شناگر افغان به دنبال تاریخ‌سازی در پارالمپیک

عباس کریمی&#۱۶۰;شناگر متولد افغانستان ،&#۱۶۰;به اولین عضو تیم پناهندگان تبدیل شد که شانس کسب مدال پارالمپیک را خواهد داشت....

به گزارش "ورزش سه"، عباس کریمی تقریباً یک دهه پس از فرار از سرزمین مادری به منظور رسیدن به یک زندگی جدید، حالا می تواند مدال آور المپیکی باشد.


کریمی راهی فینال ۵۰ متر پروانه S۵ مردان شده و پیشتر گفته بود که پس از تسلط طالبان، برای مردم کشورش دعا می کند و تمام فکر او متوجه آنهاست. کریمی یکی از شش ورزشکار نماینده تیم پارالمپیک پناهندگان در توکیو است که در ۱۶ سالگی از درگیری در افغانستان فرار کرده و سرانجام در ایالات متحده مستقر شده است.


او با زمان ۳۶.۳۶ ثانیه در رده سوم مسابقات قهرمانی به فینال جمعه راه پیدا کرد و گفت که اکنون دیدگاه او برای طلای پارالمپیک ثابت است.
این جوان ۲۴ ساله که بدون دست متولد شده است، می گوید:«
اگر طلا نگیرم این همه تمرین و مرارت اتلاف وقت بوده است. من همیشه برای یک هدف تمرین می کنیم وآن کسب طلاست. من برای به دست آوردن طلا تلاش خواهم کرد.»

این در حالی است که افغانسستان به دلیل اتفاقات اخیر در پارالمپیک نماینده ندارد و تیمی را اعزام نکرده است. ابتدا قرار بود تیمی دو نفره از تکواندو به این رقابت ها اعزام شود.


کریمی در ادامه گفت:«مردم افغانستان در افکار من و در دعاهای من هستند. من نماینده پناهندگان و ۸۰ میلیون آواره هستم.»


کریمی شنا را در ۱۳ سالگی آغاز کرد و خیلی زود پس از غلبه بر ترس اولیه عاشق این ورزش شد.
او تصمیم گرفت سه سال بعد با کمک برادرش از افغانستان فرار کند و قبل از آنکه سفری ترسناک از کوهستان به ترکیه انجام دهد، به ایران پرواز کرد.
پس از چهار سال اقامت در ترکیه، او مجوز اقامت در ایالات متحده را دریافت کرد و در مسابقات قهرمانی جهان پارا شنا در مکزیک ۲۰۱۷ مدال نقره کسب کرد.
حالا او به دنبال موفقیت در پارالمپیک به عنوان بخشی از تیم پناهندگان است.

تگ ها


پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ افغانستان