شهاب زاهدی: تابعیت اوکراین را قبول نمی‌کنم

مهاجم ایرانی زوریا اوکراین در گفتگو با رادیو درباره اتفاقات و حواشی اخیر حضورش در این تیم و زندگی در اوکراین توضیح داد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، شهاب زاهدی درباره حضورش در تیم زوریا لوهانسک اوکراین گفت:حدود نیم فصل است که به تیم زوریا اضافه شدم، تیمی کاملا حرفه‌ای است. شاید جزو مدعیان قهرمانی نباشد اما هر سال جزو تیم‌های بالای جدولی است و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. خیلی خوشحالم که توانستم به زوریا اضافه شوم.


مهاجم زوریا لوهانسک درباره تسلط خود به زبان اوکراینی توضیح داد: تسلط من صفر درصد است اما روسی را تقریبا ۱۰ درصد بلد هستم. اوکراینی‌ها به زبان روسی صحبت می‌کنند اما مردم در قسمت غربی این کشور اوکراینی حرف می‌زنند. کل کشورشان به زبان روسی تسلط دارند. زبان اوکراینی خیلی متفاوت‌تر از روسی است و حتی سلام دادن به این زبان هم متفاوت است. چند بار سلام کردن به من یاد دادند اما نتوانستم یاد بگیرم. با کادر فنی  تیم‌مان و برخی بازیکنان انگلیسی حرف می‌زنم اما در زمین بازی روسی صحبت می‌کنم. باید ذهنم را به شکلی برنامه ریزی کنم که بیرون از زمین مسابقه هم بتوانم روسی صحبت کنم.

وی درباره هم تیمی شدن با اللهیار صیادمنش گفت: جدا از فوتبال پسر خیلی خوب و با شخصیتی است. حتی قبل از هم تیمی شدن هم با اللهیار دوست بودم. خدا را شکر کنار هم شرایط خوبی سپری می‌کنیم. هم تیمی بودن با یک ایرانی خیلی خوب است و برای پیشرفت و فکر کردن به سطح بالاتر به هم کمک می‌کنیم. از خوش شانسی من است که توانستم با صیادمنش هم تیمی شوم و قطعا می‌توانم چیزهای زیادی از وی یاد بگیرم.

زاهدی درباره تفاوت فوتبال ایران و اوکراین گفت: قطعا امکانات برای پیشرفت یک بازیکن در زمینه تیمی و فردی خیلی مهم است، اما مهم‌ترین چیزی که می‌تواند تفاوت را به وجود آورد نوع ذهنیتی که در آن کشور حاکم است. این موضوع حتی از امکانات هم خیلی مهم‌تر است.

مهاجم تیم زوریا درباره اینکه آیا در اوکراین هم برق قطع می‌شود، گفت: تاکنون ندیده‌ام، شاید جایی که ما هستیم برق نمی‌رود. امیدوارم این مشکل در ایران هم زودتر حل شود.

وی درباره چگونگی حضورش در لیگ ایسلند تصریح کرد: وقتی در تیم پرسپولیس بودم پیشنهاد ایسلند مطرح شد. حسین عبدی در آن زمان مدیر تیم‌های پایه پرسپولیس بود. وی درانگلیس تحصیل کرده و با سرمربی تیم ایسلند که این تیم را به جام جهانی برد دوست  خیلی نزدیک است و در یک دوره با هم بودند. همین موضوع سبب شد مرا معرفی کند. یک نیم فصل را با تیم ایسلندی قرارداد داشتم و خیلی خوب کار کردم و گل‌های زیادی هم زدم. پاس‌ گل‌های زیادی هم ارسال کردم و همین موضوع سبب شد که قراردادم را تمدید کنند. اما یک فصل بیشتر آنجا نماندم. در ادامه پیشنهاد تیم کره‌ای مطرح شد و خیلی خوشحالم که چنین اتفاقی افتد، زیرا اکنون شرایط بهتری دارم. با توجه به اینکه بازی‌های لیگ انگلیس خیلی فشرده و فیزیکی است، بازیکن باید آمادگی بدنی بالایی داشته باشد. ایسلند هم فوتبال فیزیکی دارد اما سطح فوتبال دو کشور اختلاف زیادی با هم دارد. کیفیت آنها هم با هم متفاوت است اما مدل فوتبال در ایسلند به شکلی است که خطا در آن وجود ندارد. اگر خون از پا نیاید، خطا نمی‌گیرند. فقط در این دو مورد با هم شبیه هستند.

وی در باره علاقه‌اش به پرسپولیس گفت: با عملکردم نشان دادم طرفدار چه تیمی هستم، پرسپولیس جایی است که در آن رشد کردم و همیشه به آن دین داشته و خواهم داشت. امیدوارم یک روزی بتوانم این همه لطف را جبران کنم. همیشه پرسپولیس را دوست داشته و خواهم داشت. قطعا اگر روزی بتوانم به این تیم کمک کنم چراکه نه.

مهاجم سابق پرسپولیس درباره تخصص علی دایی در پیدا کردن استعدادها گفت: ایشان جدا از مربیگری یک اسطوره برای فوتبال کشورمان است. البته زمانی که علی دایی رفت وحمید درخشانآمد به پرسپولیس اضافه شدم. شرایط در آن زمان خیلی سخت بود و جو  متشنجی وجود داشت. برای من به عنوان یک بازیکن جوان وضعیت خیلی سخت شده بود، اما اکنون شرایط پرسپولیس خیلی بهتر است. شروع فوتبالم در رده بزرگسالان با سرمربیگری حمید درخشان در پرسپولیس بود. البته اکنون با وی در ارتباط نیستم.

زاهدی درباره اینکه آیا از پیشکسوتان مشاوره می‌گیرد، گفت: بیشتر کتاب‌هایی درباره موفقیت و خودآگاهی می‌خوانم. با خواندن این کتاب‌ها نتایج زیادی در زندگی‌ام گرفتم و مسیر سختی داشتم، مدت زیادی از کارم دور بودم و بازگشت در این شرایط خیلی سخت است. باید یک ذهن قوی و برنده داشته باشید. خدا را شکر توانستم بار دیگر در این مسیر قرار بگیرم.


وی در باره احتمال گرفتن تابعیت اوکراین گفت: من ایرانی هستم. دوست ندارم در باره این مسائل صحبت کنم زیرا کمکی به  من نمی‌کند که بگویم شده یا نشده است. این موضوع تأثیری در اتفاقات پیش رو ندارد. به همین دلیل حول محور چنین مسائلی جستجو نداشتم.

زاهدی درباره اینکه آیا دوست داشت به تیم‌های حاشیه خلیج فارس بیاید توضیح داد: دوست دارم عمر فوتبال حرفه‌ای‌ام در سطح حرفه‌ای خیلی بالا باشد به همین دلیل هیچ وقت به حضور در تیم‌های حاشیه خلیج فارس فکر نکردم. دوست دارم همیشه رو به جلو بروم و فوتبال در این کشورها بیشتر برای ریکاوری کردن است.

مهاجم زوریا در باره اینکه طرفدار کدام تیم اروپایی است اضافه کرد: رئال مادرید را خیلی دوست دارم، متاسفانه این تیم امسال دوم شد، اما فوتبال است و خیلی سخت است که همیشه در آن اول باشید. برخی مواقع باید دوم باشید تا ارزش اول بودن را بیشتر بفهمید. خیلی دوست دارم اگر رونالدو در یوونتوس بماند، زیدان هم به این تیم برود. البته با توجه به اینکه  یوونتوس اکنون سهمیه لیگ قهرمانان کسب کرده احتمال ماندن رونالدو بیشتر شده است. خیلی خوب است آنها با هم کار کنند زیرا خیلی خوب از همکاری‌شان جواب گرفتند.

وی در باره دوشغله بودن آندره شوچنکو، در فوتبال اوکراین گفت: وی رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی این کشور است. احتمال دارد خودش نامه بدهد و خودش را برکنار کند. البته وی اسطوره فوتبال اوکراین است.

تگ ها


شهاب زاهدی اوکراین زوریا لوهانسک فوتبال