شجاع:این آدمها عوض نمی‌شوند،تلاش نکنید!

امیدوارم با از بین رفتن بیماری کرونا، هواداران برای همیشه به استادیوم بیایند. حضور بانوان در ورزشگاه اتفاق مثبتی بود و امیدوارم ادامه‌دار باشد....

به گزارش ورزش سه ، تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی برابر عراق در نهایت توانست به جام‌جهانی قطر صعود کند؛ کشوری که در این سال‌ها با پیشرفت فوق‌العاده در فوتبال و ساختن استادیوم‌های مدرن، آماده میزبانی از جذاب‌ترین تورنمنت فوتبالی در جهان است. شجاع خلیل‌زاده، مدافع میانی تیم ملی فوتبال ایران هم نزدیک به ۲سال است که در کشور قطر فوتبال بازی‌ می‌کند و پیش‌بینی او این است که یکی از بهترین جام‌های جهانی‌ تاریخ فوتبال در این کشور برگزار خواهد شد. خلیل‌زاده که یکی از عناصر مهم خط دفاعی تیم ملی محسوب می‌شود، درخصوص صعود ایران به جام‌‌جهانی و مسائل مختلف دیگر به سؤالات همشهری ورزشی پاسخ می‌دهد.

  از صعود به جام‌جهانی شروع کنیم. به‌نظر خودت سخت بود؟
رسیدن به هیچ موفقیتی آسان نیست. خودتان می‌دانید که در مرحله قبلی چه شرایط سختی داشتیم و قبل از اینکه به بحرین برویم، خیلی‌ها با تردید در مورد صعود به مرحله بعدی صحبت می‌کردند. ما همه بازی‌ها را بردیم و با قدرت به مرحله بعدی صعود کردیم، در این مرحله هم فوق‌العاده بودیم و به حقمان رسیدیم. ما واقعا زحمت و سختی کشیدیم و این موفقیت برخلاف تصور برخی ساده به‌دست نیامد. خوشحالم که توانستیم مردم ایران را با این اتفاق خوشحال کنیم.

  بعد از بازی در مورد حضور هواداران زن در استادیوم آزادی پُستی را منتشر کردی. در این خصوص صحبت می‌کنی؟
به‌هرحال این حق خواهران و مادران ماست که به استادیوم بیایند و بازی‌های فوتبال را از نزدیک تماشا کنند. واقعا جو خوبی در استادیوم آزادی حاکم بود و امیدوارم با از بین رفتن بیماری کرونا، هواداران برای همیشه به استادیوم بیایند. حضور بانوان در ورزشگاه اتفاق مثبتی بود و امیدوارم ادامه‌دار باشد.

  فکر می‌کنی این تیم پتانسیل صعود به مرحله حذفی جام‌جهانی را دارد؟
ما بازیکنان بسیار خوب و باکیفیتی داریم و خیلی‌ها بر این عقیده‌اند که این نسل از بازیکنان تیم ملی کم‌نظیر هستند. در دور‌ه‌های قبل که به جام‌جهانی رفتیم، فقط ۳بازی انجام دادیم و برگشتیم ولی امیدوارم این بار با انجام ۳بازی به خانه برنگردیم. برای موفقیت در جام‌جهانی و صعود از گروه‌مان نیاز به تلاش و زحمت بیشتر داریم، نیاز به برنامه‌ریزی بهتر و حرفه‌ای‌تر داریم. صعود به مرحله حذفی دور از دسترس نیست ولی واقعا باید برنامه‌‌ریزی درستی برای تیم ملی انجام دهیم. باید اردوها و بازی‌های دوستانه خوبی داشته باشیم که تیم ملی قوی‌تر شود. شما می‌بینید که دیگر کشورهای آسیایی چگونه و با چه سرعتی پیشرفت می‌‌کنند، ما هم باید به فکر پیشرفت باشیم.

  دراگان اسکوچیچ با وجود کارنامه درخشانی که در تیم ملی داشته، همچنان در ایران توسط برخی رسانه‌ها یا کارشناسان مورد نقد قرار می‌گیرد. در این خصوص چه صحبتی داری؟
من دوست ندارم زیاد درخصوص این موضوع صحبت کنم ولی فکر می‌کنم برخی در این زمینه دنبال خصومت شخصی هستند. خیلی راحت می‌توان در این مورد صحبت کرد چون آمار همه‌‌چیز را نشان می‌دهد. واقعا چگونه می‌توانیم عملکرد اسکوچیچ و دیگر اعضای کادر فنی تیم ملی را زیر سؤال ببریم. شما نگاهی به وضعیت تیم ملی قبل از آمدن اسکوچیچ بیندازید و ببینید که در زمان ویلموتس چه اوضاع وخیمی داشتیم. ما نتایجی گرفتیم که حتی صعود تیم ملی به مرحله بعدی را به خطر انداخته بود. در آن موقعیت بسیار سخت و حساس اسکوچیچ آمد. ما بازی دوستانه نداشتیم و اردوی خاصی هم برگزار نکردیم. اسکوچیچ شبانه‌روز برای تیم ملی زحمت کشید و این را می‌توانید از بازیکنان بپرسید. مگر می‌شود این همه بازی را ببرید، شکست نخورید و مورد انتقاد قرار بگیرید؟ نمی‌دانم در ذهن آنهایی که انتقاد می‌کنند، چه می‌گذرد، واقعا نمی‌دانم. البته هر چقدر هم حرف بزنیم، بعید است نظر چنین افرادی تغییر کند.

  برخی می‌گویند چون بازیکن فیکس تیم ملی هستی، از اسکوچیچ حمایت می‌کنی؟
من چند ماه پیش با شما مصاحبه کردم و گفتم حتی اگر دعوت نشوم هم از اسکوچیچ حمایت می‌کنم. من فوتبالی حرف می‌زنم، وقتی یک مربی نتیجه می‌گیرد، مگر می‌شود در مورد عملکردش بد صحبت کرد؟ ما خیلی زود به جام‌جهانی صعود کردیم و عجیب است که برخی دست به تخریب کادر فنی تیم ملی می‌زنند. واقعا این کار درست نیست. اگر انتقاد فنی و منصفانه باشد، هیچ ایرادی ندارد ولی خیلی انتقادها از تیم ملی و اسکوچیچ منصفانه نیست.

ولی عده‌‌ای هم اعتقاد دارند که اسکوچیچ بابت در اختیار داشتن این نسل از بازیکنان تیم ملی بسیار خوش‌شانس است. نظر تو چیست؟
داشتن بازیکنان ستاره بسیار خوب است ولی مدیریت‌کردن بازیکنان مهم نیست؟ قطعا مهم است. ما همین بازیکنان را زمان مربیگری ویلموتس هم در اختیار داشتیم ولی چه نتایجی گرفتیم؟ مربی و بازیکن مکمل هم هستند و رسیدن به موفقیت نیاز به اتحاد و همدلی دارد. وقتی تیم ملی نتیجه گرفته یعنی همه اعضای تیم وظایف خودشان را به‌درستی انجام داده‌اند. ما بازیکنانی فوق‌العاده و در کنار آن یک کادر فنی فوق‌العاده داریم.

  قبول داری گروه تیم ملی آسان بود؟
ما در آسیا بازی می‌کنیم و در دهه‌ها و دوره‌های گذشته با همین تیم‌ها در تورنمنت‌های مختلف روبه‌رو شدیم. آیا این تقصیر ماست که این تیم‌ها در آسیا هستند؟

  دوست داری در جام‌جهانی با کدام‌یک از تیم‌های بزرگ دنیا همگروه شویم؟
دوست دارم با اسپانیا همگروه شویم چون همیشه تیم مورد علاقه من بوده است.

  فکر می‌کنی پروژه میزبانی قطر در جام‌جهانی یک پروژه موفقیت‌آمیز باشد؟
به‌نظر من یکی از بهترین جام‌های جهانی تاریخ را در قطر شاهد خواهیم بود. این بازی‌ها در فصل بسیار خوبی انجام می‌شود و هوای قطر در آن زمان عالی است، از طرفی این کشور استادیوم‌هایی فوق‌العاده مدرن ساخته که بازی در آنها فوق‌العاده است. قطر در همه زمینه‌‌ها به‌خوبی خودش را آماده میزبانی از جام‌جهانی کرده است. امیدوارم در این جام حضوری موفقیت‌آمیز داشته باشیم و فوتبال ایران را سربلند کنیم.

تگ ها


تیم ملی ایران شجاع خلیل‌زاده