شفر: چرا خانم ها نمی توانند به ورزشگاه بیایند؟

وینفرد شفر سرمربی تیم فوتبال استقلال با حضور در نشست خبری درباره دومین دربی، شرایط آبی پوشان و آخرین وضعیت این تیم صحبت کرد ......

وینفرد شفر سرمربی تیم فوتبال استقلال با حضور در نشست خبری درباره دومین دربی، شرایط آبی پوشان و آخرین وضعیت این تیم صحبت کرد. مشروح این نشست خبری در ادامه می آید:
صحبت های اولیه؟
در حالت عادی من همواره با همه خبرنگاران دست می دادم اما الان اگر بخواهم این کار را انجام دهم، تا ساعت چهار طول می کشد. از حضور همه شما در اینجا خوشحال هستم. ما قردا برابر پرسپولیس بازی می کنیم و یک بازی سخت پیش رو داریم که همه این موضوع را می دانند. ما آنالیز خوبی داشتیم و می دانیم پرسپولیس تیمی قدرتمند است که از سال گذشته بهتر فوتبال بازی می کند. شنیده بودم که شاید پرسپولیس بخواهد جشن بگیرد و اگر این اتفاق بیفتد، به آنها تبریک می گویم. الان این مشخص است که رسانه ها در آسیا و اروپا بیشتر در مورد استقلال می نویسند. نه فقط در آسیا بلکه در اروپا نیز این اتفاق در حال رقم خوردن است. من بازی قبلی پرسپولیس برابر السد را مشاهده کردم و آنها بازی خیلی خوبی انجام دادند. بعضی وقتها برای گرفتن سه امتیاز، به شانس نیز احتیاج داریم. برای من دربی، یک مسابقه عادی مانند فولاد و سایپا است. می دانم که این دربی برای مردم ایران، خبرنگاران ایرانی و ایرانیان خارج از کشور نیز بسیار مهم است. مشخص است که همه تلاش ما برای پیروز شدن خواهد بود. بازی های سختی در گذشته داشتیم. ما با هم بازیکنانی که در 6 ماه گذشته داشتیم، به میدان می رویم و تیام تنها بازیکنی است که در آخرین بازی به تیم ما اضافه شده بود. دو بازی سخت رفت و برگشت در آسیا در انتظار تیم ما خواهد بود ک در لیگ قهرمانان بسیار بسیار مهم است. بازیکنان ما یک مقدار به دلیل مسابقات و پروازها خسته بودند و به همین دلیل ریکاوری انجام دادیم. ما در قطر بازی کردیم و به عمان رفتیم و باز هم یک بازی خارج از خانه داشتیم و من از این بابت خوشحال نیستم زیرا بازی خانگی ما باید در تهران باشد. من در رسانه های آلمانی نیز درباره این موضوع صحبت کردم و گفتم این محرومیت برای این منصفانه نیست. ما برای دربی آماده هستیم و امیدوارم ورزشگاه پر از تماشاگر باشد و هواداران بازی خوبی را تماشا کنند. ما بهترین هواداران را در آسیا داریم و آنها از نتایج ما در بازی های گذشته خوشحال هستند و امیدوارم فردا نیز آنها خوشحال شوند.
حضور بانوان در ورزشگاه ها به فرهنگ سازی دربی کمک می کند؟
من نمی دانم. چرا که نه؟ نمی دانم چرا خانم ها در ورزشگاه حضور ندارند. من باید بدانم که چرا خانم ها در ورزشگاه نیستند و زمانی که بدانم، می توانم بگویم حضور آنها به فرهنگ سازی کمک می کند یا نه. من از شما جواب می خواهم. شما به من بگویید چرا خانم ها نمی توانند به ورزشگاه بیایند.(خبرنگاری به شفر در این باره پاسخ داد). فوتبال برای همه آدمها مهم است و همه می توانند کنار یکدیگر باشند. نمی دانم فردا یا دفعات بعد خانم ها می توانند در ورزشگاه حضور داشته باشند یا نه. نمی دانم در کشورهای دیگر این شرایط وجود دارد یا نه. دو تا بازی در لیگ قهرمانان داشتیم و سفیر خوبی برای فوتبال ایران بودیم و این برای کشور شما بسیار مهم است. یا همینطور برای آلمان، وقتی تیم های این کشور خوب بازی می کنند و برنده می شوند همه درباره آنها صحبت می کنند.  نه فقط در ایران، بلکه روزنامه نگاران خارجی نیز از عملکرد استقلال تمجید کردند. این پیغام مثبتی برای همه کشورها است که اگر فوتبال شما خوب باشد، برای کشور خوب است. با کامرون در آفریقا قهرمان شدیم و همه به تیم ملی افتخار می کردند و از این موضوع خوشحال بودند. بعد از بازگشت از عمان به خاطر بازی که با الهلال داشتیم، خیلی از پرسپولیسی ها به ما به خاطر عملکردمان تبریک گفتند. فوتبال همین است و به همین دلیل همه آن را دوست دارند. نمی دانم اما امیدوارم خانم ها نیز به ورزشگاه بیایند. ما تیم ملی بانوان نیز داریم و من نمی دانم که مردان می توانند بازی آنها را ببینند یا نه.
سورپرایز شفر در دربی بویان است؟
من نمی توانم بگویم که کدام بازیکن فردا به میدان خواهد رفت. اگر آقای برانکو سورپرایزی دارد، اوکی؛ من نمی دانم. ما نیازی به سورپرایز نداریم و همان کاری را انجام می دهیم که در بازی آخر انجام دادیم. من فکر می کنم که در چند بازی گذشته خوب فوتبال بازی کردیم و فردا هم این کار را انجام می دهیم.
پیش بینی شما از دربی فردا چیست و به هواداران امید می دهید؟
دوباره می گویم که به خاطر دربی همه ما اینجا هستیم.  برای من در این فصل این بازی بسیار بسیار مهمی نیست. در این فصل ما باید به مرحله بعدی لیگ قهرمانان برویم. ما پایه این کار را در عمان و قطر انجام دادیم اما مشخص است که فردا می خواهیم برنده باشیم. در مورد هواداران باید بگویم که ما 2000 هوادار در عمان داشتیم و آنها بعد از شکست الهلال مانند ما بسیار خوشحال بودند و اگر در تهران بازی می کردیم، 80 هزار تماشاگر داشتیم. شخصیت من برنده بودن است و بابت بازیکنانی که دارم افتخار می کنم و خوشحال هستم. بازیکنانم در هفته های گذشته در سطح بالایی توانایی خود به میدان رفتند. برای من در فوتبال برد 4-1 بهتر از برد یک بر صفر است. من امروز در اینترنت می دیدیدم که بازی ها اکثرا در بوندس لیگا کم گل هستند و خوشحال شدم که تیم دوم جدول را با 4 گل شکست دادیم. بعد از سفری که در عمان داشتیم، به اهواز رفتیم و برنده شدیم.
نتیجه دربی هواداران را سورپرایز نمی کند؟
دیدم در تهران که همه در مورد دربی صحبت می کنند و مشخص است که این بازی برای هواداران بسیار مهم است اما ما باید به قدم بعدی توجه کنیم. قدم بعدی العین است؛ تیمی که من در آن مربی بودم و آنجا را می شناسم. ما می خواهیم طبیعتا برنده باشیم و چیزی که به آن نیاز داریم این است که خوب بازی کنیم و هواداران نیز باید ما را همراهی و حمایت کنند زیرا شاید در بعضی دقایق خسته باشیم و هواداران ما را به بازی بر می گردادنند. ما و هواداران یک خانواده هستیم. ما می توانیم فردا یک نتیجه بسیار خوب داشته باشیم اما توجه ما به بازی العین است. الان که مصاحبه به صورت زنده پخش می شود به پادوانی که در اهواز است می گویم که برای او بهترین آرزوها را دارم. توجه من به پادوانی زیاد است و امروز با دکتر تیم درباره وضعیت او طی روزهای گذشته صحبت کردم تا ببینم چه شراطی دارد. مهم الان بازگشت پادوانی است.
وضعیت مصدومان استقلال و برازی؟
پژمان منتظری بازگشته و وضعیت پادوانی نیز مشخص است. او یک مشکل بزرگ دارد و نام آن مصدومیت نیست. برزای نیز مصدوم است.
آیا عصبانی هستید؟
نه؛ عصبانی نیستم و خوشحالم که اینجا حضور دارم. تنها وقتی یک بار دیر رسیدم، ناراحت شدم. من نمی توانم رسانه ها را بخوانم اما از حضور شما خوشحالم.
فصل بعد به الهلال می روید؟
تمام تمرکز من روی تیمم است و بقیه مسائل کار من نیست و مدیر برنامه های من درباره آن حرف می زند. من اینجا هنوز کار دارم و عاشق تیمم هستم. وقتی که آمدم تیم پانزدهم بود و الان سوم است و عملکرد بهتری دارد. خیلی از خبرنگاران در آسیا از من پرسیدند که چگونه استقلال بهتر شده است. من عاشق هواداران هستم و کار من هنوز تمام نشده است. یادتان هست که به شما گفتم ما در لیگ قهرمانان با فوتبال موفق می شویم و با پاس بلند موفقیت نخواهیم داشت؟ من می خواهم به مرحله بعدی لیگ قهرمانان صعود کنم و سپس می بینیم که چه اتفاق خواهد افتاد. خیلی مسائل باید در باشگاه عوض شود. مانند اینترنت همکاران من. همکاران من روزی چند ساعت کار آنالیز در خانه انجام می دهند و وقتی اینترنت نیست، نمی شود کاری انجام داد. من 4 ماه منتظر رزومه بازیکنان تیم های پایه هستم اما هنوز به من نرسیده است. باز هم می گویم من عاشق تیمم هستم. من مربی جوانی نیستم و تجربه زیادی دارم و باید بگویم که شخصیت تیم من، یکی از بهترین ها در کارنامه من است. درباره آینده، چیزی نمی دانم.
چگونه وسط زمین را کنترل خواهید کرد؟
من دیدار پرسپولیس و السد را تماشا کردم و دیدم برای اولین بار پرسپولیس با یک روش جدید پرس می کند و اگر اینها این کار را انجام دهند ما مجبور هستیم ضد حمله استفاده کنیم. ما بازیکنان بسیار خوبی داریم؛ امید ابراهیمی یک فرمانده است. بعد از بازی با الهلال و فولاد خوزستان به کی روش بابت داشتن ابراهیمی تبریک گفتم. ما جپاروف را داریم. باقری نیز یک جهش بلند به سمت عملکرد بهتر داشته است. امیدوارم با این بازیکنان وسط زمین را کنترل کنیم و مطمئنم می توانیم این کار را انجام دهیم. البته فقط هافبک ها نقش ندارند و باید از عقب و از دروازه بان تا مهاجم، همگی فوتبال بازی کنیم و توپ را به حرکت در بیاوریم.
در صورت برد در دربی سرمربی تیم ملی می شوید؛ نظر شما چیست؟
شبیه یک لاتاری یا قرعه کشی است. اول از همه چیز برای کی روش در جام جهانی بهترین ها را آرزو دارم و امیدوارم برای اولین مرتبه تیم ایران به مرحله بعدی صعود کند. ما بازیکنان بسیار خوبی در داخل و خارج از لیگ ایران داریم. نه فقط امید ابراهیمی، بازیکنان پرسپولیس و بازیکنانی مانند چشمی و حسینی در تیم ملی حضور دارند. البته گروه آسانی پیش روی ما نیست. بازی اول یک مسابقه کلیدی برای ایران خواهد بود و با برد مراکش، به مرحله بعدی می رویم. من با تیم ملی کامرون در جام جهانی بودم و به شما می گویم اگر برنده باشیم، به مرحله بعدی می رویم. تیم و اسم بزرگ اسپانیا و پرتغال مهم نیست و شاید یکی از آنها شکست بخورد و در این صورت کار آنها در بازی های بعدی سخت خواهد شد. تیم ملی باید با اعتماد نفس بالا در جام جهانی شرکت کند. جام جهانی فوق العاده است.
به هدایت تیم ملی ایران علاقه دارید؟
من گفتم که هنوز با استقلال کار دارم. دوباره تکرار می کنم که عاشق بازیکنان و شخصیت آنها هستم اما درباره آینده هیچ چیز را نمی دانم. قبل از بازی پرسپولیس ما با فولاد بازی داشتیم و تمرکز ما روی فولاد بود و الان تمرکز من روی بازی پرسپولیس است و سپس بازی العین. باز هم می گویم که تیم ما برای صعود قدرتمند است.
وضعیت رحمتی برای دربی چگونه است؟
من دروازه بان را برابر الهلال تغییر دادم. حسینی یک استعداد بسیار بزرگ است و دروازه بانی شبیه به جوانی های اولیور کان است. او باید از عقب با بازیکنان صحبت کند. ما برابر الهلال، در غیاب منتظری و نورافکن بازی کردیم و به همین خاطر دروازه بان با تجربه تر را درون دروازه قرار دادیم و او خوب بازی کرد و مطمئنم فردا در دربی خوب بازی خواهد کرد. دروازه بان سوم ما نیز امروز خوب تمرین کرد و او شانس خود را بو می کشد و بابت داشتن سه دروازه بان خوشحال هستم.
از باختن در دربی می ترسید؟
به باخت در دربی فکر نمی کنم و همیشه به برد فکر می کنم. مطمئنم داور فردا نیز یکی از بهترین داوران آسیا است و این موضوع خیلی خوشحال است. در گذشته او را دیدم و می دانم بسیار خوب است.
به ثبت دو گل یا سه گل برای استقلال فکر می کنید؟
امیدوارم این اتفاق برای ما رخ دهد. بعد از بازی شاید 40 هزار تماشاگر ما 40 هزار تماشاگر پرسپولیس از زمین بیرون می روند و نمی خواهم تنشی میان آنها باشد. من سه امتیاز را می خواهم. برای قهرمانی دیر رسیدم و به همین دلیل می توانیم از همین حالا بگوییم پرسپولیس قهرمان شده است. همه تیم ها می خواهند استقلال را شکست دهند و ما شرایط را می دانیم. ما برای این بازی آماده هستیم.
احیای وریا غفوری در استقلال و تقابل او با امیری؟
هر مربی وقتی عملکردی مانند وریا می بیند، خوشحال می شود. وریا قبلا از سمت راست حرکت می کرد اما الان بسیار خوب است و گل می زند و از عملکرد او بسیار خوشحال هستم. بابت این پیشرفت بسیار خوشحال هستم. وریا یک بازیکن بسیار حرفه ای است و وقتی در تمرین حاضر می شویم، او یک ساعت قبل تمرین خود را آغاز کرده و به تمرین امادگی جسمانی می پردازد. این یک ایده آل برای همه بازیکنان در ایران است. او پسر بسیار خوبی است و شخصیت خوبی دارد و کار خود را درست انجام می دهد. برای کی روش بسیار خوب است که کیقیت بازیکنان لیگ بالاتر رفته است. قبلا لیگ فقط مانند تنیس بود و توپ ها بلند حرکت می کرد اما الان همه فوتبال می خواهند.
تاثیر باخت در دربی روی تمدید قرارداد برای سال آینده؟
من هیچ نگرانی و ترسی بابت باخت ندارم.
نگران تمدید قرارداد با استقلال نیستید؟
این در دست من نیست و به مدیرعامل باشگاه بستگی دارد. من یک مدیر برنامه دارم و البته یک رزومه خوب برای آینده و تنها همین را می توانم بگویم. وقتی من آمدم استقلال یک بیمارستان بود اما الان همه رسانه ها می نویسند که استقلال خوب شده است. از پانزدهم به سوم رسیدیم. این کار همه کادر من از جمله طاهری، میگوئل، ساناک، ساشا و اشکان نامداری است. ما تیم بسیار خوبی داریم و البته هواداران فوق العاده و می خواهم آن چیزی که هواداران به من دادند، به آنها برگردانم. آینده استقلال در دست من نیست و من چیزهای دیگری را دارم.ش

تگ ها


اخبار روز استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال