ومبلی کامل شد. یک روز بعد از زیباترین شکست تاریخ بوروسیا دورتموند، نوبت به قهرمان آلمان یعنی بایرن رسید که صعودش به فینال لیگ قهرماانان اروپا را مسجل کند

تی زد(آلمان): بایرن بارسا را تحقیر کرد: فینال تمام آلمانی در لندن

ال پائیس (اسپانیا): خداحافظ اروپا

لیگ قهرمانان اروپا میان دو تیم آلمانی:بایرن و دورتموند برگزار می شود. همان طور که سرنوشت در دورتموند و مونیخ رقم خورده بود...حالا رئال برای قهرمانی در فینال جام حذفی تلاش می کند و بارسا قهرمانی اش در لالیگا راجشن می گیرد.

خداحافظی اروپایی بارسا در هر صورت آنقدر تحقیر آمیز بود که به قیمت کاستن از روحیه بازیکنان این تیم درسردادن ترانه قهرمانی در لالیگا تمام می شود. به قیمت کم ارزش شدن قهرمانی در لالیگا. آنها به نحو بدی از رقابت های اروپایی کنار رفتند. آنها در جریان بازی اصلا حس رقابت نداشتند و حتی درتعویض هایشان هم حسی از رقابت دیده نشد.

صحنه از ابتدا مشخص بود و فاصله میان دو تیم واضح. از همان شروع تا پایان، دربازی رفت و در بازی برگشت؛ با مسی و بی مسی.

بیشتر بخوانید:
آگوئرو: خیلی از بازیکنان نگران شروع بازی‌ها هستند
مسی لائوتارو را به نیوکمپ می‌برد؟
کلوپ: خاطره قهرمانی با دورتموند را فراموش نمی‌کنم 

تگ ها


بایرن مونیخ لیونل مسی فوتبال جهان بارسلونا فوتبال