شرط زنده ماندن فوتبال ایران

خطر تعلیق یا لغو پروانه فعالیت برخی باشگاه های لیگ برتری طنز نیست و متولیان ورزش، بخصوص فوتبال باید تهدیدهای کنفدراسیون فوتبال آسیا را کاملا جدی بگیرند و فکر راه حل هایی اساسی برای برون رفت از این چالش باشند ......

خطر تعلیق یا لغو پروانه فعالیت برخی باشگاه های لیگ برتری طنز نیست و متولیان ورزش، بخصوص فوتبال باید تهدیدهای کنفدراسیون فوتبال آسیا را کاملا جدی بگیرند و فکر راه حل هایی اساسی برای برون رفت از این چالش باشند.

به گزارش مدال به نقل از ایران ورزشی: خطر تعلیق یا لغو پروانه فعالیت برخی باشگاه های لیگ برتری طنز نیست و متولیان ورزش، بخصوص فوتبال باید تهدیدهای کنفدراسیون فوتبال آسیا را کاملا جدی بگیرند و فکر راه حل هایی اساسی برای برون رفت از این چالش باشند.

گرچه در این برهه که زمانی در حدود 2 ماه در اختیار باشگاه های بدهکار قرارداده شده نمی توان برنامه ای درازمدت در راستای حل ریشه ای این مشکلات داشت و باید با سازوکار و برنامه ای کوتاه مشکل را برای فصل جاری از بین برد و در فرصت های باقی مانده راه حل های بهتری را یافت تا شاید فوتبال ایران از خطر مرگ نجات یابد.

 آنچه فوتبال ایران را در این مسلخ فرو برده بیش از ولخرجی های مدیران باشگاه ها، هزینه های بی رویه و بی توجهی به پرداخت مالیات و نامشخص بودن منابع درآمد زایی است.

در واقع قوانینی وجود ندارد که در آن به راه ها و مسیرهای درآمدزایی باشگاه ها اشاره کرده باشد. باشگاه های فوتبال ایران از راس تا ذیل هنوز از حق کپی رایت بهره نمی برند و بسیاری از شرکت های فرعی هستند که بدون مجوز اقدام به تولید البسه تیم ها می کنند درحالی که درفوتبال حرفه ای دنیا این قبیل اقدام ها جرم محسوب می شود و قانون گذار نیز تمام قد به دفاع از باشگاه ها می پردازد و اجازه نمی دهد به سادگی شرکت و نام یک باشگاه مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

بخش دیگری از این مصائب به مساله حق پخش بر می گردد که هنوز متولیان فوتبال ایران نتوانستند به نتیجه مناسبی با سازمان صداوسیما برسند و همچنان شاهدیم که این سازمان از پرداخت حق واقعی پخش تلویزیونی طفره می رود و رایزنی های بی پایان در این راستا به جایی نرسیده است.

تردیدی نیست اگر قوانین فوتبال با همکاری همه دستگاه های مرتبط به گونه ای تنظیم می شد که باشگاه ها بتوانند به طورکامل از حقوق تبلیغاتی خود اعم از حق کپی رایت، حق پخش و بلیت فروشی بهره ببرند و به مرحله عالی درآمد زایی برسند و سود های کلانی را به چنگ آورند، شاید حجم عظیمی از بدهی های امروز باشگاه ها ایجاد نمی شد و خطر تعلیق باشگاه های بزرگ را تهدید نمی کرد.

البته برای فوتبال پویای ایران هنوز فرصت وجود دارد و می توان با برنامه ریزی صحیح خلا ها را از بین برد و با تغییر آیین نامه ها و قوانین رایج، از فصل آینده باشگاه ها را به مرتبه ای رساند که درآمد های قابل توجهی از طرق مختلف داشته باشند.

گرچه نباید فراموش شود که صرفا درآمد زایی دلیلی بر پایان بدهی ها نیست و مدیران باشگاه ها باید روی قاعده اقدام به جذب بازیکن کنند و نباید این طور باشد که باشگاهی بدون توجه به آورده اقدام به خرید های بی رویه کند.

موضوع درآمد زایی در فوتبال اگر مورد توجه قرار بگیرد و قوانین در این راه اصلاح شود، بخش خصوصی هم به موفقیت های چشمگیری در عرصه تیمداری نائل خواهد شد.

گرچه لازم است در واگذاری باشگاه ها نیز صلاحیت افراد موشکافی شود و باید توجه داشت که باشگاه ها به اشخاصی سپرده شوند که پیشینه فعالیت روشنی در اقتصاد داشته باشند.

 

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال