شهربانو منصوریان: از فن های کشتی کم استفاده می کنم چون نفسم را می گیرد

شهربانو منصوریان ووشوکار طلایی مسابقات جهانی، بعد از بازگشت از روسیه فقط استراحت کرد تا ماه ها تمرین و دوری از خانواده را در این دو هفته جبران کند ......

شهربانو منصوریان ووشوکار طلایی مسابقات جهانی، بعد از بازگشت از روسیه فقط استراحت کرد تا ماه ها تمرین و دوری از خانواده را در این دو هفته جبران کند.

نگار رشیدی/ شهربانو منصوریان ووشوکار طلایی مسابقات جهانی، بعد از بازگشت از روسیه فقط استراحت کرد تا ماه ها تمرین و دوری از خانواده را در این دو هفته جبران کند.

شهربانو که در فصل جدید لیگ برتر ووشو بانوان به تیم دانشگاه آزاد پیوسته، برای خواهرانش که رقیب حساب می شوند کری نمی خواند اما قول داد امسال هم این دانشگاه آزاد است که با عنوان قهرمانی مسابقات را به پایان می رساند.او همچنین در مسابقات کشوری تیم استان اصفهان را هم هدایت می کند تا سرش در چند ماه پیش رو حسابی شلوغ باشد.

شهربانو همچنین یک خبر ویژه داشت که در گفت و گویش با «گل» می خوانید.

روزهای شهربانو منصوریان بعد از طلای جهان چطور می گذرد؟

بعد از مسابقات یکی، دو هفته ای استراحت کردم و می خواهم دوباره تمریناتم را استارت بزنم. همچنین قرار است به عنوان مربی استان اصفهان در مسابقات کشوری شرکت کنیم.

با اینکه چند روزی از مسابقات جهانی می گذرد اما می خواهیم کمی هم از این رقابت ها بگویید.

مسابقه خیلی خوب بود.کشورهای زیادی شرکت کرده بوند و تیم ها اصلا ضعیف نبودند. نسبت به دو سال پیش همه واقعا پیشرفت کرده بودند. مثلا هند اصلا سابقه نداشت که طلا بگیرد . فیلیپین هم تیم خیلی خوبی فرستاده بود و در کل تیم های غرب آسیا خیلی خوب بودند. به عبارتی می توان گفت تمام شان ثانیه به ثانیه دارند پیشرفت می کند. پس ما هم نباید وقفه ای در کارمان بیفتد و باید تفریح را کنار بگذاریم تا در مسابقات آسیایی و جهانی دوره بعد عقب نمانیم.

وقتی شما مبارزه می کردید، انگار حریفان تان می دانستند قرار است شکست بخورند...

موقعیت من به نحوی است که کشورهای دیگر همه من را می شناسند. تعریف از خود نباشد اما بعضی از رقیبانم وقتی مقابلم قرار می گرفتند هراس را در چهره شان می خواندم. من همیشه با قدرت خاصی مبارزه می کنم. شاید در ایران خیلی خودم را اذیت نکنم اما در مسابقات بین المللی هیچ چیز کم نمی گذارم. رقیبانم هم می دانند که مثلا من سه ماه در اردو بودم، شش ماه قبلش در خانه تمرین کردم و حتی عید به سفر نرفتم و در نتیجه چیزی برای از دست دادن ندارم. مبارزه من همیشه همین بوده و نمی گذارم رقیبم پیروز شود و قبل از اینکه بخواهد تکنیکی را اجرا کند، کار را تمام می کنم.

ووشوکاران چینی چطور بودند؟

بازیکنان چین هم با آمادگی بسیار بالایی آمده بودند. به هر حال آنها همیشه مدعی بودند ولی من همیشه سعی کردم مقابل شان خیلی خوب باشم. در مستند خواهران غریب هم دیدید در بازی های آسیایی رقیب چینی من مقابلم که می ایستاد نفس نفس می زد و حال حمله نداشت. اما با حق خوری داور باارزش ترین مدالی که می توانستم بگیرم از دست رفت. در آن دوره حق خیلی از ورزش ها خورده شد که من هم جزوشان بودم.

فکر می کنید این حق خوری ها در دوره بعد هم باشد؟

الان که خیلی خوب شده. مثلا در همین مسابقات جهانی اتفاق خوبی افتاد و آقای علی نژاد ناظر بودند و حواس شان خیلی به داوری بود و حتی داور هم عوض کردند. همین موضوع هم به ما روحیه می داد. این که آقای علی نژاد در فدراسیون جهانی سمت دارند خیلی خوب است.

تصویر شما هنگام بالا بردن رقیب تان واقعا زیبا بود و همه از قدرت بدنی بالای شما حرف می زدند.

من در مسابقه خیلی کم از فنون کشتی استفاده می کنم چون واقعا نفسگیر است. به خاطر دست و پای کشیده ای که دارم بیشتر بوکس و ضربات پا کار می کنم. آن حریفم هم از من سنگین تر بود. وقتی بخواهید مثلا یک وزنه 60 کیلویی را بالا ببرید کار سختی است اما اگر حریفت باشد بیشتر از دو برابر فشار به تو وارد می شود چون می خواهد مانعت شود. اما موقعیت برای من خوب پیش رفت و او را بالای سر بردم و چنان به زمین زدم که دلم برایش سوخت. آن تصویر هم روی بیلبوردهای خبری روسیه و هم رسانه های ایرانی دیده شد.

شما برای اولین بار عاشورا و تاسوعا در سمیرم نبودید و گویا از این بابت هم خیلی ناراحت بودید.

بله من عقیده خاصی به محرم دارم و همیشه هم ماه محرم ایران بودم و در حسینیه خودمان کار می کردم. اما امسال این اتفاق نیفتاد و بعد از پیروز شدنم با پرچم حضرت ابوالفضل (ع) دور افتخار زدم.

سال گذشته در اربعین پیاده به کربلا رفتید. امسال هم این برنامه را دارید؟

بله من سه سال است که این کار را انجام می دهم. من خیلی دوست داشتم که خادم افتخاری امام حسین (ع) باشم اما تا الان نشده. ولی خوشبختانه خادم افتخاری حرم حضرت علی (ع) شدم و این بار که به کربلا بروم در حرم خواهم بود. یکی از دوستانم که در آنجاست درخواست من را گفته بود و آنها هم اعلام کردند با کمال میل می پذیرند و قرار شد کارتم را صادر کنند. ان شاءا... بعد از کشوری راهی می شوم.

شما در لیگ به تیم دانشگاه آزاد پیوستید و الان رقیب دو خواهرتان هستید. برای هم کری می خوانید؟

نه من برای شان کری نمی خوانم اما قول می دهم که دانشگاه آزاد امسال هم قهرمان شود. دانشگاه آزاد خیلی خوب ورزشکارانش را حمایت می کند و از آنجایی که تنها درآمد ما از لیگ است، به خاطر شرایطی که دارم به این تیم پیوستم. در سپاهان واقعا بچه ها عشقی کار می کنند.

حرف آخر؟

می خواهم از رییس فدراسیون، کادر فنی و وزیر ورزش تشکر کنم. وزیر همیشه ووشو را رصد می کرد. وقتی هم پیام های تبریک مسوولان کشور را دیدم و شنیدم خیلی خوشحال شدم. افرادی مثل رییس جمهور، آقای لاریجانی و ... با این توجه به ووشو واقعا انگیزه گرفتیم.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک