شفر: تنها مشکل تهران ترافیک است/به تمدید قرارداد فکر نمی کنم

سرمربی آلمانی تیم استقلال اعلام کرد هنوز بابت تمدید قراردادش صحبتی از سوی باشگاه با او انجام نشده است ......

سرمربی آلمانی تیم استقلال اعلام کرد هنوز بابت تمدید قراردادش صحبتی از سوی باشگاه با او انجام نشده است.
 وینفرد شفر در اولین گفت و گوی تلویزیونی خود با برنامه شب های فوتبالی صحبت های طولانی و جذابی را بر زبان آورد. این گفت و گو در 3 بخش از شبکه ورزش سیما پخش شد که بخش اول آن پنجشنبه و بخش های دوم و سوم شب گذشته روی آنتن شب های فوتبالی رفت.
بخش های دوم و سوم صحبت های شفر در گفت وگو با افشین عبداللهیان مجری و کارشناس را در ادامه می خوانید:
وقتی 3 استقلالی ملی پوش هستند، تیم ملی خوب است
تیم ملی ایران تیم خیلی خوبی است. وقتی 3 بازیکن استقلال در تیم ملی بازی می کنند، مشخص است که این تیم خوب است. من می خواهم بگویم در حال حاضر مجید حسینی بهترین دفاع وسط ایران است و می تواند به جام جهانی برود. ایران بعد از برزیل نخستین تیمی بود که جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد و کی روش هم کارش را خوب بلد است.
ایران می تواند در جام جهانی صعود کند
ایران در جام جهانی باید مراکش را ببرد که محتمل است و با اسپانیا و پرتغال نیز مساوی کنید. البته باید این شانس را هم داشته باشید که بازی پرتغال و اسپانیا مساوی شود. ضمن اینکه اتفاقات را هم نمی توان پیش بینی کرد. در کل اینکه تیم ملی ایران می تواند به مرحله بعد صعود کند، به شرط اینکه کی روش این باور را در بین بازیکنان جا انداخته باشد.
همیشه باید یک استخر پر از جوان داشته باشید
در فوتبال آلمان ما یکسری جوان خوب داریم که این بسیار خوب است. در فوتبال شما همیشه باید یک استخر پر از بازیکنان جوان داشته باشید. در جام جهانی 2014 شما دیدید که بازیکنان جوان در 10 دقیقه های پایانی بسیاری از نتایج را عوض کردند. به طور کلی آلمان و هر تیمی نیاز به یک هسته مرکزی دارد که با جوان تر ها صحبت کنند و تیم را رو به جلو ببرند. شما بازی برزیل و آلمان را نگاه کنید. ظرف یک ساعت بازی 4 بر صفر شد. در تیم خودمان هم اینطور است.
می توانیم در لیگ برتر دوم شویم
ما برای کسب سهمیه آسیایی 3 شانس داریم؛ یکی اینکه در حذفی قهرمان شویم، شانس بعدی دوم شدن در لیگ است و شانس سوم قهرمانی در آسیا. تیم ما کیفیت خوبی دارد و فکر می کنم در لیگ دوم می شود؛ اما به هر حال قدم به قدم جلو می رویم تا نتیجه خوبی بگیریم.
تفاوت استقلال با مونشن گلادباخ؟
لیگ آلمان در سطح بالایی قرار دارد. با این حال لیگ ایران هم نسبت به قبل خیلی شرایط بهتری پیدا کرده است. من مربی داشتم که می گفت برد 4 بر 3 بهتر از برد یک بر صفر است؛ اما الان نمی توانم به بازیکنانم بگویم 4 گل بزنید و 3 گل بخورید. ما در هر بازی 5 یا 6 موقعیت گلزنی ایجاد می کنیم و در حالی که حریفمان دو یا 3 موقعیت دارد. فوتبال کامپیوتر نیست که همه توپ ها گل شود. اما مهم این است که بازیکنان فعل خواستن را صرف کنند.
حسینی مسیر اولیور کان را در پیش گرفته است
اولیور کان را در تیم زیر 17 ساله های کالسروهه دیدم؛ او به معنای واقعی رییس تیم بود. من برای تیم بزرگسالان دنبال دروازه بان دوم می گشتم و به همین خاطر به دو دروازه بان جوان گفتم به تمرینات تیم اصلی بیاید. گلر اصلی ما 38 ساله و آماده بود. من در تمرین 10 توپ اطراف محوطه جریمه کاشتم به دروازه بان اصلی مان گفتم ده شوت می زنم و چند گل می خوری؟ گفت 3 یا 4 گل. بعد به کان گفتم درون دروازه بایستند. توپ ها را آورد و کاشتم. گفتم از ده شوت چند گل می خوری؟ گفتم هیچ! شوت اولم یک گل زیبا شد که چهره اش را برافروخت. کان می خواست ببرد و برنده باشد. این همان روحیه ای است که من می خواهم. آنجا گفتم تو دروازه بان اصلی من می شوی. آن زمان پول زیادی بابت انتقال به بایرن مونیخ گرفت. یک کتاب هم نوشته که نامش این است: «زندگی ادامه دارد». الان حسین حسینی هم در همین مسیر قرار گرفته و فکر می کنم وجود دو دروازه بان خوب به من کمک زیادی انجام می دهد.
آلمانی ها آنطور که باید به بکن باوئر احترام نمی گذارند
در آلمان با فرانس بکن باوئر رابطه خیلی خوبی دارم. او اخیرا بابت یک موضوع در فیفا به مشکل خورده؛ عمل جراحی نیز روی قلبش انجام داد؛ اما در کل فکر می کنم روزنامه نگاران آلمانی احترامی که باید به بکن باوئر نمی گذارند. او قیصر فوتبال آلمان است و یکی از بهترین ها. با برتی فوگتس هم رابطه خوبی دارم. اگرچه اخیرا با آنها به دلیل مشغله کاری دیداری نداشتم؛ اما هروقت فرصت شود با هم ارتباط می گیریم.
کامرونی ها به من لقب شیر دادند، دوستش دارم
 لقب شیر را خیلی دوست دارم؛ این لقب را در کامرونی ها روی من گذاشتند که برگرفته از لقب تیم ملی کامرون است؛ شیرهای رام نشدنی. تیم رویایی کامرون را یادتان هست؟ روژه میلا، اتوئو، سانگ و ... در جام جهانی 2002 کره و ژاپن کامرون نتایج خوبی گرفت. ما در آفریقا با کامرون قهرمان شدیم. مقابل فرانسه به برد رسیدیم. برزیل را در پاریس شکست دادیم. آنجا روی بازیکنان جوان سرمایه گذاری خیلی خوبی انجام دادیم.
ذهنیت فوتبالیست های ایرانی شبیه آلمان ها است
در جام جهانی 1998 بازی آلمان و مکزیک را دیدم اما دیدار آلمان و ایران را نه. در ایران هم یک بازی انجام شد که آلمان دو برصفر پیروز شد. فوتبال شما تاریخ خوبی دارد. علی کریمی در الاهلی دوبی شاگرد من بود. وحید هاشمیان، علی دایی، خداداد عزیزی، مهدوی کیا، یزدانی و... شما بازیکنان خوبی در فوتبال آلمان داشتید و البته کمی ذهنیت فوتبالیست های ایرانی شبیه به آلمانی ها است. آلمان ها متوجه هستند بازیکنی که نظم نداشته باشد را جذب نکنند. کی روش هم باید خوشحال باشد که شرایطش نسبت به گذشته از این نظر بسیار بهتر شده است.
عاشق کباب، مشکل اصلی ترافیک
غذای ایرانی مورد علاقه من کباب و سس انار است و خیلی زیاد این غذا را دوست دارم. در کل خوشحالم که در ایران هستم. ایرانی ها مردم بسیار مهربانی هستند. هر بازیکنی که می خواهد به ایران بیاید من به او می گویم به برخی اخبار رسانه های خارجی توجه نکن. به من اعتماد کن که اینجا هستم. با وجود برخی مسائل اما ایران واقعا کشور زیبایی است. تنها مشکل تهران برای من ترافیک است!
می خواهم روی تاریخ ایران مطالعه کنم
زمان خالی ام را در تهران بیشتر با اعضای کادرم به تماشای بازی ها می گذرانیم. بازی های حریف را نگاه می کنیم و آنالیز انجام می دهیم. البته بسیار دوست دارم فرصتی پیدا کنم که روی فرهنگ و تاریخ ایران مطالعه کنم و با فرهنگ ایرانیان آشنا شوم.
استقلالی ها به من 4 نشان می دهند
در خیابان هرکس مرا می بیند، عدد 4 نشان می دهد؛ استقلالی ها مدام می گویند عاشق تیم شان هستند و این برای من لذت بخش است. از مردم مهربان ایران بسیار ممنونم که مرا قبول کرده اند.
تمدید قرارداد؟
از باشگاه استقلال هیچ کس درباره تمدید قراردادم با من حرفی نزده است؛ اطلاعی در این خصوص ندارم و البته خودم هم فعلا تمرکزم روی بازی های استقلال است و به تمدید قرارداد فکر نمی کنم
برخی بازیکنان را زیر نظر دارم
قطعا برخی بازیکنان تیم های دیگر را زیر نظر گرفته ام و از بازی شان خوشم می آید؛ اما نام شان را نمی گویم. اگر قرار به ماندن در استقلال باشد، قطعا نام آنها را بیان خواهم کرد.

تگ ها


اخبار روز استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال