شفاف‌سازی مسعود مرادی از پشت پرده خط خوردن نام علیرضا فغانی

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال ضمن شفاف‌سازی از پشت پرده اتفاقاتی که منجر به خط خوردن نام علیرضا فغانی از لیست داوری ایران شد، گفت: خروج نام عرب براقی از لیست تسویه حساب شخصی نیست....

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود مرادی درباره وضعیت داوری فوتبال ایران با توجه به اتفاقات هفته اول و دوم لیگ برتر گفت: انتظارم از داوری فوتبال کشورمان خیلی بیشتر از این است. آنچه که در یکی دو سال اخیر شاهدش بودیم این است که سطح داوری در حد انتظار نیست. نیاز به برنامه ریزی قوی‌تری داریم. در شروع لیگ هستیم ولی اشتباهات کمک داوران ما در همین هفته‌های ابتدایی واضح بوده است.

اشتباهات ادامه داشته باشد سمت داوران قدیمی برمی‌گردیم

وی افزود: ترسی از اعلام اشتباه نداریم. در شروع لیگ از داوران جوان استفاده می‌کنیم و شاید اشتباهاتی داشته باشند ولی اگر این اشتباهات ادامه دار باشد به سمت داوران قدیمی تر می‌رویم. در یک جمله می گویم که داوری ما باید خیلی بهتر از این باشد.

علیرضا فغانی پدیده بود

کارشناس داوری فوتبال ایران درباره دلیل اشتباهات داوران تاکید کرد: علتش عدم پشتوانه سازی است. یک خلاء بزرگ در داوری کشورمان ایجاد شده است. منوچهر نظری نسلی را وارد داوری کرد که حتی به جام جهانی رفتند. بعد از آن نسل داوران ما متاسفانه نتوانستند خلاء را پر کنند. یک پدیده داشتیم به نام علیرضا فغانی که با شایستگی شخصی خودش و حمایت فدراسیون توانست به جام جهانی برسد. بعد از ایشان پشتوانه‌ای برای داوری نمی‌بینم.

فغانی از همان ابتدا نفر اول لیست کمیته داوران بود

مرادی در خصوص حذف نام فغانی از لیست بین المللی و سپس بازگشت نام وی گفت: در روندی که از سوی دوستان و در فضای مجازی صورت می‌گیرد، قضیه را معکوس نشان می‌دهند. یعنی می‌گویند کمیته داوران لیستی به فیفا داده و اسم فغانی را حذف کرده است. بنده به عنوان عضو کمیته داوران از همان ابتدا در جلسات کمیته حضور داشتم. در لیست ما برای فیفا و با تایید تمام اعضای کمیته، علیرضا فغانی نفر اول داوری بوده است. اینکه می‌گویند کمیته این کار را نکرده و فدراسیون گفته جلسه بگذارید که چرا اسم فغانی رد نشده است برایم سئوال است. من خودم سال‌ها داور فوتبال بوده‌ام و آدم بی تجربه‌ای نیستم. فغانی دو کمک داور ایرانی دارد و می‌تواند به جام جهانی برود. مگر می‌شود اسمش را در لیست نگذارند؟

توپ را به زمین کمیته داوران انداختند

وی ادامه داد: صورت جلسه کمیته داوران موجود است. یک بندی بود که می‌گفتند فغانی باید در ایران قضاوت کرده باشد. فکر می‌کنم روی این بند اشراف نداشتند و منِ کمیته داوران در جریان نبودم. بعداً این بند را بررسی و استعلام کردیم که دیدیم شامل حال فغانی نمی‌شود. اینجا اختلافی ایجاد شد. با درخواست بنده از اصفهانیان دوباره جلسه گذاشتیم تا ببینیم چرا نام فغانی در لیست نیست. اینکه توپ در زمین کمیته داوران است و کسی صحبت نمی‌کند باعث ایجاد هجمه می‌شود. اگر قرار است بنده سه چهار ماه هم در فدراسیون باشم بهتر است بهترین تصمیم را بگیریم که جوابگوی مردم باشیم.

بحث فغانی و عرب براقی از هم جدا است

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در ادامه در خصوص خروج نام عرب براقی از لیست داوران به دلیل آنچه که نسبت فامیلی اش با علیرضا فغانی عنوان می‌شود، اظهار کرد: من صادقانه توضیح می‌دهم. هر زمانی بخواهید صورت جلسه موجود است. اینکه بعدها گفتند چون فغانی را آوردند، عرب براقی را از لیست خارج کردند، درست نیست. این دو قضیه از هم جدا است. صورت جلسه موجود است. قرار شد فغانی به عنوان نفر اول ایران معرفی شود. کمیته داوران تصمیم گرفت براقی از لیست خارج شود و این موضوع ارتباطی به فغانی ندارد. اینها باید گفته می‌شد. چطور می‌شود مدام سکوت کنیم.

نبود فغانی در لیست فاجعه بود

مرادی که با برنامه «ورزش و مردم» گفتگو می‌کرد، افزود: برای فغانی نیاز به استعلام نبود. اگر او به جام جهانی نرود دو کمک داور ایران هم جام جهانی را از دست می‌دهند. ما وظیفه خود را انجام دادیم. شاید فدراسیون دچار اشتباه در استعلام شده است. مجدداً درخواست جلسه دادیم. با اینکه زمانش تمام شده بود ولی با فیفا و کنفدراسیون آسیا هماهنگ کردیم. نبود فغانی در لیست فاجعه‌ای برای داوری ایران بود. داوران امارات و بحرین به جام جهانی بروند ولی ایران داور نداشته باشد؟

چرا منت فیفا بر سر ما باشد؟

وی در واکنش به این کنایه که فغانی آنقدر داور بزرگی هست که حتی ما اگر او را در لیست نگذاریم فیفا خودش انتخاب می‌کند، گفت: چرا برای کاری که خودمان می‌توانیم انجام بدهیم منت فیفا سر ما باشد؟

عرب براقی بعداً الیت می‌شود

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در توضیح بیشتر ماجرای خط خوردن عرب براقی از لیست داوران بین المللی و اعتراض این داور گفت: دو داور ما در آسیا گرید A هستند یعنی فغانی و بنیادی فر. کمیته داوران خودزنی نکرده است. یک تصمیم جمعی گرفتیم. کسی که از لیست خارج شده داور الیت ما نبوده است. قرار بود پروسه ادامه پیدا کند و عرب براقی بعداً الیت شود.

دنبال تسویه حساب شخصی و خودزنی نیستیم

مرادی خاطرنشان کرد: مومنی که جایگزین شده هم روندی را می‌رود که عرب براقی می‌رود. من خودم کارشناس ارزیاب داوری و کار بلد هستم. خط خوردن عرب براقی تسویه حساب شخصی نیست. عرب براقی کلاس می‌رود و شرایطش را هم دارد. به او گفتم هفت، هشت ماه دیگر دوباره لیست اعلام می‌شود و شما داور ما هستید. خودزنی نمی‌کنیم.

بحث چِک اصفهانیان برای دو سال و نیم پیش بود

وی درباره ابهامات و شائباتی که پیرامون رد و بدل شدن چک بین فریدون اصفهانیان (رئیس کمیته داوران) با مومنی (داوری که نامش وارد لیست شده است) و ارتباط آن با خط خوردن عرب براقی گفت: این چک متعلق به دو سه فرد بوده است. هم از داور و هم از کمیته داوران خواستم که این ماجرا شفاف سازی شود. شاید ما در رسانه همکار باشیم ولی خارج از رسانه هم با بعضی از همکارانمان کار دیگری انجام بدهیم. از کمیته حقوقی فدراسیون خواستیم که به این بحث رسیدگی کند چون هم شخصیت داور و هم کمیته داوران زیر سئوال بود. بحث من شخص اصفهانیان نیست. ما بحث را در اختیار کمیته حقوقی قرار دادیم که بررسی شد و بیانیه هم صادر کردند. آن یک کار شخصی و برای دو سال و نیم پیش بوده است.

شاید فرصت دیگری نصیب مومنی نمی‌شد

مرادی ادامه داد: به نمایندگی از طرف کمیته داوران می گویم صورت جلسه این کمیته برای ارسال اسامی داوران به فیفا در فدراسیون موجود است. مومنی هم کلاس‌های مورد نیاز داوری را گذرانده بود و شاید فرصت دیگری نبود که به وی بدهیم. چرا عرب براقی می‌گوید من سال بعد ۲۹ ساله می‌شوم و نمی‌توانم داور الیت شوم؟ او همین الان هم خیلی جلو است.

وی در خصوص اینکه احتمال الیت شدن مومنی کمتر از عرب براقی است چون سن بیشتری دارد؟ تصریح کرد: بله؛ صد درصد. همان شرایطی که برای عرب براقی فراهم کرده بودیم برای مومنی هم فراهم است.

بعضی‌ها طوری حرف می‌زنند انگار سونامی شده است!

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود مرادی در ادامه در واکنش به گلایه عرب براقی مبنی بر اینکه هیچکس با او درباره این تصمیم و خط خوردن اسمش از لیست داوران صحبت نکرده بود، گفت: من تصمیم گیرنده نیستم ولی تلفنم برای جوابگویی به روی همه باز است. عرب براقی با من هم تماس گرفت. گفتم هفت هشت ماه بعد دوباره به لیست بر می‌گردی. فاجعه‌ای در داوری کشور رخ نداده است. بعضی‌ها جوری حرف می‌زنند انگار سونامی رخ داده است. چند سال پیش چهار داور الیت ما از لیست خارج شدند و اتفاقی هم رخ نداد.

چقدر داوران را محروم کنیم؟ VAR می‌خواهیم

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدئویی (VAR) در ایران گفت: VAR نیازمند هزینه بالایی است که در خیلی از کشورها انجام می‌شود. در ترکیه خود باشگاه‌ها هزینه VAR را متقبل شدند. در ایران نه فدراسیون قبول کرده و نه باشگاه‌ها می‌توانند هزینه‌هایش را تامین کنند. اگر هم تصمیم به استفاده از VAR گرفته شود، هفت، هشت ماه طول می‌کشد. برای پرهیز از اشتباهات باید در داوری سرمایه گذاری کنیم و VAR را به خدمت بگیریم. چقدر می‌توانیم داوران را محروم کنیم؟

گل سپاهان آفساید واضح بود

مرادی افزود: با احترام به داوران باید بگویم پشتوانه سازی خوبی در این بخش نکرده‌ایم. دو هفته از لیگ گذشته ولی در سه بازی این هفته‌ها اشتباهات تاثیرگذار داوری صورت گرفته است. مثلاً گل سپاهان واضح آفساید بود. اگر یک هفته دیگر این اشتباهات ادامه داشته باشد، درخواست جلسه فوری می‌کنم. تیم‌ها که گناهی نکرده‌اند. الان کرونا است و تماشاگران در ورزشگاه نیستند. انتظار دارم داوران راحت تر قضاوت کنند.

داوران حق خواهی کنند نه سهم خواهی

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در پایان گفت: داوران حقشان است به آنچه که می‌خواهند برسند ولی نباید سهم خواهی شود بلکه حق خواهی کنند. ما حق داوران را می‌دهیم. حق فغانی است در جام جهانی باشد. این را می‌فهمم. نمی‌خواهم برای عرب براقی «یک طرفه به قاضی بروم». تمام جوانب را در نظر گرفته‌ایم. نمونه اش کامرانی فر بود که چند سال پیش به اشتباه از لیست داوران ایران خارج شد ولی برگشت و به جام جهانی هم رفت. فرصت برای داوران ما تمام نشده است.

تگ ها


مسعود مرادی علیرضا فغانی کمیته داوران